logo

Küçük İşler


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçede en büyük eksikliklerden birinin TUVALET olduğunu yazdığımda tepki gösterenler, “ilçenin başka sıkıntısı kalmadı mı?” diye soranlar olmuştu.
Bugün hemen aynı kesimler, tuvalet sıkıntısının büyüklüğünden bahsediyorlar.
Böyle olunca, küçük şeylerin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istedim.
Geçen hafta yazdığım Milli Eğitimdeki ihaleler Vezirköprü’de belirli bir kesimin dikkatini çekmekle kaldı; aynı zamanda “sonunda dile getirdiniz” diyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar oldu.
Zaten Devletten yatırım alamayan Vezirköprü’nün, hiç olmazsa devlet olanaklarından yararlanması gerekir.
Bu da ilçede devletin sayesinde oluşan iş olanaklarından bu ilçenin insanlarının yararlanması şeklinde olmalı.
Ancak bugün geldiğimiz noktada Vezirköprü’deki hiçbir olanaktan Vezirköprülüler yararlanamıyor. Bunda Vezirköprü’de su başlarındaki Vezirköprülü olmayan yöneticilerin etkisi yoktur diyemeyiz.
Eleman alınacaksa da, dışarıdan gelen elemanlar alınıyor; Vezirköprü’nün işsizlikten rekor GÖÇ verdiği zamanlarda.
Hizmet ihaleleri dışarıdan gelenlere veriliyor, Vezirköprü’den başvuran olsa da güvenilmediği için.
Ücretli öğretmen alınacak, Vezirköprülü öğretmenler açıkta kalırken, Havza’dan gelenler işe giriyor.
Son olarak kantin ihalesi yapılıyor, iki öğretmenin inadı yüzünden (hatta birinin memleketlisini davet etmesiyle) iptal edilen ihale yapılıyor. İkincisinde İstanbul’dan Samsun’dan gelenler olsa da; Kavak’tan bir başka vatandaş gelip olmayacak paralara alıyor.
Senin hemşerin işsiz kalıyor.
Buna da, hem Vezirköprülüler, hem de Vezirköprü siyasetçileri sessiz kalıyor, hatta gizliden alkışlıyor. Kendi vatandaşının işine bakamayan siyaset ilçede ne işe yarıyor? Yoksa kendilerinden olan, bu işlere atanacak kimse mi kalmadı?
Vezirköprü’deki arkadaşlar Bafra ya da Çarşamba’da böyle bir ihaleye girebilir miydi acaba?
Bunlar toplumda sadece başına iş gelen birkaç kişiyi ilgilendirdiği için küçük şeyler ama; ilgilenmek gerekmez.

Küçük şeylere bir ekleme daha yapmak istiyorum.
Vezirköprü’nün merkezdeki gürültüsü..
Gürültü; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, stresi artıran bir unsur. İlçe merkezimizde; gerek Belediye hoparlörlerinden yapılan yerli yersiz anonslar olsun, gerek araç trafiğinin yoğunluğundan kaynaklanan egsoz ile yerli yersiz çalınan klakson ve resmi araçların çıkardığı o garip uyarı sesi olsun, bitmek bilmeyen bir gürültü içerisinde yoğrulan bir Vezirköprü oldu.
Buna da ilk tepkiyi verecek ve önlem alacak olan yine resmi makamlar olmalıdır.

Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...