logo

Kunduz ile birlikte, Esenköy, Göllüalan ve Merzifon Derneği festivallerde de güreşler düzenlendi. Güreşler ilgi gördü..

Kunduz ile birlikte, Esenköy, Göllüalan ve Merzifon Derneği festivallerde de güreşler düzenlendi. Güreşler ilgi gördü..

Esenköy uzun aradan sonra.. Esenköy Uzunçayır Yayla Festivali düzenlendi

Uzun bir aradan sonra yeniden düzenlenen ve güreşlerin ön planda olduğu festivalde, filiz, sembol, minik 1, minik 2, teşvik, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, başaltı ve başpehlivanlık kategorilerinde güreşler düzenlendi. Festivalde ağalığı 220 bin lira ile Ahmet Emeç aldı. Başaltı boyunda Vezirköprü Gençlik ve Spor Müdürü Milli Güreşçi Mehmet Uyar birinci olurken, Mehmet Çetin ikinci, Yasin Şahin ve Harun Tok üçüncü oldu. Başpehlivanlıkta ise Ömer Faruk Kalender birinci, Ahmet Serbest ikinci, Fatih Kambur ve Atilla Balcı üçüncü oldu. Festival Tertip Komitesi Başkanı Yakup İba, festivali düzenlemedeki amaçlarının yöreye ait kültürü yeni nesillere aktarmak, Vezirköprü’nün tanıtımına katkı sağlamak ve birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmek olduğunu söyledi. İba; “Vezirler yadigarı ilçemizi, tarım ve hayvancılıkla kalkınan, rüzgar ve güneş enerjisi ile aydınlanan, biogaz ile ısınan, özellikle kanyon ve yayla turizmi ile canlanan, tarih ve kültür ile dolu olan ilçemizi, huzur veren bir ilçe haline getirmek için çalışmalıyız.” dedi. Festivale katılan Samsun Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç ise konuşmasında güreşin ata sporu olduğunu, Vezirköprülüler olarak bugün çok güzel bir geleneği yaşatan Ata sporumuz olan güreşi gelecek nesillere aktarma görevini yerine getiren, bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Dedi.

Taşan Dağı Semaver Şenliği ile coştu..

Merzifon Vezirköprülüler Derneği tarafından organize edilen 7. Semaver Şenliği ise Taşan Dağı Yaylalarını coşturdu. Şenliği ise Taşan Dağı Yaylalarını coşturdu. Geleneksel 7. Semaver Şenliği Taşan Dağı’nın Göllüyazı piknik alanında gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören şenliği için şenliklerde ağalık ipini ise yeniden Hakkı Budak göğüsledi. Dernek Başkanı Bayram Akdağ:- Bu yıl 7. sini düzenlediğimiz şenliğimize hoş geldiniz. Vezirköprü ve Merzifon sırtını birbirine dayamış iki kardeş şehirdir. Burada yaşayan Vezirköprülü hemşerilerimizle bir arada olmak, birlikte güzel işler başarmak bizleri mutlu ediyor. Vezirköprü ile Merzifon arasındaki Taşan Dağı’nda gerçekleştirdiğimiz bu şenliğimizle aramızdaki dağları da aşmış oluyoruz. Katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Dedi.

Göllüalan Mahallesi güreşleri 24 Ağustos’ta yapıldı

Kadir Kaya’nın organizatörlüğünü yaptığı ve bu yıl 2.si düzenlenen güreşlerde 12 başpehlivan ve 150 pehlivan mücadele etti. Gelecek yıl da yapılacak olan güreşlerin ağalığı için geçen kıyasıya mücadelede ise kazanan bu yılın da güreş ağası olan Osman Taşçı oldu. Taşçı ağalığı 35 bin lira ile aldı. Göllüalan’da düzenlenen etkinliklerde finalde Erol Fidan’ı yenen Mert Çaloğlu başpehlivan oldu. Başaltında ise Vezirköprü Gençlik ve Spor Müdürü Milli Güreşçi  Mehmet Uyar birinci oldu. Göllüalan Mahallesi Muhtarı İsmet Yılmaz ve Göllüalan Dernek Başkanı Mustafa Kaya, güreş festivalinin Göllüalan halkının üstün gayret ve desteğiyle düzenlendiğini söyleyerek katılarak destek verenlere teşekkür ettiler.

Share
919 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?