logo

Kaybedecek ne var?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Türkiye’de en fazla 500 gün içinde bir seçim olduğu kesin.
Erken seçim olursa daha önce, ancak seçimler zamanında yapılacaksa bile 500 gün var. Yani zaman hızla azalıyor.
Seçimler vaatlerin ardı arkasının kesilmediği zamanlardır. Hemen herkes kendi hesabına seçimlerin dışındaki zamanlarda alamadığı işleri, yatırımları bu dönemlerde siyasetçilerin önüne koyarlar ve koparabildiklerini alırlar.
Tabi ki, sadece seçimlerde istenenlerle olmaz, daha sonrasında da takibi gerekir istenenlerin.
Hemen hiçbir konuda anlaşamayan Vezirköprü’de hemfikir olunan, ilçe olarak seçimlerin önünde ya da sonrasında hem düzgün taleplerde bulunamadığımız hem de siyasi olarak takibi yapamadığımızdır.
Bugün çevremizdeki ilçelere bakarak neden Vezirköprü’nün geride kaldığını, beklediği ve hakkı olan yatırımları alamadığını tartışıp duruyoruz.
Daha önceleri Merzifon örneği üzerinde yoğunlaşan Vezirköprü, artık sadece Merzifon değil, Suluova ile, Kavak ile, Havza ile hatta Durağan ile kendini kıyaslıyor.
Yıllarca kalkınmış görünen Vezirköprü’nün kalkınmada öncelikli Merzifon’dan ne kadar geride olduğu söyleyip durduk.
Bugün Kavak’taki Organize Sanayi’ye dev Cezaevi’ne, Havza’daki Organize Sanayi’ye, Durağan’daki cezaevine bakıp Vezirköprü’nün bu kadar zaman içerisinde aldıklarıyla/kazandıkları yatırımlarla kıyaslamaya çalışıyoruz.
Aslında işimiz de kolay.
Yaklaşık 30 yıl önce Vezirköprü’ye açık cezaevi isteyen (hatta arsasını alan), bir o kadar zamandır Organize Sanayi Bölgesi için adımlar atılmasını isteyen Vezirköprü bu güne kadar bir tane devlet yatırımı alabilmiş değil.
Ne tarımda, ne turizmde, ne de başka devlet yatırımlarında ilerleyemediğimiz gibi, bugün dönüp baktığımızda daha önce yapılan, Vezirköprü’ye kazandırılan işlerin de eski gücünün olmadığını görüyoruz.
Sonuçta Vezirköprü her geçen gün biraz daha nüfus kaybettiği gibi, her geçen gün biraz daha kabuğuna çekilen bir görüntü veriyor.
Nüfus kaybı için genel devlet politikasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tüm yatırımların özellikle Marmara Bölgesi’ne yapıldığı geri kalanların ise büyük illerin çevresinde yer aldığı işlerden bizimki gibi ilçelere kalan olmuyor.
Ancak biz de, özellikle siyasetçilerimizin, Samsun ve çevresine gelen bakan ve vekillerden Vezirköprü için talepte bulunmalarını ve takibini yapmalarını bekliyoruz.
Vezirköprü’deki siyasetin üretmediğini/üretemediğini, taleplerini ise yukarıya duyuramadıklarını üzülerek izliyoruz.
Sormak istiyorum, Vezirköprü’nün ve ilçede siyaset yapmaya çalışanların kaybedecekleri ne var?

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...