logo

Ramazan sohbetleri


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Ramazan hilali görülmeyince oruç tutmanın caiz olmayacağını bilen bir tiryaki, hilali görmemek için evinin pencerelerini kapayıp perdeleri de sımsıkı örter: geceleri mahalle kahvesine giderken de başını önüne eğermiş, nasılsa bir su birikintisi içinde hilalin aksini görünce ürkerek şöyle demiş:

Hey mübarek! Gözüme mi gireceksin, anladık işte ramazan başlamış!..
Evet, Ramazan ayı başladı.
Bu yıl da geçtiğimiz yıl gibi biraz buruk geçecek Ramazan ayı.
Teravih namazı gibi, sohbetler gibi, insanların bir araya gelmelerini sağlayan iftar yemekleri gibi eksiklerle geçireceğiz bu Ramazan ayını da.
Ay boyunca ilçede en çok konuşulacak konuların biri sanırız ekonomi olacaktır.
Daha ilk gününden vatandaşlar bir durgunluktan bahsetmeye başladı bile.
Bununla birlikte Vezirköprü Besi OSB gibi, İhtisas OSB gibi, Küçük Sanayi gibi yatırımlarını tamamlayamadığı sürece daha bir çok Ramazan ayında aynı ekonomik durgunluğun sohbetini yapmak zorunda kalacaktır.
Ülke genelindeki durgunluğun yansıması olarak Vezirköprü ekonomisi gibi sadece devletten gelene bağlı ekonomilerde hem gelirken hem de geldikten sonra olmak üzere sıkıntılar iki kez yaşanıyor.
İnsanların bekleyecekleri zaman ise şimdilik üç hafta. Çünkü Bayram coşkusu ekonomiyi biraz olsun canlandıracaktır.
Bu durgunluğun içinde Belediye’nin yeni hizmet binasını yapmayı düşündüğü ve vatandaşın da fikrini sorduğu anketin devam ettiğini de hatırlatalım. Anketin, önümüzdeki haftaya kadar uzatıldığını öğrendik. Belediye’nin anketinde durum nasıldır bilemiyorum ama, bizi arayanların anket sonucunda açık ara Belediye binasının yerinde kalması sonucu çıktığını söylemeliyim.
Ramazan da bayram da aynı tartışmaların üzerinden geçecek gibi görünüyor.
Bir ramazan fıkrasıyla başladık, İslamiyetin hoşgörüsünü anlatan bir başka fıkrayla tamamlayalım bu haftayı.
Bir ramazan günü III. Mustafa’nın veziri Koca Ragıp Paşa’nın konağında yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet’e hitaben:

‘Senin de borcun var mı Haşmet?’ diye sorar ve ondan sonra şu cevabı alır:

Evet efendim, mahalle bakkalına bin kuruş, kasaba beş yüz kuruş…
Ragıp Paşa sorusunun anlaşılmadığını düşünerek şu açıklamayla birlikte tekrarladı sorusunu:

‘Ben onu sormuyorum, oruç borcun var mı?’
Şair Haşmet bu soruyu şöyle cevaplamış:

Paşam, oruç borcunu Allah sorar; sizin soracağınız kul borcudur.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...