logo

Tatil iptal edildi, meclis toplantısı yapıldı Soğuk Hava Deposu ve Sebze Meyve Hali Tamam, Sırada Sebze Meyve Depoları var!..

Tatil iptal edildi, meclis toplantısı yapıldı Soğuk Hava Deposu ve Sebze Meyve Hali Tamam, Sırada Sebze Meyve Depoları var!..

Vezirköprü Belediye Meclisi toplantısından sonra gündem dışı konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Soğuk Hava Deposu ve Hal inşaatlarının tamamlandığını, sebze meyve deposu için çalışmalara başladıklarını aktardı.

Daha önce Tatil olacağı ilan edilen Vezirköprü Belediye Meclisi Temmuz ayında da toplantısını yaptı. 7 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşen toplantıda 5 gündem maddesi görüşüldü.
Gündemin ilk maddesi komisyondan gelen imar plan tadilatının görüşülmesi oldu. Buna göre, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 3.derecedeki Arkeolojik Sit Alanı içerisinde Vezirköprü Belediyesi’nin talebi doğrultusunda Vezirköprü 3.derece Arkeolojik Sit Alanının koruma amaçlı olarak imar değişikliğine gidildi.
Sit alanı sınırları içerisinde açığa çıkan Roma dönemine ait mezarlar ve mimari kalıntılar ışığında bölge, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile 3.derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlendi. Sit alanına yönelik olarak hazırlanan uygulama imar planı ise kurulun kararı ile onandı.
Gündemin ikinci maddesi komisyondan gelen Soğucak ve Öğürlü Mahallelerinin sınır tespiti kararı oldu.
Sebze Meyve Depoları
Gündemin üçüncü maddesinde ise Sebze- Meyve depolarının yapımı için yetki kararının alınması konusu görüşüldü. Karara göre yaklaşık bir yıl süren Sebze-Meyve Hali’nin projeleri tamamlandı.
Soğuk Hava Deposu ve yanında bulunan belediyeye ait seranın yanındaki satın alınan arazi üzerine sebze-meyve deposu ve otoparkını yaparak etrafı çevrilecek.
Tasarruf tedbirleri kapsamında bu projenin Bakanlıktan izin alınarak yapımı tamamlanacak.
Yapımına Vezirköprü Belediyesi tarafından 2018 yılında başlanan Tarım ve Tarımsal Ürünlerin depolanmasına yönelik yapılan Soğuk Hava Deposu ve seraların yapımının tamamlandığı, kompleksin tamamlanması amacıyla 2021 yılının Mayıs ayında projeleri tamamlanan sebze ve meyve depolarının yapımına geçileceği belirtildi.
Vezirköprü Belediyesi sebze ve meyve depolarının inşaatı için KDV dahil 3 Milyon 300 Bin TL’nin İller Bankası ve diğer bankalardan kredi kullanılarak yapılması amacıyla Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’e yetki verildi.
Doğalgaz alamayanlara
Gündemin dördüncü maddesi ise doğalgaz yatırımlarından faydalanılması konusu oldu.
Doğal gaz hizmetini imar/parsel vb nedenlerden dolayı alamayanlara yönelik olarak, doğal gaz arzının sağlanabilmesi amacıyla görüşülen maddede; “Doğal gazın kullanıcılara ulaştırılması amacı ile imar kanunu kapsamında yapı kayıt belgesi alan yapıların bulunduğu bölgenin uygulama imar planı olmaması veya uygulama imar planı olmakla birlikte yolların imar mevzuatına uygun olarak açılmamış/açılamamış olması durumunda; bu bölgelerde doğal gaz dağıtım faaliyetleri kapsamında yapılacak doğal gaz çalışmalarına ait her türlü yer altı ve yerüstü tesisler, halihazır yollar kullanılarak yapılabilir.” Dendi. Bu kapsamda bulunan doğal gaz altyapı ve üstyapı tesisleri yapım tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde deplase edilmesi gerektiğinde yatırımın deplase edilen kısmıyla ilgili tüm maliyetlerin belediyemizce karşılanmasına karar verildi.
Konuyla ilgili olarak Başkan Edis:

-Doğalgaz kullanamayan bölgeler ve bu kapsamda firmanın yatırımlarının önünü açmak için karar alınması gerekiyor. Bunların bir kısmının önünün açılması gerekiyor. Alanların kapalı olması nedeniyle çalışma yapılamadığı için firmaya karşı Vezirköprü Belediyesi olarak sorumluluk taşıyor.
Bu kapsamda alınan karara göre, doğalgaz hizmetini imar, parsel ve benzeri nedenlerle alamayanlara yönelik olarak doğalgaz arzının sağlanması amacıyla Yapı Kayıt Belgesi alan yapıların bulunduğu bölgede uygulama imar planının olmaması veya uygulama imar planı olmakla birlikte yolların imar mevzuatına uygun olarak açılmamış olması halinde doğalgaz firmaları bu bölgelere yatırım yapabilir. Dedi.
Toplantının son ve ek gündem maddesi ise, Yeni Mahalle mevkiindeki eski zahire pazarı alanında bulunan 233.42 m2’lik alandaki kargir binanın hissedarlarından satın alınabilmesi konusu oldu. Vezirköprü Belediyesi tarafından bir sonraki Ağustos meclisinde bedel ölçümü yapılarak fiyat belirlenecek.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?