logo

Tarım Müdürlüğü


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Ayçiçeği üreticisinin destekleme paralarını her zamankinden ve çevre ilçelerdeki üreticiden daha geç alacağını önceki hafta Vatandaş Gazetesi okuyucularına duyurmuştuk.

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Vezirköprü çiftçisinin ve doğal olarak esnafının bu sıkıntısını Samsun’da yaptığı açıklama ile İl’e duyurdu.

İl Tarım Müdürlüğü de bu açıklamaların ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada gazetemizin belirttiği gibi Aralık sonuna kadar almaları gereken başvuruları alamadıklarını kaydederek, geç kalmalarının nedenini ‘Taşınma’larına bağladı.

Doğal olarak kulaktan dolma bilgilerle haber yapılmaması gerektiğini söyledi.

Tarım İl Müdürü Sayın Kırmacı’ya bir iki konuyu hatırlatmak istedim;

İlçelerde çalışanların ve hatta kurum müdürlerinin bilgi vermesini yasaklayarak insanların bilgi almalarını zorlaştıran şartlarda, Vatandaş Gazetesi olarak İlçe Tarım Müdürü’ne sorduğumuz halde “yazılı başvurun, 15 içinde bilgi alırsınız” cevabını aldık.

Yani aslında konunun muhataplarına sorduk.

 

Vezirköprü’deki İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hizmet binasının önce yeterli olmamasından kaynaklı, daha sonra da güvenli olmamasından kaynaklı olarak yeni bina yapılması için 10 yıldan fazla zamandır Vezirköprü beklemekte.

Samsun’dan sadece genel işlerin dışında özel olarak hiçbir ilgi göremeyen Vezirköprü, Tarım Müdürlüğü tarafından da gerekli ilgiyi görmemiş ve bina çatlayıp kullanılamaz hale gelene kadar gereği yapılmamıştır.

Ancak, bu durumun bile sorumluluğunu alan kimse olmadı. Yeni hizmet binası yapılacak mı, bilen yok?

 

Ayrıca, Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü Samsun’un en büyük tarım potansiyeline sahip ilçelerinden olmasına rağmen burada görev yapan arkadaşlar sayıca yetersizdir.

Samsun merkezde tarımla neredeyse işi olmayan müdürlüklerinizde çok sayıda personeliniz az sayıda dosya ile ilgilenirken, Vezirköprü’de çalışanlar fazla dosyaları bitirebilmek için çaba gösteriyorlar.

Üstelik şimdi hizmet binaları olmadığından, geçici olarak yerleştikleri yerde. Yine de Vezirköprü’de çalışan arkadaşların ellerinden geleni yaptıklarına inanıyoruz.

İnanıyoruz ki; Vezirköprü’de yeterli personeliniz olsaydı, taşınmanıza rağmen, Vezirköprü’de aralık ayı sonuna kadar başvurular alınabilirdi.

 

Hazır konu açılmışken, Vezirköprü’deki tarımın gelişememesinde de rolünüz var.

Ziraat mühendisleri eğer tarlalarda çiftçiye bildiklerini aktararak yol göstermek yerine, veri elemanı gibi sadece bilgisayar başında otururlarsa tarımla geçinen Vezirköprü yüzünden başınız ağrımaya devam edecektir.

Bu yıl, 3 bin 100 üreticinin 15 bin dönümden fazla ektiği ayçiçeğinden Vezirköprü’ye girecek olan 6 milyon lira gecikti. Bu paranın Vezirköprü için ne kadar önemli olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

(* Özellikle Tarım ve Hayvancılık demedim. Çünkü duyduklarımıza göre hayvancılık başlı başına bir konu)

Share
872 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...