logo

Şahinkaya Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Bahar Şenliği Etkinliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Şahinkaya Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Bahar Şenliği Etkinliği  Renkli Görüntülere  Sahne Oldu

Şahinkaya Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi tarafından Meslek Liseliler Ailelerle Buluşuyor projesi kapsamında Mart ayı ‘ Yardım ATEŞİNİ Birlikte YAKALIM’ Bahar Şenliği düzenlendi.

Okulun bahçesinde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Malik Yıldırım; “Türk kültürü hoşgörü, dayanışma, sevgi ve saygı gibi tüm insanlığın evrensel değer-lerini bünyesinde barındıran bir kültürdür.” Dedi.
Yıldırım; Bu anlayış çerçevesinde “Yardım ateşini birlikte yakalım” Kermes etkinliğimiz ve “Meslek Liseliler Aileleri ile buluşuyor” projesi sizlerin katılımıyla daha da anlamlı bir hale gelmiştir. Kültürümüz içerisinde bayramlar her türlü kırgınlığın, dargınlığın giderilerek birlik içerisinde sevgi ve coşku-nun paylaşıldığı günler olarak değerlendirilir.” Şeklinde konuştu.

Malik Yıldırım; “Bizde, Anadolu-‘nun pek çok yerinde Nevruz, yeniden dirilişin, canlanışın müjde-cisi ve başlangıcı olarak bilinir ve kutlanır. Bizler çocukken büyüklerimiz bizlere ağaç dalları vererek ‘Gidin şu ağaçları diriltin’ derdi ve bizlerde yeniden canlansın ve yeşillensin diye ağaçların dallarına dokunurduk.
Nevruz; yeni gün, yeni yılın ilk günü demektir. Bugün, geceyle gündüzün eşit olduğu, günlerin uzayıp sıcaklıkların artmaya başladığı 21 Mart’a rastlamaktadır.

Bu günlerde doğa da uyanıp canlanmaya başladığından Nevruz günleri, baharın da başladığı günlerdir.
Nevruz Bayramı, ülkemizde bahar bayramıyla birlikte kardeşlik, barış, birlik ve beraberliğin coşkusu olarak da ifade edilmekte ve 1991 yılından bu yana 21 Mart tarihinde Bakanlığımız koordinasyonunda yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

İnşallah umuyor ve inanıyorum ki bundan sonra da Nevruz, ülkemizin, milletimizin, tarihimizin ve kültürümüzün yeniden şahlanışına vesile olur. Nevruz Bayramınız, kutlu olsun.” İfadelerine yer verdi.

Konuşma sonrası protokol üyeleri ve okul yönetimi tarafından Nevruz ateşi yakılarak üzerinden atlandı. Ardından ise demir dövme geleneği davetlilere anlatıldı. Öğrenciler tarafından kermes için hazırlanan yiyecek ve içecekler davetlilere sunuldu.
Etkinlik öğrenciler tarafından sunulan çuval yarışı ve halat çekme oyunlarıyla devam etti. Protokolün katılımıyla gerçekleştirilen halat çekme etkinliği davetliler tarafından beğeniyle izlendi.

Etkinlikte açık artırma usulüyle 499TL’den başlayarak satışa sunulan futbolcular tarafından imzalanmış olan Samsunspor forması ise 1500 TL ile açık artırmayı kazanan Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’e satıldı.
Açık artırmada İlçe Milli Eğitim Müdürü Resül Özata, 500, İYİ Parti İlçe Başkanı Salih Gürbüz 550, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Onur Bayburtlu 600, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar 650, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya 700 ve İlçe Emniyet Müdürü Komiser Rıdvan Koç 800 TL’den açık artırmaya katılan isimler oldu.

Okul yönetimi tarafından Bahar şenliğinde toplanan paranın bir kısmıyla sokak hayvanlarına mama ve bakım desteği sağlanacağı diğer kısmıyla ise okulun bulunduğu mahallede muhtarla belirlenen hanelere Ramazan ayı için yardım kolisi dağıtılacağı öğrenildi.
Etkinlik sonrasında proje kapsamında emeği geçen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hafize Dikmen, Matematik Öğretmeni Emine Özbek, Proje Sorumlusu Müdür Yardımcısı Buket Köşker ve okul müdürü Mecit Bedük şenliğe gelen tüm protokol üyelerine ve davetlilere teşekkür ettiler.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?