logo

Türkiye Kenevir Sektörü İlk Buluşması Samsun’da Gerçekleştirildi

Türkiye Kenevir Sektörü İlk Buluşması Samsun’da Gerçekleştirildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi neredeyse tam kadro halinde Vezirköprü’de muhtarlardan taleplerini dinledi. Başkan Demir, “eksiklerimizi tespit edip, güçlerimizi birleştirerek elimizdeki imkanları verimli kullanacağız.” Dedi.

Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması Samsun’da bakanlık İl Müdürlüğü, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Vezirköprü Belediye Başkanlığı, Ondokuzmayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, MÜSİAD ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla hazırlanan Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması 26- 27 Temmuz 2019 tarihleri arasında iki gün süren bir organizasyonla gerçekleştirildi.
Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Hüsnü Demirsoy, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Tarım Kredi Kooperatifi Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, KTAE Müdürü Kibar Ak, TMO Samsun Şube Müdürü Derya Şahinler, Samsun TKDK Müdürü Bülent Turan, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Amasya Gökhöyük TİGEM Hüseyin Yılmaz ve farklı illerinden sektör yatırımcılarının katılım sağladığı Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Türkiye kenevir üretiminde çıkış noktası olan Samsun’un üretim konusunda gösterdiği başarıyı Samsun’a kurulacak kenevir sanayisinde de göstermesi beklenmekte olup Samsun Valisi Osman KAYMAK’ın konuşmasında da belirttiği gibi girişimci sanayiciler için İlimiz imkânlarının Bakanlığın da desteğini alarak kullanıma sunulacağı belirtilmiştir.
Açılış konuşmalarının ardından Buluşmanın 1. gününde Tarım- Tekstil- İlaç, Kozmetik- Gıda, Yem- Eneji, Kompozit- Selüloz, İnşaat konularında olmak üzere 6 masada çalışma grupları oluşturularak kenevir üretimine yön vermesi hedeflenen çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan masalarda; sektörün mevcut durumu, öneriler, var ise sorun ve çözüm önerileri konuşularak sektör paydaşlarının hizmetine sunulmak üzere kayıt altına alınmıştır.
Buluşmanın 2. gününde ise Türkiye ve Samsun Kenevir üretiminin öncüsü Vezirköprü’de katılımcılarla birlikte Kenevir Üretim alanlarında incelemelerde bulunulmuş sonrasında da Samsun İli doğa harikası Şahinkaya Kanyon’una düzenlenen kısa bir gezi ile çalışma son buldu.

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?