logo

PELİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ LİSTESİNDE Vezirköprü’nün markası haline gelen, SAMSUN’UN EN BÜYÜK ENTEGRE TESİSİ VEZİRAĞAÇ İLK 500’DE

PELİ TÜRKİYE’NİN  EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ LİSTESİNDE Vezirköprü’nün markası haline gelen,  SAMSUN’UN EN BÜYÜK ENTEGRE TESİSİ VEZİRAĞAÇ İLK 500’DE

Her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyen Vezirköprü Orman Ürünleri, 2020 yılı İSO 500 listesine girdi. İstanbul Sanayi Odası’nın düzenli olarak hazırladığı Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu listeye giren Vezirköprü Orman Ürünleri ilk 500 şirket arasında yer aldı.

Üretimden yapılan net satışıyla Vezirköprü’nün ismini Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasına giren 606 milyondan fazla cirosu olan Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt San. A.Ş. (Vezirağaç) 582 milyon 941 bin 779 liralık üretimden satışıyla yeniden ilk 500 şirket arasında yerini aldı.
İstanbul Sanayi Odası’nın gerçekleştirdiği İSO 500 sıralamasının 2020 sonuçları açıklandı. Her yıl, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı sıralamada 2020 yılında ilk 500’e Karadeniz’in en büyük entegre tesislerinden biri olan Vezirköprü Orman Ürünleri de girdi.
Türkiye’de sanayi faaliyet alanındaki en büyük kuruluşları tespit etmek için yapılan İSO 500, bu kuruluşlara ait değerlere bakarak hazırlanıyor. Araştırmada, kurumun; net satışlar, üretimden satışlar, ihracat (dolar olarak), vergi öncesi dönem kar ve zarar, faiz amortismanı ve vergi öncesi kar, zarar, aktif-pasif toplamı, yıllık ortalama çalışan sayısı, ar-ge harcamaları, brüt katma değerin hesaplanmasında kullanılan faktör gelirleri, ödemeleri gibi tüm verileri dikkate alınıyor. Şirketlerin her yıl ne kadar geliştiklerini, büyüdüklerini görmeleri açısından oldukça önemli bir yeri olan ISO 500 listesi, sanayi sektörü için de bir referans kaynağı olarak kabul ediliyor…

Gurur duyduk, yerimizi sağlamlaştıracağız..
Vezirağaç Genel Müdür Yardımcısı Kenan Özer, hedeflerinin ilk 500 firma arasında yerini kalıcı olmak ve yukarılara çıkmak olduğunu kaydetti. Özer:

Öncelikle ilk 500 firma arasında olmaktan guru duyduğumuzu belirteyim. Vezirağaç olarak PELİ markası üzerine yatırım yaptık. Yakın geçmiştel çalışmalarını hızlandırdığımız kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarımızın sonuçlarını almaya başladık. Hem yurt içinde hem de yurt dışına yaptığımız ihracat rakamlarımızda yükselmeyi sağladık. Tedarik zinciri ve üretim tekniklerinde sağladığımız iyileştirmeler, kalite konusunda çalışmalarımız ve inovasyon çalışmalarımız sayesinde özellikle ihracatta önemli gelişme kaydettik. Büyümemiz bu çalışmalarımızın sonucudur. Dedi.
MDF’de Avrupa’nın önündeyiz.
Orman ürünleri sektöründe birçok ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Kenan Özer:

Zorlu geçen bu süreçte büyüme göstererek hedeflerimize ulaşmaya başladık. Bu başarı takım halinde çalışan Vezirköprü Orman Ürünleri çalışanlarının ortak başarısıdır. Özellikle parkede önemli gelişme kaydettik. Türkiye olarak MDF üretiminde Avrupa’nın önüne geçtik. Geçmiş yıllarda olduğu gibi filtre kağıt üretiminde de artış sağlayarak, ihracatımızı büyüttük.
Bundan sonra da ilk 500 firma arasında yerimizi sağlamlaştırmak ve üst sıralara tırmanmak istiyoruz. Bu yılın ilk dört ayında yakaladığımız rakamlara bakıldığında ihracatta kur etkisinden arındırılmış haliyle artış var. Yine bu yılın ilk dört ayında ihracatta döviz cinsinden %125 büyüme sağladık. İhracatımızın satışlarımız içindeki payı %30’a ulaştı. Tesisimiz büyüdükçe ilçemiz için istihdamımız da artıyor. Özellikle Vezirköprü’ye, sonrasında Samsun ve Türkiye’ye önemli ekonomik katkı sağlıyoruz. Bundan da memnunuz. Dedi.
Yatırımlarımız sürecek..
Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kenan Özer:

Gerek MDF, gerekse filtre kağıtta potansiyeli görüyoruz. Ekonomik durum yatırım ortamının iyileşmesi ve istikrar vaat etmesi halinde yatırımlarımız sürecektir.
Firmamızı her yıl büyüterek daha da ilerilere taşıyoruz. Vezirköprü’de 200 bin m2 açık alan olmak üzere 160 bin m2 kapalı alanda üretim yapıyoruz. Ülkemizde orman ürünleri sektörü devamlı kendini geliştiren, yatırım yapılan, son derece büyük bir sektör. Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük entegre tesislerden biriyiz. Tamamen yerli üretici olarak ana pazarımız olan Türkiye ve aynı zamanda ihracata yönelik çalışmalara önem veriyoruz. Dedi.
Murzioğlu Kutladı.
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İSO’nun açıkladığı 2020 raporu sonuçlarına göre, üretimden net satışlarında Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine adını yazdıran Samsunlu 6 firmayı başarılarından dolayı kutladı.
İstanbul Sanayi Odası’nın(İSO) üretimden net satışlarına 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine Samsun’dan 6 firmanın girmeyi başardığını belirten Başkan Murzioğlu, listeye girerek Samsun’u gururlandıran firmaları başarılarından dolayı kutladı. Geçen yıl listeye 3 firmanın girdiğini hatırlatan Murzioğlu, “Bu yıl ise, Samsun’dan 6 firmamız listeye girmeyi başardı. Açıklanan raporda, Yeşilyurt Demir Çelik Endüstrisi ve Liman İşletmeleri Ltd. Şti. 87, Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. 329, Ulusoy Un San. ve Tic. A.Ş. 345, Özyılmaz Fındık Tic. ve San. Ltd. Şti. 408, Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnş. San. ve Tic. A.Ş. 470 ve Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt San. A.Ş. ise 497’inci sıradan listeye girerek göğsümüzü kabarttı” dedi.
Vezirköprü TSO: Gurur duyduk.
Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Fişekci de yaptığı açıklamada;
“İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan sonuçlara göre 2020 yılında Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında üretimden net satışlara oranla yüksek bir ivme yakalayarak 497. sırada yer almanızdan büyük memnuniyet ve gurur duyduk.
Üreterek, yatırım yaparak, ihracat yaparak, istihdam imkânı sağlayarak kentimiz ve ülkemizin kalkınmasına sağlamış olduğunuz bu katkı takdire şayandır.
Yatırımlarınızın artarak devam etmesi temennisiyle, ilimizde ve ilçemize yaşattığınız bu onur için teşekkür eder, şahsınız ve bu başarıya katkı sağlayan tüm çalışanlarınızı tebrik ederim.” Dedi.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?