logo

Önümüzdeki engel!…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçemizde en fazla konuşulan ama belki de hiç ilerleyemeyen konulardan biri SANAYİ.
Organize mi olacak, ihtisas mı olacak, karma mı olacak tartışması bile sonuçlanmadı.
Küçük sanayi bile yapılacak mı, yapılmayacak mı belli değil.
Kenevir için en önemli yeri hatta başkenti olacağı bizzat Cumhurbaşkanı tarafından söylenen işte bile gelişme kaydettiğimiz söylenemez.
Vezirköprü olarak, bu konularda yerinde saymaya devam ediyoruz.
Samsun’un diğer ilçelerine baktığımız zaman bunu daha net görebiliyoruz.
Yakın zamana kadar Vezirköprü olarak boy ölçüştüğümüz Bafra’nın, Çarşamba’nın dışında Kavak ve Havza’nın gelişmelerini görüyoruz.
Kavak gerek cezaevi, gerek Organize Sanayi olsun son yıllardaki atılımlarıyla Samsun’un yıldızı parlayan ilçelerinden oldu, gelişmeye de devam ediyor.
Komşu ilçemiz Havza kaplıcalar sayesinde atılımına başladı. Fizik tedavi hastanesi sayesinde ilçe merkezinde gelişme kaydetti.
Devamında Organize Sanayi kurdu. Burada açılmaya başlayan işyerleri, fabrikalar sayesinde Havza’da kısa zamanda 300 kişi istihdam edilecek. Gelen bilgilere göre bu rakam birkaç yıl içinde katlanarak artacak.
Tatlıcısı, börekçisi, makinecisi derken Havza’da işsizlik sorunu neredeyse bitecek. Büyük ihtimalle dışarıdan GÖÇ alacak.
Havza 25 Mayıs Gazetesi’nin haberine göre; Durşam Makine ortaklarından Ergin Gümüşçü “Memleketinden gençler gurbete çıkmasın diye” fabrika kuruyor.
Vezirköprü’de ise herhangi bir iş yapma niyetinin olup olmadığından emin olamadığımız siyasetçilerimizin GÖÇ üzerine sözlerini duyuyoruz.
Acaba Bafra, Çarşamba, Kavak veya Havza’da GÖÇ Kötü bir şey değil diyen bir siyasetçi ile karşılaşır mıyız?
Samsun’un en uzak ilçesi olan Vezirköprü’nün gelişmesi için TEŞVİK olmazsa olmaz. Gelişmiş Samsun’a bağlı kaldığımız sürece kalkınmış olarak görüneceğimiz de aşikar.
Samsun’daki siyasetçilerin Vezirköprü’ye gelişme adına yatırım yapmayacaklarını daha açık söylemelerine gerek var mı?
Vezirköprü’nün asıl sorununun Samsun’a bağlı olması olduğunu yıllardır söylüyoruz.
Sırf plakamız 55 olsun diye kaçırdığımız fırsatları, ilçenin gelişmesi önündeki engelleri dışarıya gidenler, dışarıda ticaret yapanlar daha net görme fırsatı yakalıyor.
Hemen her yıl nüfusu azalan Vezirköprü’nün gelişmesinin önündeki birinci engel Samsun’a bağlı olması ise, ikinci engel yanlış siyasettir.

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...