logo

Küçük Sanayi yapılabilir mi?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi.
Belediye’nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi’ndeki Karma OSB’nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü’de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz.
Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığı da ortada. Bu işlerde de leyleğin ömrü laklakla geçiyor gibi.
Sanayideki esnaflarla konuştuğumuzda kısım kısım Belediye tarafından çağırılanlara Avdan civarında kurulacak olan Vezirköprü’ye yaklaşık 7 km. uzaklıktaki alanda yer almak ister misiniz? Diye sorulduğunu aktardılar.
Görüşmelerden çıkardığım genel sonuç ise, Vezirköprü’de bir küçük sanayi sitesi kurulmasına sıcak bakıldığı bununla birlikte yeni kurulacak bir sitenin maliyetinin vatandaşın gözünde büyüdüğüdür.
Nedeni ise vatandaşa sunulan ödeme planı.
Avdan Küçük Sanayi Sitesi Projesi 4 tip bloktan oluşuyor.
Bunlardan birincisinde 195 m2’lik 236 adet işyeri var; ortalama fiyatları 1 milyon 527 bin 710 lira. İkincisi 206 m2 118 işyeri; fiyatları 1 milyon 616 bin 862 lira. Üçüncüsü 117 m2 16 işyeri fiyatları 915 bin 917 lira ve dördüncüsü 67 m2 lik 4 adet işyeri; fiyatları 526 bin 378 lira.
Başvurularda %10 peşinat isteniyor. İhaleden sonra bir %10 daha ödenecek. Kalan miktarlar 84 ay vade olarak ödenecek. Vadeler 5 bin ila 14 bin 500 lira arasında değişiyor. Bunlara KDV, vergiler ve banka komisyonları da eklenecek.
Bu fiyatlar ve ödeme koşullarıyla Vezirköprü sanayi sitesindeki birçok esnafın yeni sanayi sitesinden yer alması ve taşınması hayal gibi görünüyor.
Esnafın aklındaki bir başka soru, yer için para ödenmediği halde bu kadar yüksek ödeme tablosuyla karşı karşıya kalınması.
Talepleri ise, Vezirköprü’ye böylesi ihtiyaç olan Küçük Sanayi Sitesi için TOKİ’nin daha uygun ödeme planları çıkararak herkesin (Sanayi esnaflarının) bir dükkan sahibi olmasına ön ayak olacak bir projenin hazırlanması.
Özellikle Vezirköprü’de hemen her yerde esnafın neredeyse siftah yapmadan dükkan kapattığı günlerde bu ödeme tablosuna sıcak bakabilmesi mümkün değil.
Ödeme tablosunun bu şekilde kalmasında ısrar edilirse ya sanayideki özellikle küçük esnaf yine dükkan sahibi olamayacak, ya da projeye başvuru olmayacak.
Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin ne durumda olduğunu ise 30 Haziran’da yapılacak olan genel kurulda öğreneceğiz. Küçük sanayiyi nereye yapmayı düşünüyorlar, ne kadara mal etmeyi düşünüyorlar, yukarıdaki projeyle bir arada yürüme şansı var mı, eğer yapılacaksa ne zamana kadar bitirilmesi hedefleniyor?
Bu soruların cevaplarını henüz bilmiyoruz. Bildiğimiz bu pilavın daha çok su kaldıracağı.

Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...