logo

Kurban Hazırlıkları başladı

Kurban Hazırlıkları başladı

Tatili 10 güne çıkarılan Kurban Bayramı 1-2-3-4 Eylül’de…

 

Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı. Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı.

 

Bu yıl 1-4 Eylül tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı için tatil 10 güne çıkarıldı.

Cuma akşamı başlayacak olan tatil Kurban Bayramı’nın son günü olan 4 Eylül akşamı sona erecek.

Vezirköprü’de de Kurban Bayramı için hazırlıklar sürüyor.

Vatandaşların kurbanlıklarını alabilmeleri için Kurban Pazarı 27 Ağustos pazar günü açılacak ve 5 gün süreyle açık kalacak. Kurban pazarında Samsun İli Hayvan Sağlık Komisyonu tarafından alınan kararla dişi ve damızlık hayvanlar satılamayacak.

Ayrıca pazarlarda şap başta olmak üzere hayvan sağlığını tehdit eden sorunlarla karşılanmaması ve mevcut hastalıkların yayılmasını engellemek için de tedbir alınacak.

Kesim Fiyatları belli oldu..

Kurban Bayramında Belediye mezbahanesinde uygulanacak olan kesim fiyatları da belli oldu.

Buna göre büyükbaş hayvan keseceklerden 140 lira, küçükbaş hayvan keseceklerden ise 40 lira ücret alınacak.

İlçe Kurban Komisyonu tarafından belirlenen ücret ve kurallara göre;  Vatandaşların hijyenik olarak kesim yapabilecekleri şekilde hazırlanan bölgenin en iyi kesimhanelerinden biri olan Vezirköprü mezbahasında kesim yaptırmak isteyenlerin önceden randevu almalarının bekleme sürelerini kısaltacağı konusunda uyardılar.

Ayrıca cadde ve sokaklarda kesim yaparak kirliliğe yol açan vatandaşlara da cezai işlem uygulanacağı belirtildi. 8 yaşını doldurmuş dişi ya da damızlık hayvanların ise İlçe Tarım Müdürlüğü’nden alınacak olan bir raporla pazarda satışının yapılabileceği öğrenildi. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Belediye ekipleri aksi haldeki hayvanların pazara girişlerine müsaade etmeyecekleri belirtildi. Komisyon vatandaşların huzurlu bir kurban bayramı geçirebilmeleri için kurallara uyulması gerektiğini belirtti.

Share
878 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?