logo

SU = KENEVİR + KENEVİR SANAYİ


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de kenevir ekiminin artması ve bu yönde bir sanayi oluşmasının önemi hemen her gün artarak sürüyor.
İlçede tarım üzerine konuştuğumuz kişiler de bu önemin altını çiziyorlar.
Kenevir denince özellikle akla Narlısaray geliyor. Vezir ve Narlı isminin de tohumlara verilmesinin önemli sebebi kenevirin yıllarca azalsa da kesilmeden Narlısaray’da ekilmesi oldu.
Geçtiğimiz hafta, Narlı’ya giderek yerinde hem ekimini yapan vatandaşlarla hem de S.S. Narlısaray Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, Kooperatifin Muhasip Üyesi İbrahim Gökçe ve Narlısaray muhtarı Ali Sezgen ile görüştük.
Vezirköprü Barajı’ndan dağıtılan suyun köylerinin sınırına kadar gelip köylerine faydası olmamasından kaynaklanan sıkıntılarını aktardılar. Yukarınarlı’ya yapılacak olan bir barajdan köylerine su verileceğinin söylemesine rağmen yıllardır bu konu üzerine bir gelişme olmamasını eleştiriyorlar.
Yerinde sulanmayan kenevirin geçen yıl su ile beslenen kenevire oranla ne kadar kısa kaldığını görünce hak vermemek elde değil.
Neredeyse 3-4 kat kısa kalan ve tohum verimi olarak da aynı şekilde düşen verimlerini görünce insan üzülüyor.
Bir yıl boyunca verilen emeğin hakkının alınmaması üreticiyi bu yönde küskünlüğe itmeye başlamış.
Su olmadığı için ekimin giderek azalacağını söylüyorlar. Yapılan sözleşmeden kaynaklanan geliştirme çabalarının da ilerlemeyeceği görüşündeler.
Eğer sulama imkanları olsa sadece Narlısaray’da 10 bin dönüme yakın kenevir ekileceğini iddia ediyorlar.
Bu ekimin yaratacağı ekonomiye bağlı olarak da, yıllardır GÖÇ mağduru olan Vezirköprü’de kendi köylerine tersine göçün olacağını ekliyorlar.
Muhtar Ali Sezgen, “köyün azalan nüfusu 3 katına çıkar” iddiasını yineliyor.
Bütün bu işleri yapacak tek faktör: SU..
Kooperatif Başkanı Avcı; 5 kilometrelik boru döşenmesinin sıkıntılarını çözeceğini söylüyor. İster kapalı sistem, ister eski sistemle köylerine su getirilirse hem ekimin hem de verimin katlanarak artacağını söylüyor ve ekliyor: “Kooperatif olarak biz her işin arkasında dururuz. Ancak öncelik, suyun bize ulaşması. Defalarca gerek su için gerek kenevir için toplantılara çağırıldık. Tek taraflı olarak bizden istenenler söylendi ama bizim istediklerimize kulak asılmadı. Oysa tek istediğimiz tarımın olmazsa olmazı SU idi.”
Vezirköprü’de toplamda 1500 dönüm civarında ekilen kenevirin kat be kat fazlasının sadece Narlı bölgesinde ekileceğini düşünürsek bölgedeki ekicilerin SU istemesinin ne kadar doğru bir istek olduğunu aha iyi anlarız.
Kenevir üreticisi “sadece SU getirilmesini istiyoruz, biz defalarca anlatmaya çalıştık, olmadı. Bir de sizin aracılığınızla deneyelim istedik” dediler.
Bundan sonraki süreçte takip edeceğimiz konulardan biri bölgeye Su getirilip getirilmeyeceği.

Share
51 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...