logo

GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi’nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş.
Gerek Göktan’ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası’nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir.
Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım.
Peki; Neler yanlış, neler doğru?…
– İlçede köylülerin karşısına kendilerine bilgi verecek bir yetkilinin çıkmaması yanlış, bu durum hak arayan köylüleri çaresiz bırakmış ve tahrik etmiştir.
– Belediye hiçbir şekilde arazi toplulaştırılmasının muhatabı ve tarafı değildir.
– Bir muhalefet partisi genel başkanı olarak Sayın Meral AKŞENER’in muhalefetini etkisizleştirmek için “toplulaştırmayı durdurduk” deyip bir hafta sonra yeniden başlaması köylüleri haklı olarak tahrik etmiştir.
Bu ve bunlarla ilgili daha birçok hatalar yapılmış, yapılmaya devam edilmektedir.
Siyasi iktidar, halka doğruları söylememekte, halkı oyalamaktadır.
Ancak şunu belirtelim ki, sonuç ne olursa olsun, hak aramak için hukuk yollarına başvurmak, meşru yoldan hak aramak varken kaba kuvvete başvurmak haklıyken insanı haksız yapabilir.
Bir başka söz söyleyelim. Bu tür “flaş” olaylar ilçenin başka önemli sorunlarını unutturur arka plana iter. Bu durumlarda bunalmış iktidar sorumluların rahatlamasına yol açar.
Yani bu tip gelişmeler, iktidarın halkın baskısından kurtuluş reçetesidir.
Şimdi Vezirköprü sokaklarında, kahvelerinde, esnaf dükkânlarında köylülerin Belediye’yi taşlaması konuşuluyor.
Bu durum da yukarıda belirttiğimiz gibi iktidar sahiplerinin işine yarıyor.
Bu olaylar karşısında muhalefet kafasını kuma gömmüş görünüyor.
Bir köyümüzün haksızlık karşısında gösterdiği aşırı tepki ilçenin önemli sorunu olan Havza-Vezirköprü yolunu, Kunduz Gençlik Kampı Merkezi inşaatını, Organize Tarım Besi Sanayini, Küçük Sanayi Sitesini, Şahinkayası Köprüsünü, Vezirköprü-Osmancık, Vezirköprü-Durağan, Vezirköprü-Bafra ulaşımını unutturdu.
Hatta merdivensiz hastaneyi unutturdu.
Yöneticileri ve hak arayan vatandaşlarımızı akıl yoluna başvurmalarını ve hukuk yolundan hak aramalarını rica ederiz.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...