logo

İSTEMEZÜKLÜK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Dostlarım darılmasın ama biz gazeteciler olmayanları, yapılması gerekip de yapılmayanları yazarız ve yanlış gördüklerimizi eleştiririz.
Kalemi elimize alınca tüm art niyetler ortadan kalkar, her türlü mülahazalar bir tarafa bırakılır.
İyi yapılanı kimin yaptığına, kötü yapıldığını düşündüğümüzde kimin yaptığına bakmadan değerlendiririz. Ve ona göre olumlu ya da olumsuz eleştirimizi yaparız.
Şimdi soralım ve iyi niyetli olarak düşünüp değerlendirelim.
Vezirköprü’nün ekonomisi tarıma dayalı mı (?…) evet. Peki, hayvancılık tarımın bir parçası mı (?…) ona da evet.
O zaman besi organize sanayi gerekli mi (?…) ona da evet.
Bu sanayiyi kurmak için hazine yeri ve belediye yeri gerekli mi (?…) ona da evet.
Çünkü, sanayi bölgesi yapılacak yüzlerce dönüm araziyi para ile almak ortakların maddi gücünü çok aşıyor.
Bütünşehir yasası ile tüm köy meralarının her türlü tasarruf hakkı Büyükşehir Belediye’lerine devredildi.
Vezirköprü’ye yapılması düşünülen Besi Organize Sanayi’de Samsun Büyükşehir Belediye’sinin tasarrufunda olan Kızılcaören-Doyran arasındaki Belediye merasına yapılması uygun görülmüş, gerekli işlemler tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere.
Ne var ki, yasadan haberi olmayan kişiler “biz köyümüz merasına Besi Organize Sanayi istemezük” diye tutturmuşlar. Halbuki mera köylülerin elinden yıllarca önce alınmış, Büyükşehir Belediyesi’ne zaten verilmiş.
Köylülerin şimdi “İSTEMEZÜK” feryatları beyhudedir.
Bu yasal durumu bile bile birileri de hiçbir alakası olmadığı halde buradan bir parsel toplarım umudu ile olayda şaklabanlık yapmaya kalkmış, çok yazık.
Geç kalınmış Organize Sanayi, Küçük Sanayi’nin de kurulması için hızlı şekilde gayret gösterilmelidir.
Gerek organize sanayi gerekse Besi Organize Sanayi Vezirköprü’ye elzem, gerekli.
Organize Sanayi çok acil gerekli, kenevir işleme tesisinin de kazanılması isteniyorsa herkesin bu konuda elinden geleni yapması gerekir.
Gayri resmi duyumlarımıza göre Avdan civarında yapılacak küçük sanayi sitesinin organize sanayi sitesine dönüşmesi için bir çalışma olduğu yolunda. Temennimiz başarılır.
Şunu yapacağız, bunu yapacağızla da olmaz. Yapalım, öyle övünelim. Henüz yapılmış bir şey yok. Sadece bazı başlangıçlar var. İstemezük kampanyasına da basit çıkar umuduyla destek vermeyelim. Daha da küçülürsünüz!..

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...