logo

Psikolojik Manipülasyon


Duygu Ceylan
duygu.ceylan.pd@gmail.com
İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa!
Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanabilir. Bu durum şu örneğe benzer, güzel bir yemek sofrası hazırladığımızı düşünelim, yemekler gerçekten güzel olmuştur ama yemeğin tuzunun az olmasına dikkat çekilir, yeterince aç olunmadığı söylenilir, hazırlanışının uzun sürdüğü, bir başka yakının bu yemeği daha güzel yaptığı söylenilir yani çaba önemsizleştirilebilir. Bu örnek o kadar çeşitlenebilir ki… Sadece ev ortamında da değil üstelik işyerinde, okulda, bir başka sosyal ortamda bu durumla karşılaşmamız mümkündür.
Kendimizden şüphe etmek, özgüvenimizin zedelenmesine kendimizi suçlamaya ve karşı tarafa göre davranışlarımızı düzenlemeye neden olur. Buna bir göz devirme hareketi bile neden olabilir.
Psikolojik manipülasyon uygulayan kişiler bizim yardım alabileceğimiz güvenli ilişki ve iletişimlerimizi de engelleyebilir. Örneğin onun yanına gittiğinde senin fikirlerin değişiyor, onlar seni etkiliyor gibi tepki verebilirler. Başka bir örnekte ise gencin arkadaşlarıyla görüşmesine izin verilmez. Sağlıklı ilişkilerde üçüncü şahılar çok da etkileyici değildir ama psikolojik zorlanmalar dışarıdan çoğunlukla fark edilir. Biz de paylaşma ihtiyacını daha çok duyarız.
Psikolojik manipülasyon uygulayan kişiler, uyguladıkları kişileri kontrol etmiş, kendilerine bağımlı hale getirmiş ve böylelikle güç elde etmiş olurlar. Kendilerinde hata aramazlar ve bu durumla ilgili sorumluluk kabul etmezler. Bu durum, kendi dünyalarında olan psikolojik zorlanmanın bu şekilde yansıması olarak değerlendirilebilir.
Psikolojik manipülasyon en çok romantik ilişkilerde yaşanır. Çünkü çiftler birbirlerinin tabiri caizse huyunu suyunu anlamak ve birbirlerine uyum sağlayarak bir arada güzel yaşamak isterler. Bu durum gayet normalken çiftlerden birinin diğerini kendi çıkarları için kontrol etmeye çalışması, üstelik bunu sinsice yapması karşı taraftan fark edildiğinde ilişkiler zor bir döneme girebilir.
Psikolojik manipülasyon hemen fark edilmez. Karşı tarafın bizimle ilgili söylediklerinin bizim için faydalı olduğunu bize yardım ettiğini düşünürüz. Üstelik bize uygun olmayan durumlarla ilgili kafamız karıştığında, kendimiz ve karşı taraf arasında çatışma yaşadığımızda bize orta yolu bulmak için ne yapmamız gerektiğini söylerler. Mağdura sorumluluk yüklemek, kişinin daha çok güçsüz hissetmesine neden olabilir.
Psikolojik manipülasyonla başa çıkmak, ilk önce onu fark etmeyi gerektirir. Bunu fark etmek için sezgilerimize güvenmek ve kendi iyilik halimizi ön plana almak faydalı olacaktır.

Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...