logo

Canım Çekmiyor..


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

title_comertce9 Kasım 2016

Yazılarımda uzun başlık kullanmayı pek sevmem. Onun içinde “canım çekmiyor” başlığını koydum.
Havalar Kasım’da grileşmeye başladı. Geceleri kırağı yağıyor. Bu nedenle ağaçlarda yapraklar dökülüyor. Dolayısıyla ağaçlarda da grilik başladı.
Griyi hiç sevmem. Gri görüntü sinir sistemlerimi bozar.
Tam tersime yukarı bakıyorum gri, sağa bakıyorum gri, sola bakıyorum gri.
Bu arada gazete haberlerine bakayım dedim. Bakmaz olaydım. Açtım “Vatandaş Gazetesini, çevirdim yaprağını, üçüncü sahifede Vezirköprü Ticaret Odası (TSO) başkanı Kadri Fişekçi’nin fotoğrafı, hemen haberini okudum.
– Vezirköprü TSO başkanı, Fişekçi “Ekonomi iyi, başkanlık okey” Bir espri gibi geldi. Merak ettim. Haberin devamını okudum, çok ilginç. Ünlü gazeteci Yavuz Donat Antalya’da Vezirköprü Ticaret Odası başkanı Kadri Fişekçi ile tanışır. Yavuz Donat, bölgenin ekonomisini sorar, Fişekçi “Bizim oralarda ekonomi çok iyi, pancar, buğday, ayçiçeği halkın yüzünü güldürüyor. Başkanlık için halk oylaması yapılırsa bizim oralarda ful çıkar” demiş.
Haberi okudum. Etrafımı hiçten gri görmeye başladım. Sinirlerim hiçten bozuldu.!..
Bir de bizim Göktan’a kafam takıldı. Bu manşetlik haberi önemsizmiş gibi üçüncü sahifeye saklamış, gidip sorayım dedim. O hırsımda Göktan’ı bulamadım. Sonradan da vazgeçtim.
Ticaret Odası başkanına göre, Vezirköprü göç vermiyor. Nüfusu 110 binlerden 97 binlere düşmemiş, her ay inşaatlardan düşerek ölen işçilerin cenazeleri gelmiyor(.!..)
Bunlar hep başka illerde, ilçelerde yaşanıyor.!..
Bizim ilçenin sivil toplum kuruluşlarının başkanları protokoller de bulunsunlar, makamlarda otursunlar tamam, memleket güllük gülistanlık .!..
Hele de bir ziraat odası başkanı var Allah’lık. Dostluğumuz olduğu için bazı gerçekleri yazmaya dilim varmıyor.

BELEDİYE

Kenar mahallelerin çöpleri ile çocuk bahçelerinin temizliği işlerin çokluğu nedeniyle bir süre için askıya mı alındı?..
Ne güzel çocuk bahçelerine çam fidanları dikildi. Mezarlık çamı yerine daha güzel çamlar dikilemez miydi?..
Mezarlık çamları çocuk bahçelerinde insanın ruhunu karartır da.!..
Çoktandır fıkra yazmadım, bir fıkra ile yazımı bağlayayım.
Fıkrayı Ömer İpçi anlatmıştı;

EŞEKLE-TİLKİ

İddiaya tutuşmuşlar,
Eşek demiş, ot kırmızı,
Tilki demiş, ot yeşil,
Bir türlü anlaşamamışlar. Aslan’a gitmişler,
Aslan, bu tilkiyi parçalayın, demiş.
Tilki yahu ben ot ”yeşil” dedim. Eşek ot “kırmızı” dedi. Ben haklıyım, niye beni cezalandırıyorsun (?) demiş.
Aslan, tilkiye, ben senin suçlu olduğun için değil, eşekle iddiaya girdiğin için cezalandırıyorum(.!..) demiş.

Share
2096 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...