logo

Vezirköprü Tütün Piyasası 16 Liradan Açıldı 19 Mart 1972 Pazar

Vezirköprü Tütün Piyasası 16 Liradan Açıldı 19 Mart 1972 Pazar

İlçemizde tütün piyasası gene 16 Liradan açılmıştır.
İlk gün 22 kapı tütün alınmış, 1.sıradaki zürrada tütününü 16 Liradan satmıştır.

Vezirköprü tütün piyasasını Kaymakam Cengiz Bulut hayırlı uğurlu olması temennisiyle açmıştır.
Devlet Bakanı Kitaplı:
“Fabrikanın Temeli Pek Yakında Atılacak”
Tütün piyasası açıldı, Çarşamba günü… Perşembe günü devlet bakanı Doğan Kitaplı ve bir kısım Samsun milletvekilleri ile bitlikte Tekel bakanı Haydar Özalp geldi.
Belediye önünde bir konuşma yaptı CHP Milletvekilleri daha önce C.H.P Samsun senatörü Rıza Işıtan, milletvekilleri: İlyas Kılıç, Nihat Kale daha sonra da Yaşar Akal geldiler milletvekilleri önce (Fuat Binicinin ailesine) başsağlığı dilediler. Daha sonra da partide vatandaşlarla hasbihal ettiler.
Vatandaşları dinleyen senatör ve milletvekilleri durumu bakana ilettiler ve gaymenin artması gereğini söylediler (150 kuruş arttı)
Bakanlar: Kitaplı, Özalp, Samsun Valisi Haydar Özkın, Tekel Genel Müdürü CHP milletvekillerine İlaveten AP milletvekili İsmet Yalçıner belediyede bir süre halkla sohbet ettiler. Kılıç bu arada bakana gaymenin artırılması gereğini söyledi.
Bakan konuşuyor
İyi tütüne iyi fiyat verileceğini, gaymenin biraz artırıldığını, söyleyen bakan Özalp (Çıkarcılar veya maksatlı olanlar sizleri başka yollara sevk edenler olabilir; bunlara kanmayın. El ele vermeye mecbur olduğumuz şu devrede nifakçılara fırsat vermeyin, piyasanız hayırlı uğurlu olsun) demiştir.
Kitaplı konuşuyor
Daha sonra söz alan Doğan Kitaplı da fabrikamızın mutlaka gerçekleşeceğini söylemiş ilçeye suni tohumlama istasyonu açılacağını söylemiştir.
Vezirköprü orman ürünleri fabrikasının mutlaka gerçekleşeceğini, yakın zamanda temelinin atılacağını bildirmiştir.
Doğan Kitaplı’nın alkışlarla karşılanan konuşmasında; ilçenin köy yollarının yapılacağını da bildirmiştir.
Belediye ile alışveriş ve müteahhitlik yapan üyeler ihraç edilmezse
Belediye Meclisi Feshedilecek
Vezirköprü Belediyesi ile İlgili İddiaların bir kısmı İlgili mercilerce ele alınmış, özellikle hem belediye üyeliği, hem de belediye müteahhitliği yapan üyelerin ıskatı cihetine gidilmediği takdirde belediye meclisinin fesh edilmesi gereği üzerinde durulmuştur.
Bilindiği gibi Vezirköprü Belediyesi üyelerinin çoğu belediye ile alışverişlerini sürdürmekte, bu alış-veriş işi dolayısıyla denetim yapamamakta, maaş artırımı da çeşitli kanunsuz işlerde başrolü oynadıkları ileri sürülmektedir.
Bu arada müteahhitlik yapan bir kısımları için verilen yeni önergelerde son toplantıda ele alınmamıştır. Esasen bütçe için yapılan toplantıların da kanunsuz ve usulsüzlüğü iddia edilmektedir.
C.H.P. Samsun İl Kongresi Bugün Yapılıyor
CHP il kongresi yaklaştıkça faaliyetlerde gönden göne anmakladır.
Bilindiği gibi Samsun’un Bafra gibi büyük ilçelerinde (Ecevitçiler) merkez ilçe de dahil bir kısmında da (Paşacılar) kazanmışlardır.
Kurultay’da bir çok eski C.H.P.’lileri harcamaya kararlı görülen Ecevit ve takımına gerek merkezde ve gerekse teşkilâtta birçok partili karşıdır.
C.H.P. içinde (Ecevit) bölümünü, bir zamanların (Gölek) bölümünden farklı görmeyenler az değildir. Bir eski C.H.P, li:
– Gülek’te gerek kongrelerde gerekse Kurultay’da (Gel-geç) takımının yaygarası arasında büyük başarı göstermişti, sonra ne oldu?. Yalnız C.H.P, ye muarızlarının yapamadığını Ecevit yapacak, fark bu…
(Merkez ilçe, Havza, Vezirköprü, Çarşamba’da Paşacıların ekseriyette olduğu bildirilmektedir).
Ecevit takımının başkan adayı Y. Mühendis Necdet Atacan Paşacıların ise başkan Tüccar Sırrı Toprak’tır.

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?