logo

Vezirköprü Adliyesi’nden Cezaevine Kitap Bağışı

Vezirköprü Adliyesi’nden Cezaevine Kitap Bağışı

Vezirköprü Adliyesi’nde Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında 29 Mart 2021 tarihinde imzalanan “Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü” kapsamında “Ceza infaz kurumu kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası” töreni düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Vezirköprü İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Kani Yılmaz yaptı. Yılmaz; “Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Adalet Bakanlığı arasında, ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak ve kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri için iş birliği çalışmaları yürütülerek daha fazla kitaba ücretsiz ve kolayca erişimlerini sağlamak amacıyla 24 Ekim 2019 tarihinde protokol imzalanmıştır.” Dedi.
Yılmaz konuşmasının devamında ise; “Bu kapsamda hemen ilçe halk kütüphanemizde ödünç kitap alışverişinde kullanılan KOHA Otomasyon Programı ile ilgili Cezaevi kütüphanesinde görevli personele eğitim verilmiş olup, gerekli olan şifreler ilgili personele tanımlanmıştır. Mart 2020 ayına kadar on beş günde bir cezaevinden gelen talep doğrultusunda kütüphanemizin kitapları hükümlü ve tutukların erişimlerine sunulmuştur.” İfadelerine yer verdi.

Amacımız cezaevimizde bulunan kütüphanenin kitap kapasitesini artırarak, infaz kurumlarındaki hükümlülerin bu kütüphanelere ulaşıp ıslah çalışmalarına katkıda bulunmaktır, diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz; “Vezirler diyarı Vezirköprü’müzün bütün kurumlarında bulunan arkadaşlarımızı ve Vezirköprü halkımızı Bakanlığımız ile Adalet Bakanlığı ile birlikte başlatmış olunan bu kampanyaya destek olmaya davet ediyorum.” Dedi.

Mahkûmlarımız her şeyleri ile devlete, bizlere emanetler, etrafı 4 duvarla kapalı bir oda, bu şartlar altında onları hayata yeniden kazandırabilme yolunda kitap ise en iyi arkadaş, onlar için bir sığınak diyerek sözlerine başlayan Cumhuriyet Başsavcısı Hamza Ocak ise; “Bizim güncel mevzuat eksiğimiz söz konusu. Malumunuzdur ki mahkûmlarımız da mevzuatımızı takip ediyorlar ve mevzuatımız da sık sık değişmekte.
Yine aynı şekilde katılım sağlayan sağlayamayan diğer kurum amirlerimizden de kendi ilgi alanlarında olur olmaz hiç fark etmez, aynı yönde bir talebimiz olacak, bu kampanyada kitap bağış komisyonumuz teşkil edecek, şartlan taşıyan içeriği, konusu ne olursa olsun her kitabı kütüphanemiz-de bulundur-mak isteriz. Çünkü kitabın ruhunun kime ne şekilde fayda sağlayacağını bilemeyiz.
Bu amaçla Var olan kütüphanemizi daha da zenginleştirmek istiyoruz. Burada katılım sağlayan hemen herkes aktif sosyal medya kullanıcısı, farkındalık oluşturmak ve daha da geniş kesime hitap edebilmek adına bu kampanyamızı sosyal medya araçlarında paylaşmalarını özellikle istirham ediyorum. Paylaşırsanız bizleri memnun etmiş olursunuz.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdelenin ardından program son bulurken 16 Mayıs’a kadar programın devam edeceği ifade edildi.
Programa Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Hamza Ocak, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Nurettin Edis, Vezirköprü M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Adem Ulutaş ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?