logo

Küçük İşler


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçede en büyük eksikliklerden birinin TUVALET olduğunu yazdığımda tepki gösterenler, “ilçenin başka sıkıntısı kalmadı mı?” diye soranlar olmuştu.
Bugün hemen aynı kesimler, tuvalet sıkıntısının büyüklüğünden bahsediyorlar.
Böyle olunca, küçük şeylerin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istedim.
Geçen hafta yazdığım Milli Eğitimdeki ihaleler Vezirköprü’de belirli bir kesimin dikkatini çekmekle kaldı; aynı zamanda “sonunda dile getirdiniz” diyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar oldu.
Zaten Devletten yatırım alamayan Vezirköprü’nün, hiç olmazsa devlet olanaklarından yararlanması gerekir.
Bu da ilçede devletin sayesinde oluşan iş olanaklarından bu ilçenin insanlarının yararlanması şeklinde olmalı.
Ancak bugün geldiğimiz noktada Vezirköprü’deki hiçbir olanaktan Vezirköprülüler yararlanamıyor. Bunda Vezirköprü’de su başlarındaki Vezirköprülü olmayan yöneticilerin etkisi yoktur diyemeyiz.
Eleman alınacaksa da, dışarıdan gelen elemanlar alınıyor; Vezirköprü’nün işsizlikten rekor GÖÇ verdiği zamanlarda.
Hizmet ihaleleri dışarıdan gelenlere veriliyor, Vezirköprü’den başvuran olsa da güvenilmediği için.
Ücretli öğretmen alınacak, Vezirköprülü öğretmenler açıkta kalırken, Havza’dan gelenler işe giriyor.
Son olarak kantin ihalesi yapılıyor, iki öğretmenin inadı yüzünden (hatta birinin memleketlisini davet etmesiyle) iptal edilen ihale yapılıyor. İkincisinde İstanbul’dan Samsun’dan gelenler olsa da; Kavak’tan bir başka vatandaş gelip olmayacak paralara alıyor.
Senin hemşerin işsiz kalıyor.
Buna da, hem Vezirköprülüler, hem de Vezirköprü siyasetçileri sessiz kalıyor, hatta gizliden alkışlıyor. Kendi vatandaşının işine bakamayan siyaset ilçede ne işe yarıyor? Yoksa kendilerinden olan, bu işlere atanacak kimse mi kalmadı?
Vezirköprü’deki arkadaşlar Bafra ya da Çarşamba’da böyle bir ihaleye girebilir miydi acaba?
Bunlar toplumda sadece başına iş gelen birkaç kişiyi ilgilendirdiği için küçük şeyler ama; ilgilenmek gerekmez.

Küçük şeylere bir ekleme daha yapmak istiyorum.
Vezirköprü’nün merkezdeki gürültüsü..
Gürültü; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, stresi artıran bir unsur. İlçe merkezimizde; gerek Belediye hoparlörlerinden yapılan yerli yersiz anonslar olsun, gerek araç trafiğinin yoğunluğundan kaynaklanan egsoz ile yerli yersiz çalınan klakson ve resmi araçların çıkardığı o garip uyarı sesi olsun, bitmek bilmeyen bir gürültü içerisinde yoğrulan bir Vezirköprü oldu.
Buna da ilk tepkiyi verecek ve önlem alacak olan yine resmi makamlar olmalıdır.

Share
415 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...