logo

İSTEMEZÜKLÜK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Dostlarım darılmasın ama biz gazeteciler olmayanları, yapılması gerekip de yapılmayanları yazarız ve yanlış gördüklerimizi eleştiririz.
Kalemi elimize alınca tüm art niyetler ortadan kalkar, her türlü mülahazalar bir tarafa bırakılır.
İyi yapılanı kimin yaptığına, kötü yapıldığını düşündüğümüzde kimin yaptığına bakmadan değerlendiririz. Ve ona göre olumlu ya da olumsuz eleştirimizi yaparız.
Şimdi soralım ve iyi niyetli olarak düşünüp değerlendirelim.
Vezirköprü’nün ekonomisi tarıma dayalı mı (?…) evet. Peki, hayvancılık tarımın bir parçası mı (?…) ona da evet.
O zaman besi organize sanayi gerekli mi (?…) ona da evet.
Bu sanayiyi kurmak için hazine yeri ve belediye yeri gerekli mi (?…) ona da evet.
Çünkü, sanayi bölgesi yapılacak yüzlerce dönüm araziyi para ile almak ortakların maddi gücünü çok aşıyor.
Bütünşehir yasası ile tüm köy meralarının her türlü tasarruf hakkı Büyükşehir Belediye’lerine devredildi.
Vezirköprü’ye yapılması düşünülen Besi Organize Sanayi’de Samsun Büyükşehir Belediye’sinin tasarrufunda olan Kızılcaören-Doyran arasındaki Belediye merasına yapılması uygun görülmüş, gerekli işlemler tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere.
Ne var ki, yasadan haberi olmayan kişiler “biz köyümüz merasına Besi Organize Sanayi istemezük” diye tutturmuşlar. Halbuki mera köylülerin elinden yıllarca önce alınmış, Büyükşehir Belediyesi’ne zaten verilmiş.
Köylülerin şimdi “İSTEMEZÜK” feryatları beyhudedir.
Bu yasal durumu bile bile birileri de hiçbir alakası olmadığı halde buradan bir parsel toplarım umudu ile olayda şaklabanlık yapmaya kalkmış, çok yazık.
Geç kalınmış Organize Sanayi, Küçük Sanayi’nin de kurulması için hızlı şekilde gayret gösterilmelidir.
Gerek organize sanayi gerekse Besi Organize Sanayi Vezirköprü’ye elzem, gerekli.
Organize Sanayi çok acil gerekli, kenevir işleme tesisinin de kazanılması isteniyorsa herkesin bu konuda elinden geleni yapması gerekir.
Gayri resmi duyumlarımıza göre Avdan civarında yapılacak küçük sanayi sitesinin organize sanayi sitesine dönüşmesi için bir çalışma olduğu yolunda. Temennimiz başarılır.
Şunu yapacağız, bunu yapacağızla da olmaz. Yapalım, öyle övünelim. Henüz yapılmış bir şey yok. Sadece bazı başlangıçlar var. İstemezük kampanyasına da basit çıkar umuduyla destek vermeyelim. Daha da küçülürsünüz!..

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...