logo

MİRAÇ GECESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah’ımıza hamdü senalar olsun ki bizleri yine bir Recep ayına ve Recep ayının yirmi yedinci gecesi olan 10 Mart Çarşamba akşamı (bu akşam) yine bir Miraç Gecesine daha kavuşturdu.
İçinde bulunduğumuz mübarek ay ve gecelerimize mümin olarak hürmet etmek ve bu gecelerde ibadet etmek yüce Allah’ ımıza karşı kulluk görevimizi yerine getirmek için bu aylar ve bu geceler bizlere bir fırsattır.
İlahi emir ve yasakları tebliğ ederek hayatı yücelten bu mukaddes kadronun sonuncusu ve peygamberliği alemşumül olanı Hz. Muhammed(sav)’dir. Hz. Muhammed (sav, peygamberlik görevi ile vazifelendirildiği andan itibaren diğer bütün peygamberler gibi kendisine vahyolunan inanç esaslarını, ferdi, ailevi ve içtimai hayatı yönlendiren emirleri ve yasakları sunmaya başlamıştı.
Miraç kelime olarak yükseğe çıkmak, yükselmek, yükselmeyi sağlayan manevi asansör gibi anlamlara gelir. Miraç, insanlığın kurtuluşu için gönderilen Hz.Peygamber (sav)’ in Cenab-ı Hakk’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ederek, O’ nun huzuruna yükseldiği mukaddes bir yolculuk, kainatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşmadır.
Yüce Allah’ın sınırsız ve sonsuz kudreti sayesinde zaman ve mekan boyutları aşılarak bir gece vakti gerçekleştirilen bu mucize, Miraç Kandili olarak müslümanlar,özellikle milletimiz tarafından manevi yoğunluğu yüksek bir atmosfer içinde kutlanmaktadır.
Peygamberimiz (sav)’ in hayatında önemli bir yeri olan Miraç hadisesi,Cenab-ı Hakk’ın,sadece sevgili Rasulü Hz.Muhammed (sav)’e bir ihsanıdır.
Bu gece bol bol Kur’an okuyalım, Allah’ımızı zikredelim, tesbih çekelim, tevhid okuyalım bu gecenin feyzinden,bereketinden istifade etmeye gayret gösterelim. Bu gece affettiği kullar arasına inşallah bizleri de alır ve bizlerin de günah ve kusurlarını bağışlar.
Hepimizin ve bütün müslüman kardeşlerimizin Miraç Kandilini kutlar, geçmişlerimize rahmet eylemesini, dünyada kalanlarımıza sıhat ve afiyet diler dini İslama hizmet etmeyi nasibü müesser eylesin.
Cenab- ı Hak Miraç Gecesini haklarımızda hayırlara vesile kılsın. Miraç Gecesi hürmetine virus belasını başımızdan def etsin.

Share
31 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...