logo

Ramazan sohbetleri


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Ramazan hilali görülmeyince oruç tutmanın caiz olmayacağını bilen bir tiryaki, hilali görmemek için evinin pencerelerini kapayıp perdeleri de sımsıkı örter: geceleri mahalle kahvesine giderken de başını önüne eğermiş, nasılsa bir su birikintisi içinde hilalin aksini görünce ürkerek şöyle demiş:

Hey mübarek! Gözüme mi gireceksin, anladık işte ramazan başlamış!..
Evet, Ramazan ayı başladı.
Bu yıl da geçtiğimiz yıl gibi biraz buruk geçecek Ramazan ayı.
Teravih namazı gibi, sohbetler gibi, insanların bir araya gelmelerini sağlayan iftar yemekleri gibi eksiklerle geçireceğiz bu Ramazan ayını da.
Ay boyunca ilçede en çok konuşulacak konuların biri sanırız ekonomi olacaktır.
Daha ilk gününden vatandaşlar bir durgunluktan bahsetmeye başladı bile.
Bununla birlikte Vezirköprü Besi OSB gibi, İhtisas OSB gibi, Küçük Sanayi gibi yatırımlarını tamamlayamadığı sürece daha bir çok Ramazan ayında aynı ekonomik durgunluğun sohbetini yapmak zorunda kalacaktır.
Ülke genelindeki durgunluğun yansıması olarak Vezirköprü ekonomisi gibi sadece devletten gelene bağlı ekonomilerde hem gelirken hem de geldikten sonra olmak üzere sıkıntılar iki kez yaşanıyor.
İnsanların bekleyecekleri zaman ise şimdilik üç hafta. Çünkü Bayram coşkusu ekonomiyi biraz olsun canlandıracaktır.
Bu durgunluğun içinde Belediye’nin yeni hizmet binasını yapmayı düşündüğü ve vatandaşın da fikrini sorduğu anketin devam ettiğini de hatırlatalım. Anketin, önümüzdeki haftaya kadar uzatıldığını öğrendik. Belediye’nin anketinde durum nasıldır bilemiyorum ama, bizi arayanların anket sonucunda açık ara Belediye binasının yerinde kalması sonucu çıktığını söylemeliyim.
Ramazan da bayram da aynı tartışmaların üzerinden geçecek gibi görünüyor.
Bir ramazan fıkrasıyla başladık, İslamiyetin hoşgörüsünü anlatan bir başka fıkrayla tamamlayalım bu haftayı.
Bir ramazan günü III. Mustafa’nın veziri Koca Ragıp Paşa’nın konağında yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet’e hitaben:

‘Senin de borcun var mı Haşmet?’ diye sorar ve ondan sonra şu cevabı alır:

Evet efendim, mahalle bakkalına bin kuruş, kasaba beş yüz kuruş…
Ragıp Paşa sorusunun anlaşılmadığını düşünerek şu açıklamayla birlikte tekrarladı sorusunu:

‘Ben onu sormuyorum, oruç borcun var mı?’
Şair Haşmet bu soruyu şöyle cevaplamış:

Paşam, oruç borcunu Allah sorar; sizin soracağınız kul borcudur.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...