logo

Resmi olarak açıklama yapılmasa da, her geçen gün vaka sayısı ve ölüm haberleri geliyor.. Vezirköprü’de COVİD artıyor!..

Resmi olarak açıklama yapılmasa da, her geçen gün vaka sayısı ve ölüm haberleri geliyor.. Vezirköprü’de COVİD artıyor!..

2020 yılı başından itibaren tüm dünyada etkili olan ve Mart ayından itibaren Türkiye’de de sıkı tedbirler alınmasına neden olan Covid-19 virüsü Vezirköprü’de de hızla yayılıyor.

Konuyla ilgili olarak resmi makamlardan bir açıklama yapılmaması, İlçe Hıfzısıhha kurulu kararlarının varsa alınması gereken tedbirleri vatandaşlarla paylaşmaları bekleniyor.
Hasta sayısı artıyor..
Edinilen bilgiye göre; özellikle Kurban Bayramı arifelerinde ve sonrasında katlanarak artan hasta sayısı son yirmi günde 5 katına çıktı.
İlçemizde bugüne kadar 12 kişinin covid nedeniyle hayatını kaybettiği iddia ediliyor.
Vezirköprü’de test yapılan hasta sayısı ise 1000.
PSR testi pozitif çıkan yani hasta olan kişi sayısının ise 350’ye yaklaştığı belirtiliyor.
Son 20 günde 5 katına çıktı
Türkiye’de hastalığın ilk görüldüğü tarihten haziran ayına kadar iyi bir sınav veren Vezirköprü’de ilk 4 ayda tespit edilen hasta sayısı 60.
Tedbirlerin uygulanmasından vazgeçildiği Temmuz ve Ağustos aylarında ise özellikle Kurban Bayramı arifesi ve sonrasında dışarıdan gelenlerin daha çok bulaştırdığı belirtilen vaka sayısı ise (son 20 günde) 200’ü geçti.
Bu hastaların yaklaşık 130’ü evde takip ediliyor.
Ancak, eve takip için gönderilen hastaların, karantina koşullarına uyup uymadıklarını kontrol eden bir mekanizma ise bulunmuyor.
Vatandaşların hassasiyet göstermeleri gerek
Vezirköprü Devlet Hastanesi ile birlikte Samsun’da tüm hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle covid pozitif çıkan hasta ve yakınlarının yanı sıra diğer vatandaşların da konuya hassasiyetle yaklaşmaları, maske, sosyal mesafe ve temizlik başta olmak üzere kurallara hassasiyetle uymaları bekleniyor.
Özellikle sağlık çalışanlarının gayret gösterdiklerini unutmadan, hem kendimizin hem de yakınlarımızın sağlığı için kurallara uyması isteniyor.

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?