logo

Vezirköprü’de 30 bin Parsel Alınıp Satılamıyor, İpotek Bile Verilemiyor

Vezirköprü’de 30 bin Parsel  Alınıp Satılamıyor, İpotek Bile Verilemiyor

Geçtiğimiz hafta gazetemize gelen bir iddiaya göre Vezirköprü’deki 30 bin parselde alım-satım ve ipotek gibi işlemler yapılamıyordu.
İddialara göre; OVA kapsamındaki 29 köyün toplam 30 bin parseli için resmi işlem yapılamıyor.
Edinilen bilgiye göre; 30 bin parsel üzerinde Büyük Ova Koruma Alanı şerhi olmasından dolayı bu parseller herhangi bir şekilde alınıp satılamıyor, ipotek olarak da verilemiyor.
Geçtiğimiz hafta kredi işlemleri için başvuru yapan bir vatandaşın talebine “ipotek olarak veremezsiniz” denmesi üzerine ortaya çıkan OVA kapsamına alınmanın sıkıntısının 2 Haziran’da Samsun Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen bir yazıya bağlı olduğu belirtildi.
Büyük Ova Koruma Alanı Konulu yazıda; 21 Ocak 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Çarşamba ve Bafra ile birlikte OVA kapsamına alınan Vezirköprü’nün de yer aldığı belirtilerek, OVA sınırları içerisinde kalan parsellerin tapu kütüğü beyanlar hanesine Büyük Ova Alanında kaldığına dair ŞERH konulması talep edildi.
Bu yazıya istinaden Vezirköprü’de 29 köyde 30 bin parsel üzerinde her hangi bir alım-satım ya da ipotek işlemi yapılamıyor.
Yine OVA kapsamındaki Vezirköprü’deki mesela Gelincikevler Sitesi’ndeki konutların da aynı durumda olması alınan kararı başka bir boyuta taşıyor; vatandaşlar tapulu evlerinin ekilebilir arazi olarak görünmesinden dolayı alıp-satma ya da ipotek işlemleri gibi işlerde kullanamıyorlar.
Ekonomik Sıkıntı..
İçlerinde konutların da bulunduğu 30 bin parselin ipotek olarak dahi verilememesi sebebiyle Vezirköprü’de kredi işlemlerinde durma noktasına gelindiği ve vatandaşların dolayısıyla ticari işlemlerinin kötü şekilde etkilendiği kaydediliyor.
Vatandaşlar; “peki biz malımıza söz geçiremeyeceksek, OVA olmanın bize yararı nedir?” diye soruyorlar. Zaten ekonomisi kötü olan Vezirköprü şimdi, kredi için çare arıyor..

Share
1373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?