logo

Sanayi Bölgesi yapılmaya çalışılan Kızılcaören’in arkasındaki 820 dönümlük arazinin imza için Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi beklediği, ikna edebilecek ismin ise Mustafa Demir olduğu belirtiliyor. Mera alanı Başkan Demir’i bekliyor..

Sanayi Bölgesi yapılmaya çalışılan Kızılcaören’in arkasındaki 820 dönümlük arazinin imza için Tarım Bakanı  Bekir Pakdemirli’yi beklediği, ikna edebilecek ismin ise Mustafa Demir olduğu belirtiliyor. Mera alanı Başkan Demir’i bekliyor..

Vezirköprü’nün uzun süredir gündemini meşgul eden Sanayi Bölgesi için Vezirköprü Belediyesi’nin bünyesinde kurulan Sanayi Komisyonu ivme kazandırdı.
Kaymakam Kurnaz başkanlığında yapılan toplantı ile ortak akıl oluşturulması yönünde karar alındı.

Vezirköprü’nün gelişmesinde önemli rol oynayacağı beklenen SANAYİ BÖLGESİ için çalışmalar ive kazandı.
Vezirköprü Belediyesi Sanayi Komisyonu kurarak çalışmalarına başladı. Kaymakam Kudret Kurnaz başkanlığında yapılan toplantıya Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Fişekçi, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Bekir Karadaş, Vezirköprü Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, Vezirköprü Esnaf Odası Başkanı Orhan Şahin, Vezirköprü Madeni İşler Odası Başkanı Ercan Coşkun, Vezirköprü Belediyesi Sanayi Komisyonu üyeleri (Mehmet Kuzubaş, Uğur Yazıcı, Eyüp Akdoğan) AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt ve MHP İlçe Başkanı Dursun Gülünay katıldılar.

Kaymakam Kudret Kurnaz:

Vezirköprü’de iş yapılabilmesi için ortak akıl gerekli. Önce ne istediğimizi bilelim, çalışmalarımızı ona göre yapalım. Bugüne kadar gelinen noktada ilk adım tamamlanmış. Yazışmalardan gördüğümüz kadarıyla 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi çalışmaları başlatmış. Mera alanından kurtarmak için bu alan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan ettirilmiş. Bu onay daha sonra Bakanlığın önüne gidiyor ve onay isteniyor. Daha önce onay verilmemiş. Ancak İl Mera Komisyonu ikinci defa yazıyı Bakan’ın imzasına göndermiş. Bu imza çıkarsa, işlemler devam edebilir; ancak bu da ikinci adımdır. Dedi.
İmzadan sonra ‘ot bedeli’ yatırılması isteneceği belirtilen alan, 3,2 milyon lira karşılığında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin olacak.
Vezirköprü Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan ise, “Vezirköprü Sanayi Bölgesi kazanacaksa biz bu parayı bir şekilde çıkarırız.” diyerek toplantıdaki en önemli sorunu üstlendi.
İkna edebilecek olan Demir ve Yılmaz
2018 yılında reddedilen Mera’dan çıkma talebinin Bakan’ın imzasında olduğu belirtilirken Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ikna edebilecek isimlerin eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz ile eski bakan ve milletvekili şimdi ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir olabileceği kaydediliyor.
İstendiği takdirde; Tarım Bakanı’nın imzası ile Vezirköprü’nün önemli sorunlarından biri olan Sanayi Sorunu’nun çözülebilmesi için önemli bir adımın atılmış olacağı, bu adımın ise siyasetin ağırlığından geçeceği belirtiliyor.

OSB olur mu?
Vezirköprü’de Kızılcaören’in arkasındaki mera alanının Organize veya Karma Sanayi Bölgesi olması ise zor görünüyor. Birinci sebebi her iki sanayi bölgesi için de 1000 dönümden az alanın yeterli olmaması. Mevzuata göre OSB olabilmesi için en az bin dönüm arazi bunması gerekiyor. İkinci sebep ise Suluova, Kavak ve Havza’daki sanayi bölgelerinin dolmaması. Sanayi Bakanlığı’nın çevredeki sanayi bölgeleri boşken Vezirköprü’de bir başka Sanayi Bölgesi yapılmasına sıcak bakmayacağı kaydediliyor.

Vezirköprü Belediyesi Sanayi Komisyonu Başkanı Mehmet Kuzubaş ve sözcüsü Uğur Yazıcı ise:
“Biz bir kıvılcım çakalım. Başlayalım gerisi gelir. Havza İhtisas Sanayi olarak işe başladı, ancak daha sonra isim değişikliğine gitti. Ot parasına da takılmıyoruz. Aynı şekilde ücret ödemeden sahip olunan yerler olduğunu biliyoruz. Burayı, küçük sanayi olarak başlayıp geliştireceğimiz bir alan olarak düşünüyoruz. Bu sırada ‘Vezirköprü’de yer bulamıyoruz’ diyen yatırımcılara da yer verebilme imkanına kavuşmuş olacağız.” Dediler.

Share
384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?