logo

26 Ağustos 2020

MEVSİMLİK ÇALIŞAN İŞÇİLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRLER Mİ?


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Mevsimlik çalışma, yılın bazı dönemlerinde faaliyeti artan veya sadece yılın belirli dönemlerinde faaliyet gösteren işyerlerinde çalışan işçilerin çalışmalarını kapsar. Mevsimlik çalışmaya ilişkin hukuk sistemimizde bir düzenleme mevcut değildir. Yalnız mevsimlik çalışan işçilerin yaşamış olduğu sorunların çözümü mahkemede elbette sağlanmaktadır. Mahkemelerin vermiş olduğu kararlar, mevsimlik çalışma yapan işçilerin haklarını belirlememize yardımcı olmuştur.
Mevsimlik olarak çalışan işçiler, genel olarak kıdem tazminatından faydalanamayacaklarını düşünmektedirler. Fakat bu düşünce doğru değildir. Çünkü şartlar oluşursa mevsimlik çalışan işçilerde kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir.
Peki, kıdem tazminatına hak kazanabilmenin şartları nelerdir? Bu durumun tek şartı işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor olmasıdır. Mevsimlik çalışan işçiler genelde belirli süreli iş sözleşmeleri ile çalıştırılırlar. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışmayı ise kanun birtakım şartlara bağlamıştır. İş Kanuna göre belirli süreli çalışmanın şartları şunlardır:

· Belirli süreli işlerde
· Belli bir işin tamamlanması
· Belirli bir olgunun ortaya çıkması, bu şartlar altında yazılı olarak yapılan işler belirli süreli olarak kabul edilir.
Mevsimlik olarak çalışan işçiler genellikle bu sözleşme ile çalışmaktadırlar bu nedenle kıdem tazminatına hak kazanamazlar. Fakat yargı kararlarında, mevsimlik çalışmanın üst üste iki defa belirli süreli olarak yapılamayacağı belirtilmiştir.
Örneğin işçi yılda 6 ay süre ile otelde çalışıyor olsun. İşveren işçiyi 2018 yılında belirli süreli iş sözleşmesi ile işe başlatmış olsun. İşveren, işçiyi 2019 yılında tekrardan otelde çalıştırırsa bu defa yapılan belirli süreli iş sözleşmesi kendiliğinden belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşür.
Böyle durumda işveren işçiyi 2020 yılında tekrardan çalıştırmalıdır. Aksi takdirde işveren işçinin iş sözleşmesini haksız olarak feshetmiş olur ve işçiye kıdem tazminatı ödemek zorunda kalır.

Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...