logo

KOKMAK BAŞKA ÖNLEM BAŞKA


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Tüm dünya ile birlikte biz de ülke olarak, ilçe olarak Korana denen virüs ile savaşıyoruz. Elbette böyle günler zor.
Bu zor günlerde birbirimize yardımcı olmalıyız. Olanlar olmayanlara, güçlüler güçsüzlere mutlaka yardım etmeli.
Devletin ve bilim adamlarının uyarılarına mutlaka uymalıyız, uymayanları uyarmalıyız.
Biz kaderci toplumuz, “ Kaderimizde ne varsa o olur” der geçeriz, ya da olup bitenlerle alay edercesine “bana bişey olmaz” der geçeriz.
Halbuki, İslam Dini de, tehlikelerden korunmayı, insanların sağlığını korumasını emreder. Örneğin; Peygamberimiz, “hastalıklarınızı tedavi edin, salgın hastalık olan yerlere girmeyiniz, hastalıklar birbirinize bulaşır” buyurmuşlardır.
Ayrıca; “Devenizi sağlam kazığa bağlayın, ondan sonra Allah’a havale edin” diye buyurmuşlardır. İnsanlara farz olan ibadetler için tehlikelere ve zorluklara karşı birçok kolaylıklar, hatta tehlikelere karşı da bir kısım ertelemeler getirmiştir.
Tüm bunları, benzeri emirleri ve kuralları da göz önüne alarak “Bana bişey olmaz”, “kaderimde ne varsa o olur” deyip vurdumduymaz olmayalım.
Her şeyden önce Devletimizin, özellikle de sağlık çalışanlarımızın bizim sağlığımız için canları pahasına verdikleri uğraşları boşa çıkarmayalım. Kendi önlemimizi kendimiz alalım, bizim için uğraşanların emeğini boşa çıkarmayalım.
Bakın sevgili okurlarım; Ülkenin Cumhurbaşkanı evinden çıkmıyor, toplantılarını bile telekonferans ile yapıyor. Bu korkmak ya da ölümden kaçmak değildir. Herkes bilmektedir ki, “sağlam kaleler içinde olsanız dahi, ölüm sizi bulacaktır”, “Her canlı ölümü tadacaktır”. Olay bu gerçeklerden kaçma olayı değildir. Olay, bu emirlere uyma, insanca yaşama, herkese yardımcı olma ve herkesin işini kolaylaştırma olayıdır.
Korkmak başka, önlem almak başkadır.
Sosyal medyada okudum. Dolu tüp yüklü bir kamyonun kasasındaki kırık demire kaynak yapıyorlardı, bu kamyon patlar oradakiler ölürse bu şimdi kader mi olur?

VEZİRKÖPRÜ’YE YAPILACAK YATIRIMLAR VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ
Vezirköprü’nün elzem ihtiyacı olan Havza-Vezirköprü –Durağan karayolunun biraz ıslah çalışması yapılacaktı. Islah çalışması diyorum. Çünkü özellikle Vezirköprü-Havza arası yol da biraz genişleme olacaktı, güzergâh değişikliği falan söz konusu değildi.
Konu Vezirköprü olunca her şey pahalı oluyor çünkü olsun ona da razıydık, ama ne yazık ki “VİRÜS” yetişti. Az da olsa devlet Vezirköprü’ye para harcamaktan kurtuldu.
Her zaman söylediğim gibi konu yine başka bahara kaldı!..
Hastanenin yapımı tamamlansaydı, bu korona virüslü günlerde hem insanımıza hem bölgemize hizmet verseydi iyi olmaz mıydı?
Hep yazdığım gibi bu bir devlet politikasıdır. Bugün ülkemizde uygulanan politikalar “İnsan öncelikli” değil, rant önceliklidir.
Burada insan unsuru yoktur, para unsuru vardır. Nerede yandaş müteahhit kolayca para kazanacak, orada iş yaratıp ona öncelik vermek bu günlerde devlet politikamızın ana hedefidir.
Kısaca söylemek gerekirse; konu insan değil, ranttır. Senin verdiğin Oy’un hiç önemi yoktur. Sen oy’u veriyorsun zaten, yaşamından da oldukça memnun, memnun olduğun kadar da mutlusun.
Bu gerçekleri görmeden Vezirköprü’ye yapılması istediklerinizi yorumlarsanız yanılırsınız!…
Konu şuan da yaşam için sağlık mücadelesi verme günüdür. Söylenen kurallara uyalım. Evde kalalım, sağlıklı kalalım. Sağlıklı günlerde daha iyi tartışırız.

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...