logo

Yeni Belediye’nin yeri önemli..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Belediyesi’nin yeni hizmet binası yapma çalışmaları olduğu bir süredir gündemdeydi.
Daha önce hazırlanan bir taslak geçtiğimiz hafta vatandaşın beğenisine sunuldu.
Herkesin daha modern ve ihtiyaca cevap verecek bir Belediye Hizmet Binası yapılmasına onay vereceğini düşünüyorum. Belediyede çalışanların veya sıklıkla Belediye ile işi olanların yeni bir binaya ihtiyaç duyulduğunu aktardıklarına siz de şahit olmuşsunuzdur. Bunu önümüzdeki günlerde Belediye’nin yapmaya çalıştığı ankette daha iyi anlayacağız.
Bununla birlikte Vezirköprü’de tartışılan ve anketten hangi sonuç çıkarsa çıksın tartışılmaya devam edeceğini düşündüğüm kısmı, yeni hizmet binasının yeri üzerine olan tartışma olacaktır.
Özellikle yeni hastane binasının açılmasıyla oluşan ve imar revizyonu ile birlikte Vezirköprü’nün Havza istikametine doğru yönlenmesi, ilçeyi bu tarafa doğru götürüyor.

Artıları Eksileri
Artıları olarak baktığımızda hizmet binasının yapılması düşünülen alan oldukça geniş ve buraya yapılacak bir bina uzun zaman Vezirköprü’nün ihtiyacını karşılayacaktır. İlçenin girişinde Vezirköprü’ye yakışır bir Belediye binası olacaktır.
Eksilerinin başında ise Vezirköprü’nün merkezinde konumlanmış olan Belediye’nin merkezden uzaklaşması sonucu özellikle Hıdırlık, Nalbantlı, Çayırbaşı gibi mahallelerde yaşayan vatandaşların Belediye’deki işlerini halletmeleri zorlaşacak olması var. Teknolojiyi kullanabilen kişiler için çok fark etmese de, teknolojiyle barışık olamayanlar için bu zorluk ekonomik bir yük de getirecektir.
Bu durumda ulaşımı her ne kadar yeni dolmuş hattıyla çözülmeye çalışılsa da, özellikle dar gelirli vatandaşlar için ir problem yaratacağı ortada.
Yine merkezden uzaklaşan bir Belediye sebebiyle Vezirköprü gibi alışkanlıkları olan ilçelerde insanların ticarete olan etkileri azalacak, mevcut Belediye etrafındaki yoğunluk dağılacak ve Vezirköprü’nün merkezinin Havza istikametine kayması kaçınılmaz olacaktır.
Bahsi geçen bölge için imarda ticaret alanları var mı, bilemiyorum? Eğer varsa buralarda inşat sektörü gelişecektir. Eğer yoksa var olan az sayıdaki yerin fiyatı oldukça yükselecektir.
Buralarda az sayıda işyeri oluşması ise çarşı merkezinin çok kaybı olmamasına yarayabilir.
Görüşünü aldığımız kişilerin bir teklifi de, Vezirköprü Belediyesi’nin mevcut yerinin Belediye Pasajı’nın da katılarak yeniden yapılması. Bu sayede ilçe merkezinden ayrılmayacak Belediye’nin bu tartışmaları da sonlandıracağını iddia edenler az sayıda değil.
Belediye binası başka yere götürülürse, bu kez tartışılması gereken konu, mevcut yerin nasıl değerlendirileceği olacak.
Vezirköprü gibi, özellikle devlete ait atıl olan bir sürü yer dururken, bu kervana bir de bu alan katılmamalıdır. Belediye yaptığı ankete bununla ilgili de bir iki soru başlığı koysaydı daha iyi olurdu.
Sonuç olarak, Sadık Edis başkanlığındaki Vezirköprü Belediyesi’nin yeni bir hizmet binası katacağını düşünüyorum.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...