logo

BOŞANMA SONRASI MAL PAYLAŞIMI


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Evlilik birliği içerisinde eşler birlikte mal edinebilirler. Bu edinilmiş olan malların boşanma neticesinde nasıl paylaşılacağı, taraflar açısından genellikle merak edilen konudur.
Türk Medeni Kanunu boşanma neticesinde mal paylaşımının nasıl yapılacağını düzenlemiştir. Kanun hükümleri çerçevesinde ve örneklerle mal paylaşımının nasıl yapılması gerektiğini anlatalım.
Boşanma durumunda mal paylaşımının nasıl yapılacağı, taraflar evlenirken belirlenir. Burada taraflar istedikleri mal rejimini seçmekte özgürdürler. Fakat mal rejimi seçmezlerse kanune belirlenmiş olan “Edinilmiş Mallara Katılma” rejimine tabi olurlar. Bu mal rejimi belirtmiş olduğumuz gibi yasaldır. Yani taraflar mal rejimlerini kendileri belirlemezlerse, kanunen bu rejime tabi olurlar. Tarafların evlenirken belirleyebileceği diğer üç mal rejimi ise şunlardır: Mal Ayrılığı Rejimi, Paylaşmalı Mal Ayrılığı rejimi, Mal Ortaklığı Rejiimi.
Uygulamada genellikle “Edinilmiş Mallara Katılma” rejiminden kaynaklı davalar yoğun olduğundan bu hususu anlatmaya çalışacağız. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere mal paylaşımının yapılabilmesi için boşanmanın kesinleşmiş olması gerekmektedir. Boşanma davasının kesinleşmesinden sonra 10 yıl içinde bu dava açılmalıdır.
Edinilmiş Mallara Katılma Rejimine tabi olan taraflara, paylaşım şu şekilde yapılır:

Edinilmiş olan malvarlıkları, evlenmeden önce mi elde edildi evlenmeden sonra mı bu ayrım yapılır. Genel tabirle anlatmak gerekirse, evlenmeden önce elde edilen malvarlığı değerleri, paylaşmaya tabi olmaz, yani evlenmeden önce kimin ne malı varsa, o aynen korunur. Fakat evlenmeden sonra edinilmiş olan mallar taraflar arasında yarı yarıya paylaştırılır.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz, eşler tarafından evlenmeden önce edinilen malvarlığı değerleri kanuna göre kişisel mal olarak kabul edilirken, evlendikten sonra edinilen malvarlığı değerleri edinilmiş mal olarak kabul edilir. Yani Türk Medeni Kanununa göre edinilmiş mal olarak kabul edilen malvarlığı değerleri, boşanma ile taraflara paylaştırılır. Türk Medeni Kanunun 219. Maddesi edinilmiş malları, 220. Maddesi ise kişisel malları detaylı olarak düzenlemiştir. Yani mal paylaşımı yapılırken, hakimler Türk Medeni Kanununun 219. Maddesine göre edinilmiş malları belirler ve bu kategoride yer alan malvarlıklarını taraflara paylaştırırlar.

Share
54 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...