logo

TÖVBE VE İSTİĞFAR GECESİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Dün denecek kadar yakın bir geçmişte Ramazan-ı Şerife kavuşmanın heyecanı ile sevinirken bayrama yaklaşmışız. Bu mübarek aydan ayrılmanın acısı bayramın sevinci kadar büyüktür.
İşte bu mübarek ayın 8 Mayıs Cumartesiyi Pazara bağlayan gece günahlarımızın affolmasına vesile olacak mübarek gecelerimizden Kadir gecesidir.
İslamın şartlarından bulunan orucun farz kılındığı Kur’an gibi muhteşem bir kitabın indirildiği Ramazan ayından ayrılmak biz inananlar için çok zordur. Lakin bin aydan hayırlı bir geceye kavuşmak için bu ayrılığa katlanmak gerekiyor.
AyrıIıkta vuslat, vuslatta firkat, acı ve tat birlikte ve iç içe sunulmuş bulunmaktadır. Bu ayı şereflendiren Kur’ an’ dır. Onun için Ramazan ayına Kur’an ayı da denir. Kur’an Ramazan ayının Kadir gecesinde nazil oldu.
”Gerçekten biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde inzal ettik (indirdik).” İşte Kur’an kendisinde nazil olan bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek için melekler yeryüzüne iner. Oruç bu ayda farz kılındı. Allah bu ayda ve bu gecede çok çok kullarını affeder. Günahlarının azlığına çokluğuna bakmaz. Yeter ki kul, bu ayda oruç tutsun, bu geceyi ihya etsin.
İnsanların yaratılmasına rıza göstermemelerinden dolayı bir nevi özür dilemek maksadıyla inerler. Ve mü’minlere mağfiret dilerler .Mü’minlerin iyi hallerini temaşa etmeyi çok arzu ederler.
Cenab-ı Hak, vaktiyle meleklere şöyle hitap etmiştir: “Hani, Rabbin meleklere, Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti.
Onlar (melekler), “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamd ederek seni teşbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.
Bizim yaratılışımıza rıza göstermeyen, bizi kan döken, fitne-fesatlık çıkaran varlıklar olarak değerlendiren meleklere bu gece emir verilir: “Yeryüzüne inin de, kullarımın neler yaptıklarını görün, bakın bakalım; kan mı dökülüyorlar, fitne-fesatlık mı çıkarıyorlar, yoksa ilim meclislerinde, camilerde, evlerinde ibadet ve taat mı yapıyorlar?
Cebrail’in emir ve komutasında yeryüzüne iner, mü’minleri ibadet ve taat halinde görürler. Kimi namaz kılıyor, kimi Kur’an okuyor,kimi zikir ve dua ile meşgul, kimi tevbe-i istiğfar ediyor. Kimi Hz.Peygamber’e Salat-ü Selam getiriyor. Tek kelime ile Allah’a kulluk halinde bulurlar ve müsbet bir rapor hazırlarlar.
Melekler Kadir gecesi, “Kendilerinin teşbih seslerinden,Allah’a sevimli gelen günahkar mü’minlerin inilti seslerini duyma arzularından dolayı yeryüzüne inerler. Bütün inişleri Allah’ın emri ve izni olur.
Bu hususu Kur’an şöyle beyan ediyor: (Cebrail şöyle dedi): “Biz ancak Rabbinin emirleriyle ineriz.” Melekler önce Allah’tan izin isterler. Allah da onlara izin verir. Bu izni alınca yeryüzüne inerler. Bu izin istemeleri de, bizleri sevmeleri, bizi ibadet halinde görmeyi arzulamalarından ileri geliyor.
Hz. Peygamber (sav)’in bu fani alemden ebedi aleme göç edeceği vakit yaklaşınca hüzünlendi ve ağladı. Ben dünyadan ayrılırsam vahiy meleği Cebrail yeryüzüne gelmeyecek ve Allah’ın selamını getirmeyecek. Ümmeti için hüzünlenen ve kederlenen Hz.Peygamberiin kalbini yüce Allah ferahlandırdı: “Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.
Hz.Ali (ra) der ki: “Melekler, Kadir Gecesi bize selam vermek ve şefaat etmek için inerler. Onların selamları kime isabet ederse, geçmiş günahları mağfiret olunur. Surenin son ayetinde ise şöyle buyuruluyor: “Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar selamdır (ve selametliktir).”
Cenab-ı Hakk Kadir gecesine inanarak ve Kadir gecesini hakkıyla ifa ederek bizleri bayrama kavuşturmayı nasip eylesin…

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...