logo

Vezirköprü Belediye Meclis ve Tarım Komisyonu üyesi Uğur Yazıcı; Vezirköprü Ovası ve Arazi Toplulaştırması

Vezirköprü Belediye Meclis ve Tarım Komisyonu üyesi Uğur Yazıcı; Vezirköprü Ovası ve Arazi  Toplulaştırması

İlçemizde yakın zamanda gündemi teşkil edecek arazi toplulaştırma çalışmaları başlamış bulunmakta. Vezirköprü Ovası Arazi Toplulaştırma ihalesi yaklaşık yirmi yıldır bu konuda çalışmalarda bulunmuş deneyimli bir firmaya ihale edilmiş, ilçe açısından pozitif bir durum.

Zaman tasarrufu, işçilik, yakıt tasarrufu ve daha birçok konuda üreticiye olumlu yönde yansımaları olacaktır.
Bu uygulamaya ilçe olarak sahip çıkmalı ve oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için çalışmalı ve uygulama noktasında yetkililere yardımcı olmalıyız.
Vezirköprü Ovası Arazi Toplulaştırma sürecinde, bu kapsama giren üreticilerimiz aşağıda belirttiğim hususlara dikkat ederseler sorun ve sıkıntı yaşamamış oluruz diye düşünüyorum.
1- Tapu intikal işleri varsa bu intikaller yapılmalı, aksi halde var olan tapu kayıtları geçerli olacağı için tapulama işlemlerinde ismi geçen kişi adına yeni tapular kesilecektir.
2-Kaba tesfiye yapılırsa güzel olur ancak olmazsa olmaz bir uygulama değildir.
3-Bütün parsellerde yol olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.
4-Çiftlik drenajı mutlaka yapılmalı; aşırı yağış, sel vb olumsuz durumlara karşı seküler sisteme entegre edilmeli. Zaten mevcut arazi yapısı ve suyolları, küçük dere yatakları drenaj uygulaması için gerekli fikir ve alanı verecektir.
5-Arazi yolu ve drenaj alanları için yapılacak kesintiler uygulama alanı içindeki maliye veya kamu arazilerinden yapılırsa üretici açısından arazi kaybı azalacaktır.
6-Toplulaştırma sürecinde yapılacak mülakatlarda doğru bilgileri paylaşmak neticesinde doğru bir uygulama olacaktır.
7-Askı sürecindeki itiraz sürelerine dikkat edersek bu süreci doğru yönetmiş oluruz.
8-Arazi tapu kaydı dedesi, babası vb. adına kayıtlı ve bu arazilerin tapularını alamayan ancak işleme hakkı kendinde olan üreticiler, bu arazileri kendi tasarruflarında bulunan arazilerin bitişiğine taşıyabilirler.
Her yönü ile ilçe üreticilerine ve üretimine katkı sağlayacak Vezirköprü Ovası Arazi Toplulaştırma Uygulaması ilçemize geç kalmış olsa da hayırlı olsun. Saygılarımla.

Share
148 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?