logo

Soğucak-Dumanlı arasındaki Sınır Çizgisi Belgelendi

Soğucak-Dumanlı arasındaki Sınır Çizgisi Belgelendi

Geçtiğimiz yıl Soğucak ve Dumalı Mahallesi sakinleri Soğucak Mahallesinde gerçekleştirilen ve su getirme talebiyle ortaya çıkan sınır meselesi yüzünden karşı karşıya gelmişti.

Konu ile ilgili olarak dönemin Kaymakamı Yunus Emre Altıner’e giden Soğucak Mahallesi sakinleri su getirme çalışmaları sırasında yaşadıkları sorunları dile getirerek çalışma yapılması yönünde Altıner’e istekte bulunmuşlardı.
Soğucak Mahallesi’ndeki vatandaşların yayladan su getirme çalışmasını engellemek isteyen Merzifon Dumanlı köyü sakinlerinin bölgeye jandarma getirmesiyle başlayan sınır davası Valiliklerin devreye gimesiyle sonuçlanmıştı.
Devam eden süreçte Valilikler arasında yazışmalar ve alınan kararlarla Vezirköprü lehine sonuçlanan süreç Kadastro’nun titiz çalışması sonucunda bulunan belgeyle bir kez daha gündeme geldi.
Eski Kaymakam Altıner’in verdiği talimat sonrası çalışma başlatan Vezirköprü Tapu Kadastro Müdürlüğü de sınır çizimini tamamlamış ve Soğucak lehine karar alınmıştı.

Karar Belgelendi
Soğucak-Dumanlı arasındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle yürütülen çalışmalar neticesinde Vezirköprü sınırlarında bulunan 8 km. eninde ve 4.5 km. genişliğinde bulunan arazinin ilçemiz sınırlarına ait olduğunun belgesi de ortaya çıktı.
1 Nisan 1968 yılında İçişleri Bakanlığı’nın 6126 sayılı kararı ile dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel’in imzasını taşıyan resmi bir belge ortaya çıktı.
Belgenin ortaya çıkmasının ardından neticelenen sınır anlaşmazlığı da Vezirköprü Tapu Kadastro Müdürlüğü’-nün titiz ve birleştirici çalışması sonucunda Kapaklıeşme Muhtarı Kemal Aydın ve Soğucak Muhtarı Mahmut Demirci ile yaptıkları görüşme sonucunda tarafların anlaşması sağlandı.
Sonuçlanan davada Vezirköprü sınırları içerisinde olduğu tespit edilen 4,5 km. genişliğinde ve 8 km. uzunluğundaki alanda edinilen bilgiye göre bugün makta çalışması yapılıyor.
Vezirköprü’ye önemli girdi sağladığı belirtilen makta çalışmaları köyler arasındaki sınır anlaşmazlığı ile başlamıştı.

Share
130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?