logo

Vezirköprü etrafındaki ağaçlar fizyolojik olarak (küresel ısınma ve kuraklık) kuruyor! Ormanlık alan 5 bin hektar arttı!.. Röportaj-2

Vezirköprü etrafındaki ağaçlar fizyolojik olarak (küresel ısınma ve kuraklık) kuruyor! Ormanlık alan 5 bin hektar arttı!.. Röportaj-2

Geçtiğimiz günlerde bize gelen şikayetleri sormak üzere ziyaretine gittiğimiz Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak hemen her sorumuza açıklıkla ve net cevaplar verdi.

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün başarılı Müdürü Meryem Burçin Irmak ile uzun zamandan beri aklımızda olan soruları sorduğumuz güzel bir röportaj gerçekleştirdik.
Geçtiğimiz haftalarda vatandaşlardan gelen ağaçlar kuruyor şilayetlerinden Vezirköprü’de kesimlerden kaynaklı olarak ormanlık alanlar azalıyor mu? sorularımıza büyk bir yalınlıkla cevap verdi Sayın Irmak.

Öncelikle ilçe genelinde ağaçlarda meydana gelen kurumaları sorduk kendisine. Sayın Irmak, özellikle iğneli türlerde ve baraj kenarlarındaki ağaçlarda (düşük rakımlı) meydana gelen bir kurumayı gözlemlediklerini söyledi. Bize gelen şikayetlerde Köprübaşı, Elaldı, Tepeören hattı ve Çalköy ile başlayıp yukarılara doğru giden kurumayı sorduk. Irmak:

Bu kurumalar maalesef fizyolojik kurumalar. Dünyanın sıklıkla bahsettiği küresel ısınmanın bir sonucu olarak özellikle yer altı su kaynaklarımızın azalması sonucu meydana geliyor. İşin üzücü yanı bu kurumaya karşı elimizden gelen bir işlem yok. Sadece ormanlarımızı koruyabilmek amacıyla, kuruyan ağaçları bir an önce keserek zararlı böceklerin üremesini engellemeye çalışıyoruz. Bu alanda elimizden geleni yapıyoruz. Dedi.

17 km. üzerinde yeni yol açtık.

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü olarak çalışmalarının hızla sürdüğünü belirten Irmak,

Vezirköprü’de tüm şefliklerimizin kadrosunu doldurduk. Personel sıkıntımızın olmaması çalışmalarımızda bize önemli katkı verdi. 2021 programımızın %65’ini şimdiden tamamlamış durumdayız. Orman köylümüz de bu çalışmalarımızın sonunda ciddi bir gelir elde etti. Şu an itibariyle orman köylümüze dağıtılan para 10 milyon liranın üzerindedir. Yılbaşından bu yana 17 kilometrenin üzerinde yeni yol açtık. Buna ek olarak sanat yapılarımız var. İşletme olarak gayet iyi durumdayız.

Ağaç kesimi fazla mı?

Vezirköprü’nün özellikle Kunduz tarafında ormanda kesilen ağaç miktarının çok fazla olduğu iddialarını sorduğumuz Irmak:

Ağaçlarda seyreltme çalışması yapıyoruz. Bazen fazla kesim yapıldığı ile ilgili haberler çıkıyor. Hatta “kesim değil ağaç katliamı” diyenler bile oluyor. Seyreltmenin amacı şudur; tarımla uğraşanlar bilir, sık dikerseniz ürünü daha az alırsınız. Ama seyrek diker ve diktiğiniz fidelerin fazla dallarını alırsanız daha iyi ürün verir. Ağaçlar da buna benzer. Ağaçları çok sık bırakırsanız çapına genişleyemezler. Gidebildiği kadar boyuna gider ve bir süre sonra da durur. İncelmeye başlar, sonra da kar veya rüzgarla kırılmaya başlarlar. Biz ağaçların alıştıkları ortamdan birden çıkarmamak için önce az gittikçe daha fazla açma yaparak nefes almalarını sağlarız. Sahaya 5 yılda bir gireriz. Bu çalışmaların sonucunu da bir yılda görürüz. Kunduz yolunda bizim çevirdiğimiz alanlar var, görebilirsiniz. Bakım yapılan ve yapılmayan alanlar. Aradaki farkı, çap gelişimini siz de görebilirsiniz. Kesimler rastgele yapılmaz, bizim planlarımız dahilinde yapılırlar. Plan dışında kesim yapılırsa hakkında tahkikat başlatırız. Gençleştirme bizim için önemlidir. Ağaçlar gençleşsin ve etrafı açık olursa daha iyi çatı yapıp, kozalak üretimi artar. Bu sayede yeni fidanlar daha güçlü olurlar. Bizim derdimiz devamlılık sağlamak. Bu yüzden istikbal ağacı dediğimiz güzel ağaçları bırakırız.

İşaretli ağaçlar kesilecek mi?
Ormanlarda birçok ağacın işaretlendiğini ve bu yüzden vatandaşların “bu ağaçların hepsi mi kesilecek?” endişesine kapıldığını söylediğimiz Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak:

Genellikle kesilecek ağaçlar işaretlenir. Ancak biz istikbal ağaçlarını işaretliyoruz. Bu sayede bu ağaçlara daha dikkatli davranmak gerektiğini işaretlemiş oluyoruz. Bu ağaçlara dokunulmaz. Hatta işaretli ağaç kesildiğini görürseniz bize haber verin, işlem yapalım. En iyileri bırakıp sahaları açıyoruz. Ağacına göre; sarıçamı daha fazla açarız mesela. Fidanlar gelişmeye başlayınca ışık ister, yeninde açma yaparız. Yoksa tüm emekleriniz boşa gider. Biz orman gençleştirmeyi sağlayacak şekilde müdahale ederiz. Sizin açılmış olarak gördüğünüz yerlerde açma işlemi yapıyoruzdur, ya da gençleştirme için ayırmışızdır. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Burçin Meryem Irmak ile yaptığımız röportajı bu hafta bitiriyoruz.

İlçemizdeki kuruyan ağaçların fizyokojik olarak yani genel kuraklık sebeiyle oluştuğunu söyleyen Irmak, “Bunun için yapabilceğimiz bir çalışma yok. Sadece zararlı böcek oluışmasını önlemek için bir an önce kuruyan ağaçları keserek kaldırıyoruz.” Demişti.

Ormanlarda ağaç kesimlerinin fazla olmadığını sadece gerekli şekilde açma yaptıklarını ifade eden Irmak daha sonra şunları söyledi:
“Kunduza giderken sola bakınca açıklığın arttığını görüyoruz. Bu yüzden de Kunduz ormanları gelecek kuşaklara kalmayacak mı?” diye endişeleniyoruz. Siz yeni fidan dikiyor musunuz?

Çalışmalarımızın sonucunu birkaç yıl sonra fark edeceksiniz. Geçen yıl 2000 dönümden fazla gençleştirme yaptık. Yaz çok kurak geçmezse fidanlarımız çok iyi olacak. 140 hektarlık ormanlık alanı tek tek kontrol etmeniz mümkün değil. Ama Genel Müdürlük nezdinde de gençleştirmede Vezirköprü iyi durumda. Tıraşlama için biz de bu endişeyi çok duyuyoruz. Yangın için açtığımız yollar var, sahada bakım yapmak için de tıraşladığımız alanlar var. Tıraşlama ile gençleştirme yapılan ağaç cinsleri de var. Biz bilimsel çalışmalar ışığında uluslar arası kabullerle çalışıyoruz.
Bu yıl 1000 hektarın üzerinde gençleştirme çalışması yaptık. Bu çalışmalar gerektiği gibi yapılırsa Kunduz ormanları bildiğiniz gibi kalacak. Eğer bu çalışmaları yapmazsak Kunduz ileride kalmayacak, çünkü ağaçlar bakımsızlıktan çökecek. Her yere de yetişemiyoruz. Halen hiç bakım görmemiş yerlerimiz var. Ağaçlarımız o kadar ince ve kötü durumdaki görebilirsiniz. Ağaçlar can çekişiyor.

Ormanlık alan 5 bin hektar arttı..

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda ilçemizdeki ormanlık alanlarda artış yaşandığını da sözlerine ekleyen Irmak:

Vezirköprü’de toplam ormanlık alanımız 5 bin hektar arttı. Bu artış tüm ilçe içinde gerçekleşti. Gençleştirme çalışmalarımızla birlikte daha güçlü ve geniş ormanlık alana sahip olacağız. Dedi.

Vezirköprü’de çok ciddi yangın olmaması bir tesadüf mü?

İlçemizde çok fazla yangın oluyor aslında. Bizim orman köylerimizde yangın tanklarımız var. Vatandaşlarımız da konuya duyarlılar. Genellikle ilk müdahaleyi kendileri bu tankları kullanarak yapıyor ve yayılmanı engelliyorlar. Zamanında müdahale ediyoruz. Bu sayede çok büyümeden söndürmeyi başarıyoruz.

Gözetleme Kulesi
Kunduz’un en önemli turistik yerlerinden biri eski yangın gözetleme kulesiydi. Ancak yıldırım düşmesi sonucu kullanılamaz hale gelmişti.

Burayla ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?

Gerçekten çok güzel bir kuleydi. Ancak oraya çıkanların emniyeti açısından istediğimiz seviyede değildi. Bir çalışmamız var aslında. Buraya yeni bir gözetleme kulesi yaparak 6-8 kişinin oturabileceği ve çevreyi izleyebileceği daha güvenlikli bir yer yapmak istiyoruz.

Son olarak ormanda ve ağaçlık bölgelerde üçgen şekilde astığınız aletleri görüyoruz. Bunlar nedir?
Bunlar ormandaki zararlı böcekleri toplamak için astığımız kapanlar. Arkadaşlarımız bu kapanları belirli sıklıkta kontrol edip, zararlı böcekleri itlaf ediyorlar zararsız böcekleri yeniden doğaya salıyorlar.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?