logo

Az çok değil, gönülden kopan..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de yapılan en önemli işlerden biri, çok geç kalmış olmasına rağmen HUZUREVİ.
Maddi olarak Rahmetli Kemal Kayalıoğlu’nun başlattığı bu güzel girişim, yıllarca kımıldamadan dursa da, bugün yeniden canlandırıldı ve hızla inşaatına devam ediliyor.
Gazetemizi dışarıdan arayanlardan da öğrendiğimiz kadarıyla bağışçılar sayesinde ikinci bloğun kabasına başlandı. Huzurevi 3 blok üzerine oturacak ve 100 yatak kapasiteli olacak.
İlçede konuştuğumuz vatandaşlar Vezirköprü’nün kısa zamanda gerekli parayı toplayacağına olan inançla dolu.
Önemli olan ne kadar bağış yapıldığı değil, vatandaşların gösterdikleri duyarlılık.
Her geçen gün duyulan bağışçılar sayesinde hızla devam ediyor inşaat. Özellikle ilçe dışındaki Vezirköprülüler bağış yaparak ilçelerini unutmadıklarını gösteriyor ve Vezirköprü’nün uzun zamandır beklediği bu girişimin tamamlanması için elerinden geleni yapıyorlar.
Pandemi nedeniyle istenen kampanyalar düzenlenemese de, Vezirköprü’de HUZUREVİ isteyenler, olması gerektiğini düşünenler, bağışlarıyla hayat vermeye devam ediyorlar.
Yine pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluk ve gelecek kaygısı ile yapılmak istenen bağışların miktarında düşüş olduğunu da görüyoruz.
2021 yılı sonuna kadar inşaatının tamamlanması hedeflenen HUZUREVİ inşaatı, bağışların oranında bu hedefe ulaşabilir. Bilindiği gibi daha sonrasında Bakanlık ile yapılan protokol gereği devredilecek ve tefrişatını yapan Bakanlık, Huzurevi’nin işletmesini de yapacak.
Tamamlandığında 70 civarında çalışanının olacağı ve onlarca vatandaşın burada kalacağı, kalmak isteyeceği duyuluyor. Çevreden de huzurevine kalmaya gelecek kişiler olduğu söyleniyor. Özellikle Havza’ya gitmek zorunda kalan Vezirköprülüler, ilçelerinden ayrılmak zorunda kalmayacaklar.
Huzurevi denince akla gelen ‘bakacak kimsesi yok mu?’ sorusu da değişmeye başlıyor. Vatandaşlar bunun sadece kimsesizlikten kaynaklı olmadığını, fiziksel bakımın yanında psikolojik bakımın ve özellikle sosyalleşme ihtiyaçlarının da buralarda giderilebileceğinin farkına varıyorlar.
Tüm bağışçılara ‘gelecek’ adına teşekkür ediyoruz.
MR cihazı
Vezirköprü’nün yeni hastanesi bir MR (Manyetik Rezonans) cihazına da kavuştu.
Yıllardır gerekliliği konuşulup durur, istekler bir şekilde geri çevrilerek Vezirköprü’deki hastalar Samsun ya da Merzifon’un yolcusu olmayı sürdürürlerdi.
Bugün MR cihazının gelmiş olması Devlet Hastanesi ve Vezirköprülüler için önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Geç de olsa, emeği geçenlere teşekkürler.

Share
50 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...