logo

Ordu ültimatomu Demirel ve Ecevit’i Götürdü, Yeni Bir Hükümet Getirdi 28 Mart 1971 Pazar

Ordu ültimatomu Demirel ve Ecevit’i Götürdü, Yeni Bir Hükümet Getirdi 28 Mart 1971 Pazar

Türkiye radyolarında kuvvet kumandanlarının okunan bildirisi üzerine, başbakan Süleyman Demirel ve hükümeti istifa etmiş, yerine tarafsız kalmak şartı öne sürüldüğünden CHP’den ayrılan Nihat Erim getirilmiştir.
Ne var ki Nihat Erim’in başbakanlığa getirilmesini Bülent Ecevit takımı hoş karşılamamış, hele parti meclis gruplarının CHP’nin yeni hükümete bakan vermesi ile desteklemesi durumunda ters düştüğü için Ecevit genel sekreterlikten, parti genel idare kurulu da bu görevlerinden ayrılmışlardır.
Ecevit’in yerine genel sekreterliğe, Ecevit gibi bir gazeteci olan İzmir milletvekili Şeref Bakışık seçilmiştir. Samsun milletvekili Yaşar Akal’ın da bulunduğu eski genel idare kurulu yerine seçilen yenisine, yine Samsun milletvekili Yaşar Akal da girmiş bulunmaktadır.

Yeni Bakanlar Açıklandı
Başbakan: Nihat Erim, Başbakan Yardımcısı: Sadi Koçaş, Devlet Bakanı: Atillâ Karaosmanoğlu, Devlet Bakanı: Mehmet Özgüneş, Devlet Bakanı: Doğan Kitaplı, Adalet Bakanı: İsmail Arar, Savunma Bakanı: Ferit Melen, İçişleri Bakanı: Hamdi Ömeroğlu, Dışişleri Bakanı: Osman Olcay, Maliye Bakanı: Sait Naci Ergin, Eğitim Bakanı: Şinasi Orel, Bayındırlık Bakanı: Cahit Karakaş, Sanayi ve Ticaret Bakanı: Ayhan Çilingiroğlu, Sağlık Bakanı: Türkân Akyol, T. Gümrük Bakanı: Haydar Özalp, Tarım Bakanı: Orhan Dikmen, Ulaştırma Bakanı: Haluk Arık, Çalışma Bakanı: Atilla Sav, Enerji Bakanı: İhsan Topaloğlu, Turizm Bakanı: Erol Akçal, İmar ve İskân: Selahattin Babüroğlu, Köy İşleri Bakanı: Dr. Cevdet Aykan, Orman Bakanı: Prof. Selahattin İnal, Gençlik ve Spor: Sezai Ergun, Dış Ekonomi: Özer Derbil.
Vezirköprü Gene Kaymakamsız Kaldı
Vezirköprü Kaymakamlığına birkaç ay önce gelmiş, dürüst ve gerçekçi davranışıyla kendisini sevdirmiş olan Kaymakam Atıl Üzelgün, Cuma günü askerlik görevini yapmak üzere ilçemizden ayrılmıştır.
Sık sık Kaymakam değişikliğine uğrayan Vezirköprü, son Kaymakamının da ilçeden ayrılışı ile Kaymakamsız kalmıştır.
Kaymakamlığa (yeni Kaymakam atanıncaya kadar) ağırbaşlılığı, dürüstlüğü, idareciliği ile ilçe halkının her zaman sevgisini toplamış olan tahrirat kâtibi Celil Sezen vekâlet edecektir.
Vezirköprü’de Tek Eksper Çalışıyor
Tütün Piyasası 16 Liradan Açıldı
İlçemiz tütün piyasasını bu yıl Kaymakam Atıl Üzelgün, Pazartesi günü hayırlı uğurlu olsun temennileriyle açmış, başfiyatın 16 lira olduğunu ilan etmiştir.
Bilindiği gibi Orhan Öztrak’ın bakan olduğu yıllarda da tütün 15 liradan açılmışken belediye önünde toplanan halk huzurunda yapılan tartışma sonucunda başfiyat 16 liraya çıkarılmıştır.
Piyasada 5 tüccar var
İlçemiz tütün piyasasında 5 tütün tüccarı bulunmaktadır. Bunlar: Yemeniciler, Standart, Aydın, Teker firmalarıdır.
Tütün’ün az oluşu dolayısıyla çok hararetli bir şekilde satıldığı, Cuma gününe kadar 135 ekiciden 30 bin 557 kilo tütün alındığı verilen haberlere eklenmektedir. Vezirköprü’ye bu yıl tek eksper gönderilmiştir. Eksper Yılmaz Nalkıran yalnız başına alımı sürdürmektedir. Samsun’da da alımlar devam etmektedir.
Alaçam’dan gelen haberlere göre: ekicinin direnmesi devam ettiği, fiyatın da az bulunduğu bildirilmektedir.
Yeni Hükümette Samsun
Bilindiği gibi geçen devre ilk defa bir Samsun Milletvekilinin hükümette yer alışı Vezirköprü’ye azımsanmayacak kadar faydalar sağlamıştı.
Hüseyin Özalp’in bakan oluşu ile şimdiye kadar hiçbir Samsun senatör ve milletvekilinden görmediği faydaları gören Vezirköprü yeni kabineyi de heyecanla beklemiş, nihayet komşu Alaçam ilçesinin bir çocuğu Samsun Milletvekili Doğan Kitaplı’nın Devlet Bakanı oluşu memnuniyetle karşılanmıştır.
Vezirköprü’de Memurlar Kulübü Kuruluyor
Öğrendiğimize göre ilçemizde memurlar kulübü kurulması için yapılan çalışmalar hızla ilerlemektedir.
Verilen haberlere göre, kulübün kurucuları İbrahim Muştalı, Halit Şavlı, Hayati İvgen, Mehmet Pala, Ömer İpci, Hayati Tekel tüzüğünü hazırlayarak ilgili mercilere vermişlerdir.

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?