logo

Vezirköprü’de birçok işadamı ve aileyi perişan eden acımasız tefecilerin icradaki çok dosyanın sahibi… Ayaklı Bankalardan Hesap Sorulmayacak mı? 19 Kasım 2000 Pazar

Vezirköprü’de birçok işadamı ve aileyi perişan eden acımasız tefecilerin icradaki çok dosyanın sahibi… Ayaklı Bankalardan Hesap Sorulmayacak mı? 19 Kasım 2000  Pazar

Almasaydı diyorlar.

Aylık yüzde yirmi faiz ile para alanlarda hiç akıl yok mu diyorlar. Hani evine hırsız giren Nasrettin Hoca; kapını kilitleseydin, gece uyumasaydın, tetikte dursaydın, kıymetli eşyalarını güvenli bir yere saklasaydın diye akıl verenlere:
-Hadi bunlar benim hatam, benim kabahatim; ama bu hırsızın hiç mi kabahati, suçu yok?..
Ayaklı banka denen tefecilerden yüksek para almak zorunda olanların hatası var. Fakat onların bu sıkışık durumunu acımasız şekilde istismar edenlerin, suçu yok mu? Bunları ele verecek; icradaki dosyalar, bankalardaki senetler değil mi?
Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Pişkinel ile konuyu görüştük. Görüşleri şöyle:
-Ayaklı bankalar, Vezirköprü’de ticaret erbabını yüksek faizle perişan etti. Vezirköprü’de ticaret yapanlar, piyasanın da işlemez durumda olması yüzünden zor durumda…
Esnaflar arasında bu duruma düşmüş olan pek yok. İlçemizde ekonomi tarıma bağlı olduğu ürünlerin de geçtiğimiz yıl zararsız olması nedeniyle köylümüzün geliri esnafı bunaltıcı durumda bırakmadı.
172 kişi başvurdu on bir kişi alındı
Konfeksiyon Atölyesi Çalışmaya Başladı
Vezirköprü’de Kaymakam Şevket Cinbir’in girişimi ile seracılıktan sonra Konfeksiyon Atölyesi de çalışmaya başladı.
Konfeksiyon Atölyesi ile ilgili bilgi veren Cinbir:
-Bir usta, on bir dul hanım çalışmaya başladı. Şimdi alışmak için okul önlüğü dikiyorlar. Ancak henüz elektrikli makine hızına yetişemiyorlar. Yetişmek için çalışıyorlar. Öğrenecekler.
50 Milyon bir gencin öldürülmesine neden oldu
Sofu’larda Cinayet
İlçemiz Beşpınar köyünde yirmi iki yaşında bir genç, 50 milyon lira için, cinayete kurban gitti.
İddialara göre: Sofular köyünden, ilçe dışında, kaldığı inşaatlara işçi götüren İ.D.’ın evine çalışma karşılığı alacağını istemek üzere gece 10.30’da üç kardeşi ile A.H. gider.
İ.D.’a, “Şu 85 milyon borcunu öde!” derler. İ. da, benim borcum 85 milyon değil, 35 milyon der. Aralarında kavga çıkar. İ.’ın eşi dışarı çıkar kardeşler onu da döver. Bu arada İ.D.(39), belindeki tabancasını çıkarıp A.H.’ı (22) öldürür.
Durum Jandarmaya oradan savcılığa intikal eder, tutuklanır.
Samsun Valisi Sn. Muammer Güler’den Vezirköprü;
Yurt İçin İlgi ve Yardım Bekleniyor
İlçemiz Kaymakamı Şevket Cinbir ile konuyu görüştüğümüzde: Vezirköprü’de yurt yapılacak bina için arsa sıkıntısı yok. Üstelik Kaymakam Cinbir, Kaymakamlık Lojmanını da verebiliriz. Sayın valimiz de bu hususta bize yardımcı…
Partiler, odalar, sivil toplum örgütleri bize sahip çıkmalıdır.
ORÜS’ten Dışlanan İşçilerin Feryadı
ORÜS’ün özelleştirilmesiyle açıkta kalan 281 işçi, mağdur durumlarına ilgi gösterilmesi için Başbakanlık makamına çektikleri faks ve yayınladıkları bildirge özetle şöyle:
“Biz Vezirköprü ORÜS işçileri 26.10.1996 tarihinden bu tarafa eş ve çocuklarımızla hergün bitme noktasına yaklaşarak yaşıyoruz. Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma, Danıştayın iptal davalarının lehimize kararı, Anayasanın 138.maddesine rağmen uygulanmıştır.
Biz Vezirköprü ORÜS işçileri, özelleştirme mağdurları için siyaset üstü konsesüs oluşturup ilimizin 9 milletvekili ve Sn. Bülent Ecevit’e faksla bir defa daha ilettik. Çözümüne ilgisini bekliyoruz. Vezirköprü halkı ve siyasi partileri de bizi desteklemelidir.
Hüseyin Şengün Hicaz’ın Yedek Adayı
Gazetemizde (Dini konuları) yazan Hafız Hüseyin Şengün, Hicaza gitmek için başvurdu.
Ancak yapılan kura çekimizde Hüseyin Şengün’e 71.yedek sırası isabet etti.

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?