logo

NASIL?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Çok yazdım, bir ilçenin ihtiyaçları (sorunları) Türkiye’nin sorunlarından farklı değildir.
Ama bazı yörelerin ihmal edilmiş, acil el atılması gereken sorunları vardır.
Mesela; Vezirköprü’nün yol, eğitim ve sağlık gibi bazıları haksız olarak elinden alınmış, yarı açık cezaevi gibi, 400 yataklı hastane gibi (söz verilmişti).
Şunu samimiyetle söyleyeyim ki, Vezirköprü’nün ihtiyaçlarını (sorunlarını) bitirmeye tek başına ne iktidar partisi başkanı olarak Halil İbrahim Doğan’ın gücü yeter, ne Belediye Başkanı Sadık Edis’in, ne kaymakam, ne de ticaret odası başkanının gücü yeter.
Ancak bu saydığım güçlerle, diğer muhalefet parti başkanları ve kitle örgütlerinin başkanları ile birlikte top yekün güçleri birleştirilip sen-ben yapmadan Ankara’ya çıkarma yapılırsa bazı ihtiyaçların çözümlenmesi sağlanabilir.!..
Bu eylem senede en az iki kere tekrarlanıp Ankara’daki yetkililere baskıyı sürdürmeliyiz. Yoksa gerisi Erbakan hocanın deyimi ile “fasa fiso”
Sayın Halil İbrahim Doğan’ın açıklamaları bir nevi “yasak savma” dan ibarettir.!..
Yazımın başında Türkiye’nin sorunları çözülmedikçe ilçelerin sorunları da çözülmez diye girdim. Bana göre bu doğru teşhistir.!..
Örneğin İstanbul’a yılda bir Eskişehir’in nüfusu kadar göç olduğu yazılmıştı. O zaman İstanbul’da her yıl Eskişehir’in ihtiyacı kadar yol, su, elektik, kanalizasyon ihtiyacı doğuyor.
Önce ülkede göçü durduracak önlemlerin alınması gerekiyor(!..) Bu da zorla olmaz. Vezirköprü’nün nüfusu bundan 15 yıl önce yüz onbeş binlerde idi. Şu anda ilçenin nüfusu 97 binlerde. Ne oldu, doğum oranı sıfırlandı mı, ölenlerin yerine yeni doğum yoluyla nüfus gelmiyor mu?.
Göçün ne boyutlarda olduğu ve bu göçün tamamına yakının İstanbul’a olduğu bilinmektedir.
Benim basit yorumuma göre şöyle bir çözüm getirilebilir.
Fabrikaların (sanayi) %98’i Ankara’nın batısında olduğuna göre bu durumu biraz Ankara’nın doğusunun lehine çevirmek, batıya göçü önleyebilir, böyle bir durum batının da kurtuluşu olur diye düşünüyorum.
Devleti yönetenler laf kalabalığını bırakmalı, çeşitli araştırmalar yapmalıdır.
Samsun’dan Adana’ya doğru, Akdeniz’le Karadeniz’i birbirine bağlamak, sanayinin olabilirlerini Ankara’nın doğusuna kaydırmaktır.!..
Şuna kesin olarak inanıyorum ki kanal İstanbul, yer altı geçişleri, denizaltı geçişleri, asma köprüler, AVM’ler hem İstanbul’un hem Türkiye’nin sorunlarını çözmez, arttırır.
İlgilileri ve halkı düşünmeye davet ediyorum.
Allah korusun, İstanbul’da olacak bir depremle aynı şiddetle Anadolu da olacak bir depremin yaratacağı sonuçları düşüne biliyor musunuz(?..)
Aynı şiddetle İstanbul’da olacak bir deprem hem can kaybı açısından hem de ekonomik bakımdan Türkiye’nin çöküşü olur.!..

Share
1216 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...