logo

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden Vezirköprü ve Alaçam’a Teşekkür

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden Vezirköprü ve Alaçam’a Teşekkür

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, vaka sayılarının en düşük seviyede görüldüğü iki ilçe olan Alaçam ve Vezirköprü’ye teşekkür etti.

Pandeminin ildeki genel seyri ve ilçelerdeki vaka sayılarının son durumu hakkında bilgi veren Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; “İlimizde Samsun Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen pandemi mücadelesinde, tam kapanmanın etkisi, etkin denetim süreci ve halkımızın önlemlere uyumu sayesinde vaka sayımızdaki azalış süreci bu hafta da devam etti.” İfadelerini kullandı.

Oruç yaptığı yazılı açıklamada; “Sağlık Bakanlığımızın verilerine göre 1-7 Mayıs haftasında ilimizdeki vaka sayısı %29,4 oranında azaldı ve haftalardır süren mücadelenin sonunda yüz binde 678’den yüz binde 189’a kadar geriledik. Bu gerilemenin sonucunda uzun zaman sonra ilk kez iki ilçemiz, yüz binde 100’ün altına düştü ve kırmızıdan turuncuya geçiş yapan Samsun’un ilk ilçeleri oldu.” Dedi.

İki ilçeye teşekkür

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla; “Bu başarıyı gösterip, ilimizin mavi renge yolculuğunda bizim için önemli bir moral kaynağı olan Alaçam (Yüz binde 79,6) ve Vezirköprü (Yüz binde 82,7) ilçelerimiz tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Diğer ilçelerin durumuna da değinen Oruç; “Bu iki ilçemizden gelen güzel haberlere rağmen ilimizin verilerini değerlendirdiğimizde halen 3 ilçemizde vaka artışının devam ettiğini; 10 ilçemizde vaka yayılım hızının il ortalamasının üzerinde olduğunu; haftalardır ilimizde birinci sırada olan Terme ilçemizde, bu hafta kısmi bir azalma olsa da, tam kapanmaya rağmen istenen düzeyde bir düşüş sağlanamadığını görüyoruz. “ açıklamasını yaptı.

Oruç; “İl dışı temas oranı yüksek ilçelerimizde kısmi dalgalanmanın önüne geçemiyoruz”

İl genelinde elde edilen güçlü düşüş tablosuna rağmen, halen ilçelerimiz özelinde bazı dalgalanmalar yaşıyor, diyerek sözlerini sürdüren Oruç; “İl dışı temas oranı yüksek Terme, Salıpazarı, Ayvacık gibi ilçelerimizde bu kısmi dalgalanmanın önüne istediğimiz oranda geçemiyoruz.

Bu durum da aynı hafta içinde bir ilçemizde vaka sayılarında %57 düşüş yaşanırken, bir başka ilçemizde %137 oranında artış tablosu gözükmesine ya da bir ilçemizde il ortalamasının %50 altında vaka yayılım hızı görülürken, bir diğer ilçemizde il ortalamasının neredeyse 3 katı vaka yayılım hızı tespit edilmesine neden oluyor.” Dedi.

Samsun’un tüm ilçeleri bir zincirin parçaları gibi birbirine bağlı diyen Oruç; “Bir ilçemizde yaşanan vaka artışı çok kısa sürede, hızla diğer ilçelerimize de yansıyabiliyor. Maalesef bir haftalık rehavet ya da önlemlere uymama bile, il genelinde bir artışa neden olmasa da, ilçe bazında vaka sayımızı etkiliyor.

Bu dönemsel hızlı yayılımlarda Kovid 19’un bize karşı kullandığı en güçlü silah da, her zaman olduğu gibi sevdiklerimize karşı duyduğumuz özlem oluyor. Özellikle Salıpazarı ve Ayvacık ilçelerimizde yaşanan son dönemdeki artışın, il dışı akraba ziyareti kaynaklı olması bunu bize bir kez daha gösteriyor.” İfadelerine yer verdi.

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; “Kovid-19 bizi bu bayram, bir kez daha sevdiklerimize karşı duyduğumuz özlemle sınamak istiyor ve en zorlu sınavı vereceğimiz Ramazan Bayramına da sayılı gün kaldı. Lütfen bu sınavı kaybetmeyelim. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğimiz mücadelede, dereyi geçerken çayda boğulmayalım. Özellikle bayramda çok daha dikkatli olalım. İl dışından gelen akrabalarımızla en azından bir hafta yüz yüze görüşmeyelim. Mümkünse bayramlaşmalarımızı telefonla yapalım. Bir araya gelmeyelim. Geleceksek de mutlaka maske, mesafe kurallarına dikkat edelim. Dikkat edelim ki, okullarımız; işyerlerimiz yeniden açılsın; hastanelerimizdeki yük daha da azalsın; esnafımızın, öğrencilerimizin, halkımızın fedakârlığı boşa gitmesin.” Açıklamasında bulundu.

İl olarak zoru başardık diyen Oruç; “Vaka sayılarımızı düşürdük; biraz daha gayret gösterelim ve vaka sayılarımızdaki düşüşü kalıcı hale getirelim. Kırmızıdan kurtulan ilçe sayımızı artıralım. Maviye olan yolcuğumuzu güçlendirelim. Ramazan Bayramında bu zorlu mücadeleyi Kovid 19’un kazanmasına izin vermeyelim” ifadelerine yer verdi.

Share
47 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?