logo

Şahinkaya Kanyonu’na Belediye işletmeci oluyor..

Şahinkaya Kanyonu’na  Belediye işletmeci oluyor..

Samsun Büyükşehir Belediyesi şirketi Samsun Anakent Turizm Ticaret Ltd.Şti. Şahinkaya Kanyonu’nun işletmek için başvuruda bulundu. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararı bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2015 yılında Turizm Bölgesi olarak ilan edilen Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü’nü olduğu kadar bölgenin de göz bebeği durumunda.
Altınkaya Barajı Gölü’nün su tutmasıyla oluşan Kanyon, eşsiz güzelliği ile turist çekmeye başlamış ve her yıl binlerce kişiyi ağırlamakta.
Coğrafi konumu, iklimi, bozulmamış doğası ve alternatif turizme uygunluğu ile dikkat çeken, ayrıca ormanlarının sosyal, kültürel ve estetik fonksiyonlarını halkımızın hizmetine sunma noktasında elverişli bir yapıya sahip olan, Altınkaya Baraj Gölünün su tutmasıyla ortaya çıkan eşsiz kanyon manzarasına sahip 1032 hektarlık alan, Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı İşletmecilik Sözleşmesi ile Büyükşehir Belediyesine verilmişti.
Geçtiğimiz yıllarda Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’nın; düzenlenen Falcon Fest isimli festivalin yanı sıra diğer reklam unsurları da kullanılmak suretiyle tanıtımı gerçekleştirilmiş ve her geçen yıl artan sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisi sağlanmıştı.
Ayrıca OKA Projesi kapsamında Tabiat Parkı içerisine büfe, çay bahçesi ve müştemilatından oluşan Tesis yapılarak Büyükşehir Belediyesinin kullanımına sunuldu.
Ancak 3 Ocak 2021 tarihinde bu sözleşmenin süresi dolacaktı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi, sürenin 5 yıl daha uzatılması için çalışmalara başlamıştı.
Anakent Şirketi’ne
Samsun Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı toplantısında, Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkının ziyaretçi sayısının her geçen gün artıyor olması beraberinde temizlik, güvenlik, yangın emniyeti vb. konuların belirli bir düzen içerisinde takip edilmesini ve halkımıza sunulan hizmetlerin belirli bir standardın üzerinde tutulmasını gerektiği belirtilerek;
“Tabiat Parkı girişine güvenlik görevlisi ve bariyer konularak araç giriş çıkışının kontrol altına alınmasına, tesisin halkımızın hizmetine sunulmasına, Park içerisinde temizlik ve bakım onarım faaliyetlerinin yürütülmesine ihtiyaç duyulmakta olup, Samsun Anakent Turizm Ticaret Limited Şirketi 27.08.2020 tarihli ve 616 sayılı yazısı ile, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı içerisinde bulunan büfe, çay bahçesi ve müştemilatının işletme hakkını talep etmişlerdir.” Dendi.
Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı içerisinde bulunan büfe, çay bahçesi ve müştemilatının işletme hakkının, temizlik, güvenlik, yangın emniyeti vb. hizmetlerin yapılması karşılığında, bedeli ve süresi Büyükşehir Belediyesi Meclisince belirlenmek üzere, Samsun Anakent Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca devredilmesi teklifi, Plan ve Bütçe, Hukuk Komisyonlarına oybirliği ile havale edildi.

Share
368 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?