logo

MİRAÇ GECESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Allah’ımıza hamdü senalar olsun ki bizleri yine bir Recep ayına ve Recep ayının yirmi yedinci gecesi olan 10 Mart Çarşamba akşamı (bu akşam) yine bir Miraç Gecesine daha kavuşturdu.
İçinde bulunduğumuz mübarek ay ve gecelerimize mümin olarak hürmet etmek ve bu gecelerde ibadet etmek yüce Allah’ ımıza karşı kulluk görevimizi yerine getirmek için bu aylar ve bu geceler bizlere bir fırsattır.
İlahi emir ve yasakları tebliğ ederek hayatı yücelten bu mukaddes kadronun sonuncusu ve peygamberliği alemşumül olanı Hz. Muhammed(sav)’dir. Hz. Muhammed (sav, peygamberlik görevi ile vazifelendirildiği andan itibaren diğer bütün peygamberler gibi kendisine vahyolunan inanç esaslarını, ferdi, ailevi ve içtimai hayatı yönlendiren emirleri ve yasakları sunmaya başlamıştı.
Miraç kelime olarak yükseğe çıkmak, yükselmek, yükselmeyi sağlayan manevi asansör gibi anlamlara gelir. Miraç, insanlığın kurtuluşu için gönderilen Hz.Peygamber (sav)’ in Cenab-ı Hakk’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ederek, O’ nun huzuruna yükseldiği mukaddes bir yolculuk, kainatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşmadır.
Yüce Allah’ın sınırsız ve sonsuz kudreti sayesinde zaman ve mekan boyutları aşılarak bir gece vakti gerçekleştirilen bu mucize, Miraç Kandili olarak müslümanlar,özellikle milletimiz tarafından manevi yoğunluğu yüksek bir atmosfer içinde kutlanmaktadır.
Peygamberimiz (sav)’ in hayatında önemli bir yeri olan Miraç hadisesi,Cenab-ı Hakk’ın,sadece sevgili Rasulü Hz.Muhammed (sav)’e bir ihsanıdır.
Bu gece bol bol Kur’an okuyalım, Allah’ımızı zikredelim, tesbih çekelim, tevhid okuyalım bu gecenin feyzinden,bereketinden istifade etmeye gayret gösterelim. Bu gece affettiği kullar arasına inşallah bizleri de alır ve bizlerin de günah ve kusurlarını bağışlar.
Hepimizin ve bütün müslüman kardeşlerimizin Miraç Kandilini kutlar, geçmişlerimize rahmet eylemesini, dünyada kalanlarımıza sıhat ve afiyet diler dini İslama hizmet etmeyi nasibü müesser eylesin.
Cenab- ı Hak Miraç Gecesini haklarımızda hayırlara vesile kılsın. Miraç Gecesi hürmetine virus belasını başımızdan def etsin.

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...