logo

Vezirköprü’de kurulması planlanan SANAYİ BÖLGESİ için ilk yatırımcı çıktı. “Kenevir Endüstrisi için 200 dönüme talibiz”

Vezirköprü’de kurulması planlanan SANAYİ BÖLGESİ için ilk yatırımcı çıktı. “Kenevir Endüstrisi için  200 dönüme talibiz”

Vezirköprü’de Sanayi Bölgesi yapılanması için başlanan çalışmalar ilk yatırımcının da sinyalini verdi.

Vezirköprü Belediyesi Sanayi Komisyonu tarafından yeniden gündeme gelinmesi sağlanan SANAYİ BÖLGESİ için Kaymakam Kudret Kurnaz başkanlığında yapılan toplantının yankıları ilk yatırımcının dilekçesi ile sürdü.
Vezirköprü’de hangi sanayi olacağı tartışmaları sürerken, hem kenevir hem de sanayi oluşumlarının ikisinin bir arada olacağı bir yatırım teklifinin geldiği öğrenildi. Bir başka deyişle Vezirköprü’de oluşacak bir SANAYİ BÖLGESİ’nde Kenevir İşleme alanında yatırım yapacak olan bir firmanın resmi dilekçeli talebi Vezirköprü Belediyesi’ne verildi.
İlçemizde hem KENEVİR endüstrisinin gelişmesi hem de kurulacak olan sanayinin yatırımcısının sağlanması için önemli adım Tekirdağ Saray’dan (yine bir Vezirköprülü’den) geldi.
Tekirdağ Saray ilçesi yanında Amasya Gümüşhacıköy İlçesinde de yatırımları olduğunu aktaran CC Teknolif Tekstil Arge San.Dış Tic.Ltd.Şti. temsilcisi Ekrem Kabacalı, Vezirköprü Belediyesi’ne 25 Kasım 2019 tarihinde verdiği dilekçede yapacaklarını aktararak 200 dönüm alana talip olduklarını belirtti.
Edinilen bilgiye göre; Tekirdağ Saray İlçesi Büyük Fabrikalar Bölgesinde yerleşik olan fabrikalarında üretim yapan CC Teknolif Tekstil Arge San.Dış Tic.Ltd.Şti. Vezirköprü Belediyesi’ne bir dilekçe vererek “Vezirköprü belediyemizin, kenevir işleme sanayisini oluşturmak istediği Kızılcaören mevkiindeki ‘mera’sından firmamızın ihtiyacı olan 200 dekar alanın tahsisini talep etmekteyiz.” Dedi.
“Pilot Tesisi İlçenizde kurmak istiyoruz”

Firma temsilcisi Ekrem Kabacalı: Ülkemiz sanayisi açısından stratejik öneme sahip, endüstriyel kenevir ata tohumunun Menşe bölgesi olan Vezirköprü ilçesinde ekim alanlarının yaygınlaştırılabilmesi için; Endüstrisinin de eş zamanlı inşaa edilmesi gereklidir. Sözleşmeli Tarım usulü ile ürettirdiğimiz kenevir mahsulünü, tarladan makine otomasyonu ile hasatını yapacağız. Hasatını yaptığımız mahsulün yarı mamul ve mamul haline getirilebilmesi için gerekli olan Pilot Tesisi ilçenizde kurmak istiyoruz. Vezirköprü belediyemizin, kenevir işleme sanayisini oluşturmak istediği Kızılcaören Mevkiindeki ‘mera’sından firmamızın ihtiyacı olan 200 dekar alanın tahsisini talep etmekteyiz. Bu alanda; kenevir sapı ve kenevir tohumu yapraklarının yasal mevzuatına uygun işlenmesi – ayrıştırılması ve imhası yapılacaktır. Dedi.
Kabacalı, yer verilmesi durumunda yapacaklarını da sıraladı. İşin ciddiyetini gösteren ayrıntılı dilekçede şu maddeler yer aldı:
“Pilot Tesiste yapılacaklar;
1- Makine otomasyonu ile 100.000 dekar hedef ekim alanlarından toplanacak kenevir tuğlarındaki yaprak kısımları ile tohumlar ayrıştırılacak ve yaprak kısımları imha edilecektir.
2- Kenevir Sapı işleme tesisi prosesi kurulacaktır. Kenevir sapı işleme prosesinden; Bio kütle ve elyaf hammaddeleri elde edilecektir.
3- Bio kütleden, pilot tesiste ”yenilenilebilir enerji üretim tesisi” kurulacaktır.
4- Gümüşhacıköy Amasya iplik fabrikamızın elyaf hammaddesi gereksinimi, pilot tesisten karşılanacaktır.
5- Kenevir tohumu, pilot tesiste işlenerek kozmetik ve gıda sanayinin ihtiyacı olan ürünler elde edilerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlanacaktır.”
“Firmamız endüstriyel kenevir ata tohumunun doğduğu Vezirköprü ilçesinde, endüstrisinin de gelişerek Türkiyemiz için örnek bir proje yönetimi göstereceğimizi taahhüt eder, talebimizin uygun görülmesini rica ederiz.” diyerek bitirilen dilekçeye verilecek cevap bekleniyor.

Share
487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Anı İnceleme Araştırma
YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

Anı İnceleme Araştırma
BAŞKAN OSMAN ÖZER

BAŞKAN OSMAN ÖZER

Anı İnceleme Araştırma
YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ

YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ