logo

Vezirköprü Belediyesi ile Türkiye Diyanet Vakfı arasında anlaşma sağlandı. Diyanet Vakfı binası tamam, Sırada Öğretmenevi mi var?

Vezirköprü Belediyesi ile Türkiye Diyanet Vakfı arasında anlaşma sağlandı. Diyanet Vakfı binası tamam, Sırada Öğretmenevi mi var?

Otopark yapılması planlanan Cumhuriyet Meydanı’nda alanın genişletilebilmesi için çalışmalar devam ediyor.
Bu kapsamda Türkiye Diyanet Vakfı ile anlaşmaya varıldığı öğrenildi. Daha önce de gündeme gelen ancak anlaşmaya varılamayan Öğretmenevi’nin kamulaştırılması gündemde.

Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan Katlı Otopark ve Meydan Düzenlemesi çalışması için daha önce anlaşamayan Vezirköprü Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı arasında anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
İlçemizde Cumhuriyet Meydanının altına yapılması planlanan katlı otopark için çalışmalar sürerken, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Vezirköprü Belediyesi’nin ortaklaşa yapacağı Katlı Otopark ve meydan düzenlemesi yapılarak İlçenin trafik sıkıntısını gidermesi açısından kamu yararı bulunan projede Türkiye Diyanet Vakfı ile anlaşılma sağlandı.
Türkiye Diyanet Vakfı’na Cumhuriyet Meydanı’ndaki binanın yerine Vezirköprü Belediyesi’ne ait olan Taşkale Mahallesi’ndeki arsanın takas edileceği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; Vezirköprü Müftüsü Naci Yalçınkaya ile Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis arasında sağlanan anlaşma gereğince tapu devri de yapıldı.
Daha önce anlaşma sağlanarak alınan Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne ait olan yerlerden sonra Türkiye Diyanet Vakfı’na ait olan yerin de alınması ile otopark için önemli bir adım daha atılmış oldu.
Müftü Yalçınkaya’nın gayret gösterdiği öğrenilen anlaşma sonrasında Cumhuriyet Meydanı’na yapılacak olan otopark için bir pürüz daha ortadan kaldırılmış oldu.

Edinilen bilgiye göre; bundan sonra bir adım daha atılarak Öğretmenevi’nin daha önce anlaşma sağlanmayan yerinin alınması için çalışılacak.

Öğretmenevi ne olacak?
Meydanın bir köşesinde kalan Öğretmenevi yeri için de çalışmaların devam ettiği öğrenildi.
Daha önce Vezir Otel’in yeri ile takas edilmek istenen ancak anlaşma sağlanamayan Öğretmenevi’nin yeri için kamu yararı gerekçe gösterilerek yeniden başvuru yapılacağı öğrenildi.
Kamu yararı ile Öğretmenevi’nin yerinin kamulaştırılması için yapılacak başvurunun sonuçlanmasına göre proje aşamasına geçileceği öğrenildi.
Ancak kamulaştırma işleminin ne kadar süreceği bilinmiyor.

Share
36 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?