logo

Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Uygulama Oteli olacak.. UYGULAMA OTELİ Bakanlık’tan çıktı..

Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Uygulama Oteli olacak.. UYGULAMA OTELİ Bakanlık’tan çıktı..

İlçemizde TURİZM için önemli adımlardan biri atılıyor. Şahinkaya MTAL’de kurulan 2 bölüm; Yiyecek ve İçecek ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, öğrencileri derslerini ve stajlarını hemen önündeki uygulama oteline çevrilecek YURT binasında yapacaklar.

Vezirköprü’de Şahinkaya MTAL’de (Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) yeni oluşturulan 2 bölümde okuyacak öğrenciler, gelecekte yıldızının parlaması beklenen TURİZM’in için önemli birer parçası olacaklar.
Edinilen bilgiye göre; 2018 Nisan ayında kurulan Yiyecek ve İçecek Bölümü halen Kız Meslek Lisesi’nde öğrenim görüyor. Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Bölümü’nün ise yer sıkıntısından kaynaklı olarak bu yıl açılamadığı, önümüzdeki yıl bu bölümün de açılacağı öğrenildi.
İlçemizde geçen yıl açılan Yiyecek İçecek Bölümü’nün yanısıra bu yıl açılan, ancak sınıf olmadığı için bu yıl öğrenci alamayan Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Bölümü ile TURİZM açısından önemli iki bölüm olması altyapının önemli bir eksiğini gidermiş olacak.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt:

İlçemizde özellikle Şahinkaya Kanyonu bölgesinin turizm bölgesi ilan edilmesinden sonra gelen turist sayısı hızla artış gösteriyor. Bu konuda İlçemizde altyapısal eksikliklerden biri olarak gördüğümüz kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla iki bölüm altında TURİZM ile ilgili lise bölümleri açılması için başvuru yapmıştık. Biri geçtiğimiz yıl açıldı. Diğeri ile birlikte bu bölümlerde okuyacak öğrencilerimizin uygulamalı ders görebilecekleri ve staj yapabilecekleri bir Uygulama Oteli eksiğini giderilmesi amacıyla Şahinkaya MTAL’nin önündeki yurt binasının Uygulama Oteli’ne çevrilmesi için de başvuru yapmıştık Dedi.
Bakanlıktan onay çıktı
Kurulması planlanan Uygulama Oteli’nin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onayının geldiğini kaydeden Mehmet Kurt:

Şu anda oturma odaları oluşturuluyor. 26 odada toplam 52 misafir ağırlayabilecek bir otel olacak. Bu otelin tefrişatının ihalesi de tamamlandı. İki bölümümüzde okuyan öğrencilerimizin eğitimi için önemli yer tutacağına inandığımız Uygulama Oteli aynı zamanda ilçemizdeki Otel eksikliğini de bir nebze olsun gidermiş olacak. 2020-2021 yılı eğitim öğretim yılına yetiştirmeyi umuyoruz. Gayretimiz bu yönde. Dedi.
Uygulama Oteli olarak kullanılacak olan YURT binasının geçtiğimiz yıl Milli Eğitim’e devrinin yapıldığı, döner sermayesi sayesinde hem hizmet hem de eğitim verecek olan Uygulama Oteli’nin Vezirköprü’de gelecek için de önemli bir adım atıldığı kaydediliyor. Açılacak bölümler ve Otel’in ileriki yıllarda Vezirköprü Meslek Yüksek Okulu’nda konuyla ilgili bir bölüm açılmasını da tetikleyebileceği belirtiliyor.
Taşımalının yemeğini de yapacak!
Açılması kesinleşen Uygulama Oteli’nde çıkarılacak yemeğin aynı zamanda taşımalı eğitimin de yemek ihtiyacını kaşılamakta kullanılacağı edinilen bilgiler arasında.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan Uygulama Oteli’nde elde edilecek kazancın yine eğitim ve otelin masrafları için kullnaılacağı artan miktar olursa da hazineye devredileceği kaydedildi.
Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanılan Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasında Yiyecek ve İçecek ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Bölümleri de olmak üzere 3 bölümün eğitim yapacağı belirtiliyor.

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?