logo

TÖVBE VE İSTİĞFAR GECESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Dün denecek kadar yakın bir geçmişte Ramazan-ı Şerife kavuşmanın heyecanı ile sevinirken bayrama yaklaşmışız. Bu mübarek aydan ayrılmanın acısı bayramın sevinci kadar büyüktür.
İşte bu mübarek ayın 8 Mayıs Cumartesiyi Pazara bağlayan gece günahlarımızın affolmasına vesile olacak mübarek gecelerimizden Kadir gecesidir.
İslamın şartlarından bulunan orucun farz kılındığı Kur’an gibi muhteşem bir kitabın indirildiği Ramazan ayından ayrılmak biz inananlar için çok zordur. Lakin bin aydan hayırlı bir geceye kavuşmak için bu ayrılığa katlanmak gerekiyor.
AyrıIıkta vuslat, vuslatta firkat, acı ve tat birlikte ve iç içe sunulmuş bulunmaktadır. Bu ayı şereflendiren Kur’ an’ dır. Onun için Ramazan ayına Kur’an ayı da denir. Kur’an Ramazan ayının Kadir gecesinde nazil oldu.
”Gerçekten biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde inzal ettik (indirdik).” İşte Kur’an kendisinde nazil olan bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek için melekler yeryüzüne iner. Oruç bu ayda farz kılındı. Allah bu ayda ve bu gecede çok çok kullarını affeder. Günahlarının azlığına çokluğuna bakmaz. Yeter ki kul, bu ayda oruç tutsun, bu geceyi ihya etsin.
İnsanların yaratılmasına rıza göstermemelerinden dolayı bir nevi özür dilemek maksadıyla inerler. Ve mü’minlere mağfiret dilerler .Mü’minlerin iyi hallerini temaşa etmeyi çok arzu ederler.
Cenab-ı Hak, vaktiyle meleklere şöyle hitap etmiştir: “Hani, Rabbin meleklere, Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti.
Onlar (melekler), “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamd ederek seni teşbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.
Bizim yaratılışımıza rıza göstermeyen, bizi kan döken, fitne-fesatlık çıkaran varlıklar olarak değerlendiren meleklere bu gece emir verilir: “Yeryüzüne inin de, kullarımın neler yaptıklarını görün, bakın bakalım; kan mı dökülüyorlar, fitne-fesatlık mı çıkarıyorlar, yoksa ilim meclislerinde, camilerde, evlerinde ibadet ve taat mı yapıyorlar?
Cebrail’in emir ve komutasında yeryüzüne iner, mü’minleri ibadet ve taat halinde görürler. Kimi namaz kılıyor, kimi Kur’an okuyor,kimi zikir ve dua ile meşgul, kimi tevbe-i istiğfar ediyor. Kimi Hz.Peygamber’e Salat-ü Selam getiriyor. Tek kelime ile Allah’a kulluk halinde bulurlar ve müsbet bir rapor hazırlarlar.
Melekler Kadir gecesi, “Kendilerinin teşbih seslerinden,Allah’a sevimli gelen günahkar mü’minlerin inilti seslerini duyma arzularından dolayı yeryüzüne inerler. Bütün inişleri Allah’ın emri ve izni olur.
Bu hususu Kur’an şöyle beyan ediyor: (Cebrail şöyle dedi): “Biz ancak Rabbinin emirleriyle ineriz.” Melekler önce Allah’tan izin isterler. Allah da onlara izin verir. Bu izni alınca yeryüzüne inerler. Bu izin istemeleri de, bizleri sevmeleri, bizi ibadet halinde görmeyi arzulamalarından ileri geliyor.
Hz. Peygamber (sav)’in bu fani alemden ebedi aleme göç edeceği vakit yaklaşınca hüzünlendi ve ağladı. Ben dünyadan ayrılırsam vahiy meleği Cebrail yeryüzüne gelmeyecek ve Allah’ın selamını getirmeyecek. Ümmeti için hüzünlenen ve kederlenen Hz.Peygamberiin kalbini yüce Allah ferahlandırdı: “Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.
Hz.Ali (ra) der ki: “Melekler, Kadir Gecesi bize selam vermek ve şefaat etmek için inerler. Onların selamları kime isabet ederse, geçmiş günahları mağfiret olunur. Surenin son ayetinde ise şöyle buyuruluyor: “Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar selamdır (ve selametliktir).”
Cenab-ı Hakk Kadir gecesine inanarak ve Kadir gecesini hakkıyla ifa ederek bizleri bayrama kavuşturmayı nasip eylesin…

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...