logo

Yeni Belediye’nin yeri önemli..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Belediyesi’nin yeni hizmet binası yapma çalışmaları olduğu bir süredir gündemdeydi.
Daha önce hazırlanan bir taslak geçtiğimiz hafta vatandaşın beğenisine sunuldu.
Herkesin daha modern ve ihtiyaca cevap verecek bir Belediye Hizmet Binası yapılmasına onay vereceğini düşünüyorum. Belediyede çalışanların veya sıklıkla Belediye ile işi olanların yeni bir binaya ihtiyaç duyulduğunu aktardıklarına siz de şahit olmuşsunuzdur. Bunu önümüzdeki günlerde Belediye’nin yapmaya çalıştığı ankette daha iyi anlayacağız.
Bununla birlikte Vezirköprü’de tartışılan ve anketten hangi sonuç çıkarsa çıksın tartışılmaya devam edeceğini düşündüğüm kısmı, yeni hizmet binasının yeri üzerine olan tartışma olacaktır.
Özellikle yeni hastane binasının açılmasıyla oluşan ve imar revizyonu ile birlikte Vezirköprü’nün Havza istikametine doğru yönlenmesi, ilçeyi bu tarafa doğru götürüyor.

Artıları Eksileri
Artıları olarak baktığımızda hizmet binasının yapılması düşünülen alan oldukça geniş ve buraya yapılacak bir bina uzun zaman Vezirköprü’nün ihtiyacını karşılayacaktır. İlçenin girişinde Vezirköprü’ye yakışır bir Belediye binası olacaktır.
Eksilerinin başında ise Vezirköprü’nün merkezinde konumlanmış olan Belediye’nin merkezden uzaklaşması sonucu özellikle Hıdırlık, Nalbantlı, Çayırbaşı gibi mahallelerde yaşayan vatandaşların Belediye’deki işlerini halletmeleri zorlaşacak olması var. Teknolojiyi kullanabilen kişiler için çok fark etmese de, teknolojiyle barışık olamayanlar için bu zorluk ekonomik bir yük de getirecektir.
Bu durumda ulaşımı her ne kadar yeni dolmuş hattıyla çözülmeye çalışılsa da, özellikle dar gelirli vatandaşlar için ir problem yaratacağı ortada.
Yine merkezden uzaklaşan bir Belediye sebebiyle Vezirköprü gibi alışkanlıkları olan ilçelerde insanların ticarete olan etkileri azalacak, mevcut Belediye etrafındaki yoğunluk dağılacak ve Vezirköprü’nün merkezinin Havza istikametine kayması kaçınılmaz olacaktır.
Bahsi geçen bölge için imarda ticaret alanları var mı, bilemiyorum? Eğer varsa buralarda inşat sektörü gelişecektir. Eğer yoksa var olan az sayıdaki yerin fiyatı oldukça yükselecektir.
Buralarda az sayıda işyeri oluşması ise çarşı merkezinin çok kaybı olmamasına yarayabilir.
Görüşünü aldığımız kişilerin bir teklifi de, Vezirköprü Belediyesi’nin mevcut yerinin Belediye Pasajı’nın da katılarak yeniden yapılması. Bu sayede ilçe merkezinden ayrılmayacak Belediye’nin bu tartışmaları da sonlandıracağını iddia edenler az sayıda değil.
Belediye binası başka yere götürülürse, bu kez tartışılması gereken konu, mevcut yerin nasıl değerlendirileceği olacak.
Vezirköprü gibi, özellikle devlete ait atıl olan bir sürü yer dururken, bu kervana bir de bu alan katılmamalıdır. Belediye yaptığı ankete bununla ilgili de bir iki soru başlığı koysaydı daha iyi olurdu.
Sonuç olarak, Sadık Edis başkanlığındaki Vezirköprü Belediyesi’nin yeni bir hizmet binası katacağını düşünüyorum.

Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...