logo

Üretmenin yolunu bulmalıyız..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün ekonomik olarak sıkıntı içinde olduğunu bugünlerde hemen herkes konuşuyor.

Bu arada bir iki gündür yaklaşık 10 milyon lira destekleme dağıtıldı, yaklaşık 15 milyon lira tütün parası dağıtılacak. Ancak tabiri caizse piyasalarda yaprak kımıldamıyor.

Dağıtılan paralaar piyasanın canlanmasına yetmiyor.

Yine bilinen gerçek, bankalardan dağıtılan paralar bankalar içerisinde pay ediliyor, esnafa doğru düzgün damlayan bir şey yok.

Neden?

Vezirköprü göç veriyor;

110 binin üzerindeki Vezirköprü nüfusu 95 binlere kadar düştü. Nüfus 110 bin civarında iken merkez nüfusu 20 binlerdeydi, 95 binlere düştüğünde 30 binlere çıktı.

Yani Vezirköprü köylerinden göç 25 binlere yaklaştı.

Bu durum tarımla geçinen Vezirköprü’de tarım üretimi içerisinde olanların sayısının daha fazla azaldığını, al-sat ile geçinmeye çalışanların sayısının ise arttığını gösteriyor.

Üretime olan katkı azalınca da, giderek küçülen pasta geride kalanlara yetmiyor, Vezirköprü ülkede yaşanan en küçük piyasa darlığından en ağır etkilenen yerlerden biri oluyor.

Eski kaymakamlarımızdan biriyle bu konuyu konuştuğumuzda Vezirköprü’nün nüfusunun on yıla kadar 70 binlere kadar düşeceğini öngördüğünü söylemişti.

İlçede doyamayan kişiler doğal olarak gurbette nafakalarını arıyorlar.

Ne yapmalı?

Bu duruma yıllardır dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Vezirköprü’de bir şekilde üretimin artırılması gerektiğini, ilçenin alamadığı yatırımlara kavuşmasının yolunun bulunması gerektiğini, burada ilçe siyasetine önemli görev düştüğünü söylüyoruz.

Yarım kalan hastanesinden, bir türlü yapılamayan Havza ve Durağan yollarından, içler acısı halde kalan Huzurevi’nden, bir türlü hayata geçirilemeyen Sanayi Bölgesinden, Vezirköprü’de yaklaşık 1500 kişinin kullandığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü gibi dairelerdeki işleri için Havza’ya gitmek zorunda kalınan, istihdam yaratacak olan Açık Cezaevi gibi çevre ilçelere kaptırılan işlerden hiçbirini kazanamayan Vezirköprü’de dışarıdan girecek parayı sadece Vezirağaç gibi, birkaç firmanın eline bırakınca ekonominin düzelmesini nasıl bekleyeceğiz?

İlçenin önemli sorunlarına ilişkin çözüm üretilmediği sürece, Vezirköprü’nün üretmesinin önünün açılmadığı sürece ekonomik olarak geri kalınacaktır, bunun sonucu olarak da göç durdurulamayacaktır.

İlçe olarak, üretmenin bir yolunu bulmak ve artırmak zorundayız.

Share
1053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...