logo

Canım Çekmiyor..


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

title_comertce9 Kasım 2016

Yazılarımda uzun başlık kullanmayı pek sevmem. Onun içinde “canım çekmiyor” başlığını koydum.
Havalar Kasım’da grileşmeye başladı. Geceleri kırağı yağıyor. Bu nedenle ağaçlarda yapraklar dökülüyor. Dolayısıyla ağaçlarda da grilik başladı.
Griyi hiç sevmem. Gri görüntü sinir sistemlerimi bozar.
Tam tersime yukarı bakıyorum gri, sağa bakıyorum gri, sola bakıyorum gri.
Bu arada gazete haberlerine bakayım dedim. Bakmaz olaydım. Açtım “Vatandaş Gazetesini, çevirdim yaprağını, üçüncü sahifede Vezirköprü Ticaret Odası (TSO) başkanı Kadri Fişekçi’nin fotoğrafı, hemen haberini okudum.
– Vezirköprü TSO başkanı, Fişekçi “Ekonomi iyi, başkanlık okey” Bir espri gibi geldi. Merak ettim. Haberin devamını okudum, çok ilginç. Ünlü gazeteci Yavuz Donat Antalya’da Vezirköprü Ticaret Odası başkanı Kadri Fişekçi ile tanışır. Yavuz Donat, bölgenin ekonomisini sorar, Fişekçi “Bizim oralarda ekonomi çok iyi, pancar, buğday, ayçiçeği halkın yüzünü güldürüyor. Başkanlık için halk oylaması yapılırsa bizim oralarda ful çıkar” demiş.
Haberi okudum. Etrafımı hiçten gri görmeye başladım. Sinirlerim hiçten bozuldu.!..
Bir de bizim Göktan’a kafam takıldı. Bu manşetlik haberi önemsizmiş gibi üçüncü sahifeye saklamış, gidip sorayım dedim. O hırsımda Göktan’ı bulamadım. Sonradan da vazgeçtim.
Ticaret Odası başkanına göre, Vezirköprü göç vermiyor. Nüfusu 110 binlerden 97 binlere düşmemiş, her ay inşaatlardan düşerek ölen işçilerin cenazeleri gelmiyor(.!..)
Bunlar hep başka illerde, ilçelerde yaşanıyor.!..
Bizim ilçenin sivil toplum kuruluşlarının başkanları protokoller de bulunsunlar, makamlarda otursunlar tamam, memleket güllük gülistanlık .!..
Hele de bir ziraat odası başkanı var Allah’lık. Dostluğumuz olduğu için bazı gerçekleri yazmaya dilim varmıyor.

BELEDİYE

Kenar mahallelerin çöpleri ile çocuk bahçelerinin temizliği işlerin çokluğu nedeniyle bir süre için askıya mı alındı?..
Ne güzel çocuk bahçelerine çam fidanları dikildi. Mezarlık çamı yerine daha güzel çamlar dikilemez miydi?..
Mezarlık çamları çocuk bahçelerinde insanın ruhunu karartır da.!..
Çoktandır fıkra yazmadım, bir fıkra ile yazımı bağlayayım.
Fıkrayı Ömer İpçi anlatmıştı;

EŞEKLE-TİLKİ

İddiaya tutuşmuşlar,
Eşek demiş, ot kırmızı,
Tilki demiş, ot yeşil,
Bir türlü anlaşamamışlar. Aslan’a gitmişler,
Aslan, bu tilkiyi parçalayın, demiş.
Tilki yahu ben ot ”yeşil” dedim. Eşek ot “kırmızı” dedi. Ben haklıyım, niye beni cezalandırıyorsun (?) demiş.
Aslan, tilkiye, ben senin suçlu olduğun için değil, eşekle iddiaya girdiğin için cezalandırıyorum(.!..) demiş.

Share
1762 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...