logo

Üretmenin yolunu bulmalıyız..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün ekonomik olarak sıkıntı içinde olduğunu bugünlerde hemen herkes konuşuyor.

Bu arada bir iki gündür yaklaşık 10 milyon lira destekleme dağıtıldı, yaklaşık 15 milyon lira tütün parası dağıtılacak. Ancak tabiri caizse piyasalarda yaprak kımıldamıyor.

Dağıtılan paralaar piyasanın canlanmasına yetmiyor.

Yine bilinen gerçek, bankalardan dağıtılan paralar bankalar içerisinde pay ediliyor, esnafa doğru düzgün damlayan bir şey yok.

Neden?

Vezirköprü göç veriyor;

110 binin üzerindeki Vezirköprü nüfusu 95 binlere kadar düştü. Nüfus 110 bin civarında iken merkez nüfusu 20 binlerdeydi, 95 binlere düştüğünde 30 binlere çıktı.

Yani Vezirköprü köylerinden göç 25 binlere yaklaştı.

Bu durum tarımla geçinen Vezirköprü’de tarım üretimi içerisinde olanların sayısının daha fazla azaldığını, al-sat ile geçinmeye çalışanların sayısının ise arttığını gösteriyor.

Üretime olan katkı azalınca da, giderek küçülen pasta geride kalanlara yetmiyor, Vezirköprü ülkede yaşanan en küçük piyasa darlığından en ağır etkilenen yerlerden biri oluyor.

Eski kaymakamlarımızdan biriyle bu konuyu konuştuğumuzda Vezirköprü’nün nüfusunun on yıla kadar 70 binlere kadar düşeceğini öngördüğünü söylemişti.

İlçede doyamayan kişiler doğal olarak gurbette nafakalarını arıyorlar.

Ne yapmalı?

Bu duruma yıllardır dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Vezirköprü’de bir şekilde üretimin artırılması gerektiğini, ilçenin alamadığı yatırımlara kavuşmasının yolunun bulunması gerektiğini, burada ilçe siyasetine önemli görev düştüğünü söylüyoruz.

Yarım kalan hastanesinden, bir türlü yapılamayan Havza ve Durağan yollarından, içler acısı halde kalan Huzurevi’nden, bir türlü hayata geçirilemeyen Sanayi Bölgesinden, Vezirköprü’de yaklaşık 1500 kişinin kullandığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü gibi dairelerdeki işleri için Havza’ya gitmek zorunda kalınan, istihdam yaratacak olan Açık Cezaevi gibi çevre ilçelere kaptırılan işlerden hiçbirini kazanamayan Vezirköprü’de dışarıdan girecek parayı sadece Vezirağaç gibi, birkaç firmanın eline bırakınca ekonominin düzelmesini nasıl bekleyeceğiz?

İlçenin önemli sorunlarına ilişkin çözüm üretilmediği sürece, Vezirköprü’nün üretmesinin önünün açılmadığı sürece ekonomik olarak geri kalınacaktır, bunun sonucu olarak da göç durdurulamayacaktır.

İlçe olarak, üretmenin bir yolunu bulmak ve artırmak zorundayız.

Share
786 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...