logo

SGK’dan ‘PARDON!’ borcu

SGK’dan ‘PARDON!’ borcu

Vatandaşlar ‘maaşı fazla ödemişiz’ diyerek istenen paraya itiraz bile edemeyeceklerini belirterek “bu resmen sorma ver parası!” dediler.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara gönderilmeye başlanan evrak ile vefat edenlere ilişkin borcun ödenmesi istendiği iddia edildi.
Gazetemize gelen vatandaşlar;

Elimize SGK’dan borç kağıdı geldi. Bu nedir? Diye sormaya gittiğimizde evrakın Samsun’dan geldiği İl müdürlüğü tarafından gönderildiği açıklandı. Samsun İl Müdürlüğü’nü aradık. Buradan daha önce maaş alan vefat eden kişiye yanlışlıkla birkaç kuruş olmak üzere fazla ödeme yapıldığı söylendi. Zaten kağıdın üzerinde de “Emekli veya hak sahibinin vefat etmesi-vefat kapsam (vefat nedeniyle maaş güncelleme ve dosya kapatılması)” yazıyor.
Borç 1988 yılından itibaren maaş alan ve 2017 yılında vefat eden kişiye ait. 29 yıl boyunca birkaç kuruş fazla para ödendiği gerekçesiyle bizden para isteniyor. Bizim burada ‘hayır, doğru ödediniz’ deme şansımız zaten yok. Maaşı bağlayanlar kendileri. Kendi hatalarını bizden çıkarıyorlar. Bir iyilikleri varsa, söylediklerine göre, faiz istemiyorlarmış. İsteseler de elimizden gelen bir şey yok. Bu resmen sorma ver parası! Diyerek şikayetlerini dile getirdiler.
Vatandaşlar, parayı ödemekten başka çarelerinin olmadığını da eklediler.
Belirtilen evrakın önümüzdeki günlerde herkese gelebileceği iddia ediliyor.

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?