logo

Trenlerinin kaldırılması üzerine tepki gösteren Çarşamba’lılar Samsun’a Yürüdü 24 Ekim 1971 Pazar

Trenlerinin kaldırılması üzerine tepki gösteren Çarşamba’lılar Samsun’a Yürüdü 24 Ekim 1971 Pazar

Memleket meselelerinde tutkunluğun güzel bir örneğini veren Çarşamba ilçesi halkı, trenlerinin kaldırılışına tepki göstermiş, büyük bir kalabalık halinde Samsun’a yürümüşlerdir.
Ellerinde dövizlerle Samsun Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen Çarşamba halkı burada konuşmalar yapmışlardır.
Tren niçin kalktı?
İlgililerden yaptığımız incelemeye göre: Samsun-Çarşamba arası trenin devrini doldurmuş bulunduğunu, zarar ettiğini bu arada minibüs, otobüs, taksi gibi çeşitli vasıtaların daha seri işlediğini haftanın çok günleri trene ilgi gösterilmediğini anlatmışlardır.
Geçtiğimiz hafta Çarşamba halkının bu tepkisini bu tepkisini incelemek üzere Samsun milletvekillerinden İlyas Kılıç ve Mustafa Boyar’ın Samsun’a geldiği bildirilmekledir.
Samsuna kadar yürü yen kalabalığın en az yedi bin kişiden ibaret olduğu tahmin edilmektedir.

Lise Müdürü Günçavdı’nın Vedası
Sayın VATANDAŞ Gazetesi Müdürlüğüne Vezirköprü
Vezirköprü’ye geldiğim günden ayrılacağım an’a kadar şahsıma ve bağlı bulunduğum müesseseye yakın ilgilerini esirgemeyen Sayın Vezirköprü halkına vedada bulunurken aynı ilginin devamını dilerim.
Ayrıca Sayın Gazetenizin gösterdiği teveccühe teşekkürü borç bilirim.
Vezirköprü’de geçen iki yıllık hizmet sürem içinde Vezirköprülüleri candan sevdim şu anda ayrılığım üzüntüsünü duymaktayım.
Sağlık ve esenlikler dileğiyle Vezirköprü’ye arzı veda ederim.
Enver GÜNÇAVDI
Vezirköprü Lisesi Müdürü
Liseye Hala Yönetici Atanmadı
Dokuz yüz öğrencili Vezirköprü Lisesine hala yönetici atanmamıştır.
Lise müdürü Enver Günçavdı (Bafra’ya atanmış ve gitmiştir. Geriye kalan tek müdür yardımcısı Mustafa Çiçekçi’de Sandıklı İlçesine atanmıştır.
Gitmek üzeredir fakat hala Vezirköprü Lisesine yönetici atanmamıştır.
Tavuk Ölümlerinin Önü Alınamıyor
İlçemizde 3-4 yıldır geniş çapta görülen tavuk ölümlerinin önü alınamadığı gibi herhangi bir tedbir de alınmamaktadır
Yanlış aşılar fayda yerine zararlı olmakta, fakat konuya eğilen bulunmamaktadır.
Fakir halkın en önemli gıdası ve gelir kaynağı olan tavuk neslinin yıldan yıla hissedilir şekilde tükendiği dikkati çekmekte, fakat İlgilileri uyarmaya kâfi gelmemektedir.
Vezirköprü’yü Kalkındırma Derneği yöneticileri Samsun’a gitti
Plâncılarla V.köprünün Kalkınması Konusu Görüşüldü
Vezirköprü’yü kalkındırma ve orman ürünlerini değerlendirme derneği yöneticileri Mehmet Pişkinel, Fuat Binici, Orhan Uluçay, Vefai Teker, Kemal Kayalı ve halktan Selahattin Tuncer Samsun’a giderek önce Jandarma alay kumandanı Sıyın Mahmut Akcan’ı ziyaret etmişler, Vezirköprülülere yakınlık gösteren kumandan heyetle birlikte (Samsun valisi Haydar Özkın hasta olduğundan) vali muavini Necati Tümay’ı ziyaret etmişlerdir.
Sayın Tümay’ın Samsun ilinin kalkınma durumunu inceleyen plâncılardan heyetimize öğleden sonra randevu temin etmesi üzerine, Orhan Uluçay, Vefai Tek’er, Selahattin Tuncer ve İrfan Yankutan’dan kurulu heyetimiz saat 14,30 da özel İdarede çalışan plâncıları ziyaret etmişlerdir.
İlçemiz kalkınması hususunda çeşitli görüşlerin tartışılmasından sonra fabrika durumu eleştirilmiş, burada Vezirköprü ormanlarından ekmek yiyen iki kişinin oraya gelen plancıyı nasıl yanlış rakamlarla atlattığı anlatılmış, V.köprünün kalkınmasında Orman ürünleri fabrikasının önemi üzerinde durulmuştur.
Üç kişilik plancılar heyeti, durum müsaade ettiği takdirde Vezirköprü’yü ziyaret edeceklerini bildirmişler, heyetle tanışmaktan memnun kaldıklarını ifade etmişlerdir.
Belediye Başkan Vekili Salih Üvez Oldu
İlansız yapılan Belediye meclisinin geçen haftaki toplantısında kanunun açık hükmüne rağmen, Belediyeye hem müteahhitlik hem de belediye üyeliği yapan kimselerin durumu görüşülmemiş, sadece bir kişinin düşürülmesinden sonra açılan Belediye başkan vekilliği seçimi yapılmıştır.
Seçimde A.P. liler Ali Osman Ünlü’yü, C.H.P. liler de Salih Üvez’i aday göstermişler, M.G.P. li başkan Ünlü’yü desteklemiş, Şevket Seçkin ve Hüseyin Ermacit çekimser kalmışlardır.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?