logo

Vezirköprü Belediyesi’ne 2,5 milyonluk haciz kararı çıktı. Makam odasına haciz!..

Vezirköprü Belediyesi’ne 2,5 milyonluk haciz kararı çıktı. Makam odasına haciz!..

Vezirköprü Belediyesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki yeşil alan üzerinden açılan davayı kaybedince hacizle yüz yüze geldi. El atma davası sonucu 2,5 milyonluk borca karşılık makam odasındaki 10 bin lira tutarındaki eşyalara haciz kararı alındı.

Bahçelievler Mahallesi’ndeki yeşil alan olarak gösterilen alandaki hak sahiplerinin mahkemeyi kazanması üzerine verilen kamulaştırma bedelini ödemeyen Vezirköprü Belediyesi hakkında haciz işlemi başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre; kamulaştırmasız el atma davası olarak açılan davada 2019 yılında vatandaşın tarlası Belediye’nin mülküne geçti. Mahkeme kararıyla alacak ta kesinleşti. Ancak Belediye bu güne kadar hiçbir ödeme yapmadı. Kesinleşmiş alacağın 1,5 yıldır ödenmemesi nedeniyle haciz işlemi başlatıldı.
94 yılında yapılan imar uygulamasıyla yeşil alan olarak gösterilen alan için hak mahrumiyeti gerekçesiyle dava açan vatandaşlardan bir kısmının davasının bitmesi üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Vezirköprü Belediyesi üzerine yaklaşık 3 milyon 100 bin liralık borç bindi.
Borcun yaklaşık 600 bin lirasının Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne 2,5 milyon lirası ise Vezirköprü Belediyesi’ne çıktığı öğrenildi.
Avukatların pazartesi günü itibariyle Vezirköprü Belediyesi’ne geldikleri ve icra memurlarıyla birlikte mal tespitinde bulundukları, ancak Vezirköprü Belediyesi’nde haciz edilebilecek mal olarak sadece makam odasındaki masa ve koltukların bulunduğu, eşyaların değerinin ise 10 bin lira civarında olduğu iddia edildi.
Vezirköprü Belediyesi 1 hafta içinde borcunu ödemezse masa ve koltukların yediemine verileceği belirtiliyor.
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

94 yılındaki imar değişikliğinden kaynaklanan bir sorun bu gün karşımıza çıktı. Biz anlaşma yolunu aradık. Ancak karşı taraf kabul etmedi. Vezirköprü Belediye Başkanı olarak Vezirköprü halkının parasını korumak zorundayım.
Vezirköprü’de 1 dönüm civarındaki alana biçilen bu fiyat çok yüksek. Burada ‘Belediye’nin parası değil mi, ödesin. Cebinden mi veriyor?’ mantığı güdülüyor. Biz buna karşıyız. Vezirköprü halkının vergilerinden hizmet üretmeye çalışıyoruz. Halkımızın parasını çarçur edemeyiz. Dedi.
Yaşanan haciz olayından sonra Vezirköprü Belediyesi’nin yeşil alanlar üzerindeki tüm yerlerin boşaltılması kararı aldığını, bu şekilde bulunan 4-5 adet yerdeki iş yeri olarak gözüken yerlerin ruhsatlarının iptal edilmesi için çalışma başlattığı öğrenildi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin borcun kendisine düşen kısmını ödeyip ödemeyeceği, ödemezse Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne de haciz işlemi başlatılıp başlatılmayacağı ise merak konusu.

Share
384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?