logo

Olsun deyince olmuyor..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün son yıllarda yakaladığı en büyük ışıklardan biri olan kendir (kenevir) tartışmaları sürüyor.

Ancak son yaşananlarda Vezirköprü’nün MERKEZ olması yönünde başta Samsun Merkez ve Samsun’daki yöneticilerin karşı koymaları ve merkezi kaydırma çalışmaları olduğunu duyuyor, görüyoruz.

                Kendir hakkında sorular

Gizli kapaklı yapılan toplantılarda kendir için kimden ne saklanmaya çalışılıyor?

Anonsla halkın davet edildiği 4. toplantıda katılımın düşürülmeye çalışılması, organizasyon bozukluğu ile ifade edilmesi yeterli olmayan mikrofonu bile konmayan Atatürk İş Merkezindeki toplantıda üretimin geleceği ve karlılığı yerine, zorluklarının anlatılması nedendir?

Halkın öğrenmemesi gereken ne olabilir de BASIN dışarı çıkarılıyor?

Halka açık toplantıda konuşulan ve diğerlerinin duymaması gereken ne söylenecekti de basın dışarı çıkartıldı?  Kendirin Samsun’da toplanacağı ve Bafra’da işleneceği mi?

İlçede bu kadar alt yapı sorunu varken gelişme nasıl bekleniyor?

İlçe Tarım Müdürlüğü’nün yıkılan eski binasının yerine yenisi yapılmazken, burada eleman eksikliği bulunurken, elemanların kendir konusunda eksikleri varken Vezirköprü’nün nasıl kendir merkezi olması bekleniyor?

Alt yapı sorunlarının içerisinde Vezirköprü’nün sanayisinin bulunmaması ve anayola ulaşımdaki sıkıntılarını saymıyoruz bile..

                                                               Nasıl MERKEZ olacak?

Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesinin toplantısında kendir ile ilgili bir enstitü kurulmasının konuşulduğunu ve bu araştırma merkezinin yine Samsun Merkez’de açılması için çalışmanın başlatıldığını duyuyoruz. Bunu biz duyuyorsak ve bu ilçenin idarecileri duyup gerekeni yapmıyorlarsa Vezirköprü nasıl Merkez olacak?

Samsun’daki araştırma merkezinden Vezirköprü’de yetişen kendir nasıl araştırılacak? Birilerinin rahatı bozulmasın diye iş yapılırsa Vezirköprü nasıl merkez olacak?

İlçede daha geçen hafta söylediğimiz üreticinin de katıldığı bir kooperatif oluşturulması Vezirköprü’de imkansız olarak anlatılıp, Samsun’da kuruluyorsa Vezirköprü nasıl kendir merkezi olacak?

İlçede sanayi kuruluşu oluşturmak için gerekli adımlar atılmayıp, Bafra’da oluşturulan işleme tesisini beslemek için üretim yaptırılacaksa Vezirköprü nasıl merkez olacak?

Tüm olanları düşününce Vezirköprü’nün kenevir üretimim merkezi olması sadece bir laf ve hayal olarak kalacak. Üretimde Vezirköprü’nün toprağı ve tohumu kullanılsa da, bu işin kaymağını da Vezirköprü dışındakiler yiyecek. Böyle olmaması için, Vezirköprü’nün kendirin merkezi olması için kim çalışacak?

Share
532 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...