logo

BİR HİKÂYE


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Hikâyeyi rahmetli Süleyman DEMİREL anlatmıştı. Hikâye şöyle;
Anadolu’nun bir köyünden yurttaş, zamanın başbakanına çok dertli bir mektup yazar.
– Sayın Başbakanım,
“Köyde tek odalı toprak zeminde bir evim var. Evliyim, dört çocuğum var. Eve sığmıyoruz. Çok bunalımdayım, ne olur bana yardımcı olun.”
Başbakan dertli vatandaşa şöyle bir cevap verir:
– Muhterem Mehmet Bey,
“Öküzlerini, ineklerini, keçilerini, tavuk ve hindilerini de çocuklarınla birlikte o tek odaya doldur. İki üç gün böyle bekle, bak çok rahatlayacaksın” der.
Mehmet Bey, başbakanın dediğinde bir keramet vardır düşüncesiyle söyleneni hemen yerine getirir.
Kendisi, eşi, dört çocuğu, öküzleri, inekleri, danaları, tavukları, hindileri hep birlikte toprak dam odaya doldurur. Kapıyı kapatır.
Üç dört gün beklemesi gereken Mehmet Bey üç dört saat bile beklemeden bunalımdan sabrı taşar. Çocuklar, eşi ve kendisi odada bırakın oturmayı, yatmayı nefes bile alamaz duruma gelirler.
Hayvanların koro gibi çıkardığı sesler, pisliklerinin kokusu aman Allah, dayanılır gibi değil.
Adam, hemen başbakana tel çeker, durumu anlatır.“Ölüyoruz başbakanım, bize çare bul, yetiş” diye yalvarır.
Başbakan, telgrafa hemen cevap verir.
– Mehmet Bey,
“Odayı hemen boşalt, güzelce bir temizle, kapıyı bacayı aç havalansın, ondan sonra da sadece eşin ve çocuklarınla birlikte evine yerleş sonucu bana bildir” der.
Mehmet Bey hemen gereğini yerine getirir. Eşini, çocuklarını temizlenmiş, dam odasına doldurur.
– Oh be dünya varmış der. Oturur başbakana uzun bir teşekkür mektubu yazar. Özetle şöyle der.
– “ Sayın başbakanım, bizi sıkıntıdan kurtardın, Allah seni başımızdan eksik etmesin” der.
Özgürlük hakkımızı kullanamıyoruz, seyahat hakkımız kullanamıyoruz. 65 yaş üstüyüz sokağa çıkıp güneş alamıyoruz. Evlerde kaz badiğine döndük.
Ne olur özgürlüğümüzü geri ver de insan olduğumuzu bilelim.
Hikâyedeki gibi dua edenler olur belki !…

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...