logo

RECEP AYININ FAZİLETİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Yüce Allah bizleri Allah ayı olan Receb ayına bizleri tekrar ve tekrar kavuşturdu. Bu aylara tekrar kavuşmanın sevinci ve mutluluğu içinde Yüce Rabbimiz hamd ve şükür ederek onun Yüce Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun ki bizleri üç aylar diye adlandırdığımız mübarek aylarımızın ilki olan Receb ayına bizleri yine kavuşturdu.
13.02.2021 Receb ayının biridir. Yani; Allah ayı olan Receb ayı başlıyor. Receb ayının ilk Cuma gecesi olan 18 Şubat Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaip Kandili gecesidir.
Hz.Peygamber Efendimiz (sav) Receb ayını görünce: “Allah’ım! Receb ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua ederlerdi. Bir başka hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyurmuştur.” Receb, mağfiret ve faziletlerle dolu mübarek bir aydır. Bu ayda yapılan dualar kabul olunur.”
Bu ayın faziletine Cenab-ı Hak şöyle işaret buyurmuştur: “Doğrusu Allah, gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde ayların sayısı, Allah katında on iki aydır. OnIardan dördü Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb) haram olanlardır.” Haram ayları cahiliye devri uygulamasına , hürmet edilmesi gereken, savaş ve kan dökülmesi yasak olan kameri aylar demektir. Bu aylardan Zilkade onbirinci, Zilhicce onikinci, Muharrem birinci ve Receb yedinci ayıdır. Receb kelimesi üç harftir. Bunlardan (R) harfi, Allah’ın geniş ve yaygın rahmetine, (C) harfi, kulun günahına (cümüne), (B) harfi de, Allah’ın sayısız derecede iyiliklerine işarettir.
Sanki yüce Allah(cc) şöyle buyuruyor: “Ey kulum, ben senin günah ve kötülüklerini rahmet ve iyiliğim arasına aldım, o yüzden Receb ayında oruç tuttuğun taktirde, onun hürmetine sizde günah ve kötülükten bir eser kalmaz.” Receb ayı çıktıktan sonra Allah’ın huzuruna varır, Allahu Teala (cc) benim şehrim (ayım)! Kullarım seni sevdiler mi? Sana ta’zim ettiler mi? diye sual buyurur.
Receb ayı sükût eder, konuşmaz. Cenab-ı Hak tekrar tekrar sorar. O vakit Receb ayı der ki:”Ayıpları örten sensin Allah’ım.
Kullarına da başkasının aybını örtmelerini emreden de sensin. Resulün de bana “sağır ay” diye isim verdi.
Ben kullarının taatını işittim, masiyetelerini, günahlarını duymadım” diye cevap verir. Bunun için bu aya “Sağır ay” denilmiştir.
Cenab-ı Hak Sübhanehu ve Teâlâ Hazretleri: “Sen benim şehrimsin(ayımsın), günahları işitmezsin. Kullarımı mademki günahları ve isyanları ile kabul ettin, senin kabul ettiğin gibi bende, senin bu tavrına karşı onları mağfiret ettim. Günahlarına bir kere olsun nedamet etmek şartı ile,sende günah ve masiyet işleseler bile. Bir kere nedamet edecek olurlarsa onları mağfiret edeceğim” buyurur.
Hz.Peygamber (sav) ‘ den üç aylar hakkında bazı rivayetler de vardır. Bunlardan birinde şöyle buyuruluyor: “Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” Ehl-i kalp der ki: “Receb ekme, Şaban sulama, Ramazan ise toplama ayıdır. “Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa onun cezasını çeker. “Receb ayı mağfiret ve faziletlerle dolu mübarek bir aydır. Bu ayda yapılan dualar kabul olur.”
Duaların kabul olacağı geceler arasında Recep ayının ilk gecesi ile ilk Cuma gecesinin bulunması, bu gecelerin ihyasına işaret sayılmış ve ümmeti Muhammed tarafından bu gecelerin fazlaca ibadetle, hayır ve hasenatla geçirilmesi müstahsen görülmüştür.
Ne var ki bu aylara hürmet bakidir. Bu aylarda günahlar affa uğrar ibadet ve tatlar kabul olunur. İşlenen iyiliklere de kat kat sevap verilir. Diğer aylarda işlenen bir iyiliğe karşı on misli sevap verilir. Recep ayı ile şaban ayında işlenen iyiliklere yedi yüz katı; ramazan ayında işlenen iyiliklere de bin katı sevap verilir. Cenab-ı Hak Allah ayı olan Receb ayında yapacağımız ibadetleri, tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları dergahında kabule karin eylesin..
Cenabı Hak Recep ayını mü’min kardeşlerimiz için hayırlara vesile kılsın.
İnşallah I Rahman Receb ayını milletimizin başından bu virüs belasının gitmesine vesile kılsın.

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...