logo

Öğrencilerden çevreye büyük katkı 1800 Litre Atık Yağ Doğadan Kurtarıldı

Öğrencilerden çevreye büyük katkı 1800 Litre Atık Yağ Doğadan Kurtarıldı

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Vezirköprü Belediyesi ve Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği (VEKAD) işbirliği ile başlatılan “Artık Değil” projesi kapsamında öğrenciler tarafından toplam 1800 litre Atık Yağ doğadan kurtarıldı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Belediye Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen program, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği Başkanı Erkan Ulaşır’ın proje hakkında bilgi verdiği konuşmasıyla başladı.

Ulaşır; “Bizler Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği çatısı altında Vezirköprü de eğitim adına bir şeyler yapmak ve başta köy okullarımız olmak üzere öğrencilerimize sosyal, kültürel ve akademik açıdan faydalı katkılar sağlamak amacıyla öğretmenler olarak bir araya geldik.
Kurulduğumuz günden beri öğrencilerimize dokunacak, onları kendileri ve içinde yaşadıkları toplum için faydalı alışkanlıklar ve beceriler kazanmasını sağlayacak etkinlikler gerçekleştirdik.” Dedi.
Dünya nüfusundaki artış, beraberinde tüketimi artırmış ve bu da sınırlı kaynaklarımıza olan ihtiyacın artmasına neden olmuştur diyerek sözlerini sürdüren VEKAD Başkanı Erkan Ulaşır; “Atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi kaçınılmaz olduğundan, geri dönüşüm ve geri kazanım olmaksızın bertaraf edilen atıklar, hem çevresel boyutta hem de enerji kaynağı kayıpları anlamında dünyamızı tehdit etmektedir. Bunlardan biride evsel atık yağlardır.
Yaptığımız bu proje ile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık projesinin desteklenmek adına bir kampanya ve yarışma başlattık. Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi ile birlikte, Sayın Kaymakamımızın da desteği ile günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ve temiz su ihtiyacı konularında farkındalık oluşturmayı hedefledik.” Dedi.
Çalışmalar hakkında da katılımcıları bilgilendiren Ulaşıır; “Proje kapsamında 39 okulumuz gönüllü olarak kampanyaya dahil oldu. Pandemi dönemi olmasına rağmen öğrencilerimiz çevre konusunda büyük bir duyarlılık göstererek 1 ton 800 lt. evsel atık yağ toplamayı başardılar. 1 Litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği gerçeğini düşündüğümüzde, öğrencilerimiz 1 milyar 800 milyon metreküp suyun kirlenmesini engellediler. Toplanan yağlar Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi gözetiminde yetkili firmaya belediye tarafından teslim edildi. “ şeklinde konuştu.

Ardından konuşma yapan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise; “Bu projeyi Erkan hocamız bize getirdiğinde biz seve seve kabul ettik. Bu süre zarfındanda bizde belediye olarak atık toplama merkezimizin inşaatına başlamıştık. Bugün Çakırtaş mevkiinde inşaatını sürdürdüğümüz Sıfır Atık Toplama Merkezi’ni de bitirdik.
Bu projeye başladığımızda 12 bin metrekarelik bir alandı. 1600 metresi kapalı alan toplama merkezi idi. Biz bu inşaatı tamamladık. Ekonomiye hem kazandırmaya çalışıyoruz, hem de katma değer sağlıyoruz. Bu proje sayesinde para kazandık ve bu projeye katılan öğrencilerimize hediyelerle bu bedelleri geri veriyoruz.
Bugüne kadar 14 ayrı branşta yaptığımız bu projeyi yarın şişeyi, florasan lambayı, kağıdı, kabloyu, bakırı aklınıza ne gelirse bu malzemeleri toplayıp ekonomiye kazandıracağız. Bizim buradaki amacımız çevredeki hem görüntü ve çevre kirliliğini en asgariye indirmek çevremizi temiz tutmak hem de ekonomiye katkı sağlamak.

Biz bir güneş enerji santrali kurduk ve aylık 250 Bin TL para kazanıyoruz. Bu kazandığımız parayla da ilçeye hizmet veriyoruz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Birleştirilmiş Sınıflı Okullar kategorisinde ödül kazanarak; 1.olan Çakırtaş İlkokulundan Mustafa Tekbıyık’a, 2.olan Örencik İlkokulundan Recep Öztürk’e ve 3.olan Büyükkale İlkokulundan Ahmet Giren’e, Müstakil Okullar kategorisinde; 1.olan Bahçekonak İlkokulundan Umut Bilgin’e 2.olan Adatepe İlkokulundan Hasan Teber’e ve 3.olan Gömlekhisar İlkokulundan Hasan Gül’e,
Merkez Okullar kategorisinde; 1.olan Cumhuriyet Anaokulundan Zeynep Ece Sefacı’ya, 2.olan Mirza Çalışkan İlkokulundan Kaan Bilgin’e ve 3.olan Köprülü Mehmet Paşa Anadolu Lisesinden Fatma İrem Gültekin’e protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.

Ayrıca proje kapsamında Vezirköprü genelinde en fazla atık yağ toplayan okul ise Cumhuriyet Anaokulu olurken bu kapsamda Okul Müdürü Fatma Özalıcı Sefacı ve Öğretmen Ayşe Alşan’a plaket takdim edildi. Ödül töreni sonrasında program son buldu.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?