logo

Geleceğe ümitle bakıyorlar..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde Vezirköprü’nün sıfırdan yükselmiş büyük ve dışarıya çalışan iş yerlerinden birini ziyaret ettim.
Halen Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olan Abdulkadir Fişekci’nin başlattığı ve yükselttiği Fişekci Orman Ürünleri’nin veliahtları İlker ve Türker Fişekci ile sohbet ettik.
Görenler bilir, kendi kurumsal firmaları içinde güzel işler yapan bir firma. Vezirköprü’nün gurur duyduğu işletmelerden biri.
Orman Ürünlerini işleyerek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok yerle iş yapan büyümeye de devam eden bir firma.
Burada şimdilik yan kollarını saymadan 60 civarında kişi istihdam ediliyor.
Yeni yerlerinde gezmek Vezirköprülü olarak ziyadesiyle mutlu ediyor insanı. Kendi işyeriniz gibi mutlu oluyorsunuz.
Sohbetimiz sırasında olmazsa olmaz “Vezirköprü’de bir Organize Sanayi olursa” ya geliyoruz.
Vezirköprü’nün konumu itibariyle yoldan uzak olmasının buraya yatırımcı gelmesine engel oluşturacağını düşündüğümüz söylüyorum.
İlker Fişekci, Vezirköprü’de yabana atılmaması gereken bir işgücü bulunduğunu ve bu işgücü sayesinde bir Organize Sanayi olması durumunda kısa zamanda yatırımcı çekeceğini düşündüğünü söylüyor.
Yeni yapılmış bir tesisleri bulunduğunu hatırlatarak soruyorum: “Peki Fişekci Orman Ürünleri Organize Sanayi’de yerini alı mı?”
Fişekci, buna oldukça emin bir şekilde cevap veriyor: “Biz, babam Abdulkadir Fişekci’nin de söylediği gibi kesinlikle Vezirköprü’de yapılacak bir OSB’de yer alırız. Merzifon ya da Havza mı, Vezirköprü mü? Sorusunun cevabı bizim için net; Vezirköprü.”
Daha büyük bir alanda, yapmayı planladıkları yeni yatırımlarla birlikte daha büyük bir işletme haline gelme hedefleri olduğunu görüyoruz.
Kendi yerlerinde önümüzdeki yıl için geliştirme çalışmalarına başlayacaklarını öğreniyoruz. Doğal olarak “buraya bu kadar yatırım yaptıktan sonra OSB’ye geçer misiniz?” Diye soruyorum. Yine bir tereddüt yok cevaplarında; Elbette.
Hemen peşinde insanın en büyük düşmanını hatırlatıyorlar: Zaman.
Hızla geçip giden zamanın kaybedilmeden Vezirköprü’de bir Organize Sanayi Bölgesi yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar.
Bugün sahip olunan isteğin bir süre sonra devam edeceğinin garantisi yok.
Yine de, sanayi üretimini, işlerini sevdiklerini görüyoruz, zaten kendileri de söylüyorlar. Sevdikleri için de yatırım tercihlerini sanayiden yana kullanıyorlar. “Hep böyle yaptık, bundan sonra da böyle yapmaya devam edeceğiz.” Diyorlar.
Fişekcileri dinlerken onlarla birlikte büyüme hayalini kuruyorsunuz. Vezirköprü’nün büyüdüğünü, büyüyeceğine olan inancınız artıyor.

Share
13 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...