logo

Umutla bakıyoruz


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

2017’nin son günlerinde Belediye’de düzenlenen toplantı 2018 için bazı gelişmelerin de habercisi olsa ne güzel olur..

Vezirköprü Semaveri patent aldı.

Hani bir laf vardır; Türk gibi başlayıp, Alman gibi devam ettirip, İngiliz gibi bitirmek..

Daha önce de semavercilerimiz Türk gibi başlayarak bir araya gelmiş ve semaveri Vezirköprü adına sahiplenerek geliştirmek için çalışmalar yapmış, hibe alarak fabrikasyona geçme çalışmalarına başlamışlardı ki, olmadı.

Dağıldılar.

Bir kısmı mesleğini bıraktı, para kazanabilecekleri işlere yöneldiler.

Mustafa Ersoy hiç olmazsa malzemelere sahip çıkarak, depoya kaldırmayı başardı; üzerinden oldukça zaman geçti, neredeyse unutuldu.

Havza’da Amasyalı bir girişimci tarafından üretilmeye başlayan semaver, Vezirköprü semaverinden farklı olsa da, bu işten para kazanılabileceğini gösterdi. Vezirköprü’de bile Havza üretimi semaver satılmaya başlandı.

Kalan az sayıdaki semaver üreticisi ve satıcısı bir araya gelerek Belediye’den kendilerine destek vermelerini istediler.

Vezirköprü Belediyesi hepimizin bildiği yassı Vezirköprü Semaveri için patent başvurusunda bulundu ve bu hafta patent alındı.

Coğrafi işaretlerimizden sadece biri olan semaverin 2018 yılında üretimi ve pazarlanması için Vezirköprü Belediyesi destek vereceğini söyledi.

Umarım ilk adım olur ve ilçenin diğer işaretlerine de benzer şekilde sahip çıkılır.

Taşeron

Ülkedeki taşeron işçiler için geçtiğimiz hafta açıklanan “davanızdan ve icra işlemlerinizden vazgeçerseniz, sınavla sizi kadroya alırız” açıklaması üzerine bir taşeron işçi arkadaşım kendi durumunu anlattı.

“19 yıl aynı kurumda taşeron işçi olarak çalıştım. Dava açtım ve kazandım. Şimdi kazandığım davadan vazgeçmem, avukat ve mahkeme masraflarını kendim karşılamam sınava girerek kadro beklemem isteniyor. Üstelik 19 yıllık emeğim silinecek ve sıfırdan başlayacağım. Üstelik yine aynı kurumda. Sizce ne yapmalıyım?”

Huzurevi

Geçtğimiz hafta Halk Eğitimi Merkezi’nin Polifonik Korosu Havza Huzurevi’nde bir konser verdi. (Bafra’ya da davet edilmiştir.)

Buradaki görüştüğümüz arkadaşlarımız keşke Vezirköprü Huzurevi’nde de konser verebilsek! temennisinde bulunuyorlar.

Oysa hatırlayanlar vardır; Vezirköprü Huzurevi isterken ne Merzifon’da ne Havza’da vardı.

O yıllarda da, siyasetçi eksikliği çeken Vezirköprü Havza’ya yenilmiş, zamanın milletvekili Huzurevini Havza’ya kaydırarak memleketi için önemli bir kazanç sağlamıştı.

Vezirköprü o gün Huzurevi’ni daha sonraki yıllarda Açık Cezaevini, hastanesini, yolunu, köprüsünü kaptırmaya devam etti.

İlçede sağa sola, boşa o kadar çok para harcanırken, Huzurevi ve diğer yatırımlara para bulunamadı.

Umarız bir gün Halk Eğitim Korosundaki arkadaşlar Vezirköprü Huzurevi’nde de konser verirler.

Share
495 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...